0

سفر ده‌ها تاجر و مخترع تکنولوژی اسرائیلی به عربستان

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25050
محل سکونت : اصفهان

سفر ده‌ها تاجر و مخترع تکنولوژی اسرائیلی به عربستان

سفر ده‌ها تاجر و مخترع تکنولوژی اسرائیلی به عربستان

سفر ده‌ها تاجر و مخترع تکنولوژی اسرائیلی به عربستان

رسانه‌های اسرائیلی از سفر ده‌ها تاجر و مبتکر تکنولوژی به عربستان برای مذاکرات درباره سرمایه‌گذاری‌های عربستان در شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اسرائیل خبر دادند.

به گزارش ایسنا، سایت روزنامه تایمز اسرائیل به نقل از گزارش روزنامه اقتصادی گلوبس اعلام کرد: ده‌ها تاجر و مخترع تکنولوژی با ویزای اسرائیل وارد عربستان شده‌اند. روابط دیپلماتیک رسمی میان اسرائیل و عربستان نیست اما روابط محرمانه در سال‌های اخیر بهبود یافته است. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان معتقد است که اسرائیل یک شریک استراتژیک در جنگ علیه نفوذ ایران در منطقه است. عربستان از امضای توافق‌های ابراهیم(توافق‌های عادی سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی) امتناع می‌کند اما به نظر می‌رسد که ریاض به بحرین برای پیوستن به این توافق‌ها چراغ سبز داده بود.

این روزنامه اعلام کرد: بعد از امضای توافق‌ها روابط شاهد تحرکاتی است. عربستان به شرکت‌های هواپیمایی اسرائیل اجازه داده که از حریم هوایی‌اش برای پرواز به امارات و بحرین استفاده کنند. از آن زمان توافق‌نامه‌هایی در بخش غیرنظامی و دفاعی میان اسرائیلی‌ها و عربستانی‌ها در کشورهای اروپایی و کشورهای دیگر امضا شده که از جمله آن معامله میلیون‌ها دلاری در بخش تکنولوژی کشاورزی و معامله تکنولوژی آب است. مسئولان عربستانی از نزدیک این دو معامله را پیگیری کردند.

در این گزارش آمده است: تجار اسرائیلی از چند ماه پیش با ویزای اختصاصی با دعوت نهادهای عربستانی به این کشور سفر می‌کنند. تجار به ریاض و شهر نیوم سفر کرده‌اند. عربستانی‌ها به راهکارهای پزشکی اسرائیلی و تکنولوژی بهداشتی و تولیدات اسرائیلی توجه دارند.

این گزارش چند هفته بعد از انتشار اخباری درباره قصد عربستان برای اختصاص میلیون‌ها دلار برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تکنولوژی اسرائیل از طریق شرکت‌های سهام خصوصی جدید که مالک آن جارد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا است، منتشر شده است.

همچنین روزنامه یسرائیل هیوم اعلام کرد که تعدادی از مسئولان اسرائیلی طی ۱۰ سال اخیر به عربستان سفر کرده‌اند که از جمله آن‌ها بنی گانتس، وزیر جنگ کنونی اسرائیل، تامیر فردو و یوسی کوهن، رؤسای سابق موساد و مئیر بن شبات، رئیس سابق شورای امنیت داخلی اسرائیل هستند که به صورت محرمانه به اراضی اشغالی سفر کرده بودند.

همچنین روزنامه هاآرتص اعلام کرد که اسرائیل بنا به درخواست عربستان درحال بررسی تغییر توافق کلیات نظارت بین المللی در جزایر تیران و صنافیر است.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه از تماس‌هایی که طی هفته‌های اخیر میان دو طرف با نظارت آمریکا صورت گرفته است، اعلام کرد: در صورتی که دو طرف به توافق‌هایی درباره این موضوع دست یافتند این اولین توافق علنی میان دو طرف خواهد بود و اسرائیل امیدوار است توافق‌های بیشتری صورت گیرد. با این حال به نظر می‌رسد عربستانی‌ها درحال حاضر تمایلی به روابط رسمی با اسرائیل ندارند. راه به سمت عادی سازی روابط همچنان طولانی است.

انتهای پیام

دوشنبه 9 خرداد 1401  9:28 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها