0

روستای مارکده

 
rasekhoon_mobile
rasekhoon_mobile
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 845
محل سکونت : اصفهان

روستای مارکده

روستای مارکده در استان چهارمحال و بختیاری

روستای مارکده یکی از روستاهای تاریخی شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری است و در کنار رودخانه زاینده رود قرار گرفته است. مارکده در یکی از پیچ و خم های دره و رودخانه زاینده رود قرار دارد.

زیبایی خیره کننده روستای مارکده به گونه ای است که رودخانه زاینده رود در همه طرف روستا دیده می شود و به نظر می رسد که روستا در محاصره رودخانه قرار گرفته است. این رودخانه پر آب ترین قسمت رودخانه زاینده رود به شمار می رود؛ به طوری که خروش و زیبایی و پر آبی رودخانه زاینده رود در این منطقه کشور به زیبایی دیده می شود.

 

روستای مارکده

اطراف رودخانه را هم باغات گسترده و درختان بلندی فرا گرفته است که زیبایی رودخانه زاینده رود را چندین برابر کرده است.

جمعیت روستای مارکده براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۷، جمعیت آن ۲.۰۰۰ نفر (۵۰۰خانوار) بوده‌است. مارکده یک هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارد و بین پنج روستای پیرامون خود پر جمعیت تر است. مارکده روبروی روستای قوچان واقع شده به گونه ای که عرض رودخانه فاصله بین دو روستا محسوب می شود و مجموعا نزدیک به دو هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت دارند.

روستاهای همسایه غربی گرمدره و روستاهای همسایه شرقی صادق آباد و یاسه چای هستند.شغل اصلی مردم روستای مارکده باغداری است و محصولات بادام، هلو، گردو، آلوچه، زردآلو و … تولید می کنند که بیشتر محصولات آنها در شهرهای نجف آباد و اصفهان عرضه می شود.روستای مارکده از طریق جاده آسفالت به شهر های بن، شهرکرد، سامان، تیران، نجف آباد، اصفهان، شهرک سد زاینده رود مرتبط است. مردم مارکده برای انجام کارهای اداری به سامان و شهرکرد و کارهای تجاری به نجف آباد و اصفهان رفت و آمد می کنند.

روستای مارکده

روستای مارکده از طریق جاده آسفالت به شهر های بن، شهرکرد، سامان، تیران، نجف آباد، اصفهان، شهرک سد زاینده رود مرتبط است. این منطقه به دلیل کوهستانی، سرسبزی و نزدیکی به رودخانه و داشتن باغ های سر سبز، توریستی است. روستای مارکده و روستای قوچان منطقه گردشگری بسیار زیبایی ایجاد کرده اند که زمینه توسعه گردشگری دارد. یک حمام تاریخی در این روستا وجود دارد که با مرمت آن می توان در مسیر توسعه گردشگری روستا از آن بهره گرفت.

اقامت در مارکده بسیار دلپذیر است. مارکده مملو از باغ های میوه است. برخی از باغ ها به عنوان تفریح گاه مجهز شده اند تا پذیرای مهمانان مارکده باشند. در این باغ ها تخت هایی برای استراحت و گذارندن چند ساعتی با دوستان و خانواده تعبیه شده است. تخت ها بزرگ هستند سایه بان دارند و هر تخت هفت هشت نفر جا دارد.

سه شنبه 3 خرداد 1401  11:35 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها