0

کانون های زلزله در ایران

 
rasekhoon_mobile
rasekhoon_mobile
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 845
محل سکونت : اصفهان

کانون های زلزله در ایران

ا بررسی های انجام شده روی حرکت مراكز كانونی زلزله ‌های 100 سال گذشته ایران نتایج زیر حاصل شده است:

  1. در مناطق جنوبی ایران شامل سواحل دریای عمان و خلیج فارس، مراكز كانونی زلزله‌ها بیشتر به سمت شمال و ناحیه مركز كشور در حركت هستند. این موضوع با جهت حركت تكتونیكی صفحه‌های عربستان و ایران مطابقت دارد.
  2. در منطقه جنوبی استان سیستان و بلوچستان (ناحیه سرباز) چندین زلزله با عمق كانونی نرمال در سال 1979 بسیار نزدیك به یكدیگر اتفاق افتاده است كه نمایانگر یك فعالیت تكتونیكی جدید در آن ناحیه است.
  3. در ناحیه جنوب شرق استان خراسان بیشتر زلزله‌ها مربوط به سالهای 1976 تا 1980 بوده و به نظر می‌رسد كه حركت مراكز كانونی آنها بیشتر به طرف شمال شرق كشور باشند.
  4. در ناحیه شمال استان خراسان بیشتر زلزله‌ها كم عمق بوده و حركت مراكز كانونی آنها از روند خاصی پیروی نمی‌كند. تعداد كثیری از زلزله‌های این ناحیه عمقشان مجهول است و با توجه به سوابق زلزله ‌خیزی آن ناحیه به نظر می‌رسد كه این زلزله ‌ها كم عمق باشند.
  5. در ناحیه شمال آذربایجان غربی بیشتر زلزله‌ها عمیق و یا نرمال بوده و به نظر می‌رسد كه حركت مراكز كانونی آنها بیشتر به طرف شمال غرب آن ناحیه باشد.
  6. در نواحی استان های مركزی و اصفهان زلزله‌های كمتری اتفاق افتاده و پیش‌بینی می‌شود كه این روند همچنان ادامه یابد.
  7. در سایر نقاط كشور و بر اساس اطلاعات موجود حركت مراكز كانونی زلزله‌ها از قانون خاصی پیروی نمی‌كند. (محسن اعتمادی و همکار-1374).

ایران به عنوان یك كشور زلزله‌خیز همواره حوادث تلخ ناشی از رویداد زلزله را تجربه كرده و خواهد كرد. حركت كانون ها و آمار و ارقام گذشته نشان دهنده این مطلب است كه تقریباً تمامی مراكز صنعتی كشور كه در نزدیكی شهرهای بزرگ بنا شده‌اند همواره در معرض زلزله‌ای مخرب قرار دارند.

پنج شنبه 12 خرداد 1401  12:06 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها