0

مذاکرات امنیتی چین با کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25050
محل سکونت : اصفهان

مذاکرات امنیتی چین با کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام

مذاکرات امنیتی چین با کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام

مذاکرات امنیتی چین با کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام

روزنامه فایننشال تایمز به نقل از مقامات گزارش داد، چین در حال برگزاری مذاکراتی درخصوص توافق‌های امنیتی احتمالی با کریباتی و وانواتو، دو کشور جزیره‌ای واقع در اقیانوس آرام است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یک مقام اطلاعاتی از متحدان آمریکا گفت: آنها در حال گفت‌وگو با کیریباتی و دست‌کم یک کشور جزیره‌ای دیگر در اقیانوس آرام بر سر توافقی هستند که ممکن است همان حوزه‌هایی را در بر بگیرد که توافق با جزایر سلیمان را پوشش می‌داد.

ماه آوریل چین و جزایر سلیمان یک توافق برای همکاری امنیتی به منظور ارتقای ثبات اجتماعی و شکوفایی بلند مدت در جزایر سلیمان به امضا رساندند.

روزنامه فایننشال تایمز با استناد به یک پیش‌نویس درز کرده در ماه مارس گزارش داد که این توافق ممکن است به چین اجازه دهد تا نیروهای پلیسی و ارتشی به جزایر سلیمان اعزام کند.

یک مقام غربی به این روزنامه آمریکایی گفت که این نگرانی وجود دارد که معامله احتمالی با کیریباتی مشابه توافق با جزایر سلیمان باشد. در همین حال، وزیر امور خارجه کیریباتی این موضوع را رد کرد که دولت او در حال "بحث در مورد توافقنامه امنیتی با هر شریکی" باشد.

به گزارش فایننشال تایمز، روز جمعه چین با وانواتو برای ارتقای فرودگاه بین‌المللی در لوگانویل که پایگاه نظامی سابق آمریکاست، به توافق رسید. یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا به این روزنامه گفت که این نگرانی وجود دارد که پکن مذاکرات امنیتی با تونگا و وانواتو داشته باشد.

انتهای پیام

شنبه 31 اردیبهشت 1401  11:13 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها