0

جایگاه گلیم بافی در استان های مختلف ایران چیست

 
09115219775
09115219775

جایگاه گلیم بافی در استان های مختلف ایران چیست

اگر دوست دارید بدانید که در چه مناطقی بیشترین گلیم‌ها بافته می‌شوند، این مقاله در مجله فروشگاه صنایع دستی آرامان برایتان مفید خواهد بود.

آذربایجان شرقی
گلیم بافی در این استان بسیار رواج دارد به همین دلیل از آذربایجان به عنوان مهم‌ترین مرکز بافت گلیم یاد می‌کنند. یکی از طوایف معروف در این استان شاهسون‌ها هستند که از گلیم به عنوان کف‌پوش استفاده می‌کنند.

بافندگی متفاوت گلیم استان خراسان
مردم خراسان نیز مانند سایر مناطق ایران از گذشته‌های دور به بافت گلیم‌های متنوع مشغول بوده‌اند. تنوع قومیت‌های ساکن در این دیار باعث شده که هر قومی به شیوه‌ای متفاوت و در نقوش مختلف به بافت گلیم مشغول شود.

گلیم بافی در زنجان و تنوع آن‌ها
مردم این دیار از گذشته‌های دور به گلیم بافی مشغول بوده‌اند. به دلیل حرفه‌ای بودن در این هنر توانستند با گلیم محصولات متنوعی چون انواع خورجین، جُل اسب، نمکدان، قاشق‌دان و رختخواب تهیه کنند. البته لازم به ذکر است که بیشتر تولیدات گلیم در این استان توسط روستایی‌ها صورت می‌گیرد.

بوشهر، سرآمد زیباترین گلیم‌های ایران
بافندگان بوشهری برای بافت گلیم‌ها در آن‌ها طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی به کار می‌برند. این مهم باعث شده که گلیم این استان زبانزد خاص و عام شود. در این استان شهرهای دشتستان، دشتی، کنگان و گناوه بیشترین گلیم‌ها را می‌بافند.

گلیم بافی استان همدان
تولید گلیم در استان همدان نیز در زمره هنرهای دستی اصیل به‌شمار می‌رود. با توجه به سردسیر بودن این منطقه، در کنار گلیم بافی، تولید سایر صنایع دستی نظیر حصیر، گیوه و سبد نیز بسیار رایج است.

در میان شهرهای این استان، گلیم شهر نهاوند از شهرت بی‌نظیری برخوردار است؛ به‌طوریکه از جمله صنایع دستی صادراتی به کشورهای آسیایی و اروپایی به‌شمار می‌رود. لازم به ذکر است که شهرت گلیم این استان در ساده‌بودن طرح‌های آن است.
گلیم بافی در استان فارس
از شمال تا جنوب کشور بافندگان گلیم مشغول به کار هستند و گلیم‌های زیبایی می‌بافند. این هنر در تار پود فرهنگ و زندگی ایرانیان ریشه کرده است. در این بین استان فارس پرچم‌دار گلیم بافی به شمار می‌رود. بیشتر گلیم‌هایی که در این استان تولید می‌شوند حاصل زحمت عشایر قشقایی است. این استان سه مرکز مهم و فعال در زمینه بافت گلیم دارند. «فیروزآباد، ممسنی و داراب» جزو این مناطق محسوب می‌شوند.

گلیم بافی در بلوچستان
گلیم و گلیم بافی با سبک زندگی مردم بلوچستان گره خورده است. مردم این دیار از گذشته‌های دور برای پیدا کردن بهترین منابع آب و بهترین مکان برای زندگی در منطقه خود همواره کوچ‌نشین بوده‌اند. هر جایی که چادر خود را برپا می‌کردند، گلیم را به عنوان زیرانداز، کیسه‌های نمک یا نازبالش مورد استفاده قرار می‌دادند.

گلیم بافی در منطقه ترکمن
ترکمن‌ها قبیله بسیار بزرگی هستند که بخش مهمی از آن‌ها در شمال شرقی ایران سکونت دارند. مردم ترکمن از گذشته‌های دور گلیم‌هایی خود را در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع می‌بافتند و این هنر را تا به امروز نیز حفظ کرده‌اند.

خواندن ادامه مطلب در مقاله گلیم بافی استانهای مختلف ایران

چهارشنبه 18 خرداد 1401  4:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها