0

آیین‌نامه شوراهای صنفی دانشجویان بر اساس نیاز روز تدوین می‌شود

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25050
محل سکونت : اصفهان

آیین‌نامه شوراهای صنفی دانشجویان بر اساس نیاز روز تدوین می‌شود

عضو هیأت مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی:

آیین‌نامه شوراهای صنفی دانشجویان بر اساس نیاز روز تدوین می‌شود

آیین‌نامه شوراهای صنفی دانشجویان بر اساس نیاز روز تدوین می‌شود

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیأت مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی گفت: اعضای ناظر بر هیأت مرکز نظارت بر شوراهای صنفی متشکل از معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دو عضو از معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، دو عضو دانشجویی و مدیر دانشجویی و صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت هستند. این کمیته تخصصی تلاش دارد تا با نگاه ویژه به قوانین بالادستی که در این حوزه مصوب شده است و مهمترین این قوانین متعلق به شورای عالی انقلاب فرهنگی است، آیین نامه‌های قبل را جلوی خود بگذارد و بر اساس نیاز روز آیین‌نامه جدید را تدوین کند.

به گزارش ایسنا،محمد حسین صادقیان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیأت مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی در حاشیه اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، در خصوص بازبینی آیین‌نامه شوراهای صنفی دانشجویان و دستیاران، بیان داشت: برای بازبینی آیین‌نامه شورای صنفی مانند هر بازبینی دیگری، نیازمند چندین جلسه هستیم تا پیشنهادات در هر جلسه عنوان شود و بر اساس این پیشنهادات که از سوی اعضای تخصصی بیان می‌شود به خروجی مد نظر برسیم.

وی به اعضای هیأت مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی اشاره کرد و ابراز داشت: اعضای ناظر بر هیأت مرکز نظارت بر شوراهای صنفی متشکل از معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دو عضو از معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، دو عضو دانشجویی و مدیر دانشجویی و صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت است. این کمیته تخصصی تلاش دارد تا با نگاه ویژه به قوانین بالادستی که در این حوزه مصوب شده است و مهمترین این قوانین متعلق به شورای عالی انقلاب فرهنگی است، آیین نامه‌های قبل را جلوی خود بگذارد و بر اساس نیاز روز آیین‌نامه جدید را تدوین کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: قطعا این مهم در یک جلسه قابل جمع بندی نیست و در چند جلسه به بررسی موضوعات و کلیات خواهیم پرداخت تا به تدوین آیین‌نامه جدید برسیم. پس از تدوین، آیین‌نامه باید به کمیته حقوقی وزارت بهداشت رفته و در این کمیته تطبیق‌های لازم و جرح و تعدیل اتفاق خواهد افتاد که در مجموع این روند زمان‌بر است. 

صادقیان تصریح کرد: در این فاصله قطعا نظرات و پیشنهادات دانشجویان از طریق شورای صنفی به معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و اعضای کمیته هیأت مرکزی نظارت خواهد رسید و در بحث تدوین آیین‌نامه و پیش‌نویس اولیه دارای کاربرد است.

این مقام مسؤول اعتماد را مهمترین اصل در موفقیت در امور مختلف فرهنگی و دانشجویی دانست و ابراز داشت: نکته‌ای که دارای اهمیت بسیار است این‌که دانشجویان به سیستم وزارت بهداشت و مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اعتماد داشته باشند و اطمینان داشته باشند که عزیزانی که در این حوزه تلاش می‌کنند و هر روز که دارند اتفاقات جدیدی را رقم می‌زنند در واقع تلاش دارند تا حوزه فرهنگی و دانشجویی ارتقاء پیدا کند.

عضو کمیته هیأت نظارت بر شوراهای صنفی وزارت بهداشت بیان داشت: در بحث شوراهای صنفی اتفاقاتی که باید خود دانشجویان برای حل آن کمک کنند این است که مباحث رفاهی و صنفی دانشجویان را با جدیت دنبال کنند تا تغییرات در این فضا برای دانشجویان قابل لمس باشد، این دو حوزه یعنی صنفی و رفاهی حوزه‌های بسیار وسیعی است و شامل موضوعات مهم دانشجویان مانند تغذیه، خوابگاه، سالن‌های ورزشی، ایاب و ذهاب،کتابخانه‌ها و هر آن‌چه که به حوزه زیست و معیشت دانشجویان باز می‌گردد، می‌شود.

وی بیان داشت: این موضوعات هر کدام به صوت جداگانه زیرشاخه‌هایی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و این گونه نیست که گمان کنیم این موارد بی اهمیت و یا بدون نیاز به رسیدگی و پی‌گیری هستند. اصل موجودیت شوراهای صنفی و رفاهی همانگونه که از نامشان پیدا است موضوعات صنفی و رفاهی دانشجویان است. در این میان تشکل ها و نهادهای مختلف دانشجویی وجود دارند که هر کدام در حوزه خاص خود فعالیت می‌کنند و این اختصاصی بودن فعالیت‌ها چیز جدیدی نیست. به دیگر عنوان کار در حوزه فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در حال تخصصی شدن است یعنی دیگر این گونه نیست که مانند قدیم جراح عمومی تمامی جراحی‌ها را انجام دهد و هر حوزه باید توسط متخصص خود درمان شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیان داشت: به واقع جامعه در حوزه بهداشت و درمان به سمت تخصصی و فوق تخصصی شدن رفته است و این را می‌توان در حوزه فعالیت‌های نهادهای دانشجویی دید، شوراهای صنفی در بازنگری جدید آیین‌نامه دارای موارد تخصصی‌تر خواهد شد. در آیین‌نامه جدید در تلاش هستیم تا کمیته‌ها را تبدیل به کمیته دانشکده، کمیته خوابگاه و کمیته مراکز آموزشی درمانی کنیم یعنی با وجود اهمیت حضور و تلاش دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مراکز درمانی اما ما در دانشگاه علوم پزشکی تهران و تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شورای صنفی در مراکز آموزشی درمانی نداریم.

این مقام مسؤول افزود: این حوزه کاملا متفاوت از حوزه خوابگاهی است و اعضای شورای صنفی که در مراکز آموزشی درمانی منتخب خواهند شد، وظایف صنفی و رفاهی کاملا متفاوتی با اعضای شورای صنفی در خوابگاه‌های دانشجویی دارند.

صادقیان با بیان این‌که این آیین‌نامه برای دو سال ابلاغ می‌شود و در عرض دو سال آینده باری دیگر باید بر اساس اقتضائات روز بازیینی شود، خاطرنشان کرد: این اتفاق که اکنون معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بازبینی و اصلاحاتی را روی آیین‌نامه فعلی انجام می‌دهد چیز جدیدی نیست. متاسفانه این آیین‌نامه به هر دلیلی بازبینی نشده است و با قوت این روند در این دوره در حال انجام است.

وی در خصوص شایعات منتشر شده طی روزهای اخیر در خصوص این نشست، ابراز داشت: متاسفانه فضای مجازی کل کشور فضایی رها شده است چرا که قوانینی که در این حوزه وضع شده است که قوانین دست و پا شکسته و بسیار ناچیزی است مورد توجه قرار نمی‌گیرد. مردم باید در کشور به «من قانون را دوست دارم» اهتمام بورزند زیرا تا زمانی که احترام به قانون را نداشته باشیم زندگی در جامعه سخت خواهد شد.

این استاد دانشگاه با اشاره به برخی انتقادات در خصوص فضای رسانه‌ای شوراهای صنفی بعد از بازنگری در آیین‌نامه شوراهای صنفی دانشجویان و دستیاران، گفت: شما زمانی که رسانه‌ای تحت عنوان  مفدا دارید که متعلق به اخبار و موضوعات مهم دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور بوده و مرجع و منبع صحیح خبرهای حوزه فرهنگی و دانشجویی است و برای شکل‌گیری آن تلاش و کوشش شده است؛ بسیار بهتر است که ما در حوزه نهادهای دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از این منبع برای انعکاس اخبار خود استفاده کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: مفدا می‌تواند منبع و مرجع خبرهای مهم حوزه علوم پزشکی باشد تا فهم‌ها و تفاسیر مختلف از یک خبر رخ ندهد زیرا مفدا با توجه به این‌که یک پایگاه خبری است نه روابط عمومی و در زیر مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار دارد، اخبار خود را به صورت حقیقی و بدون هیچ تفسیری که تنها فضای شایعه و گمانه را داغ می‌کند، انعکاس می‌دهد.

به گزارش مفدا، صادقیان دغدغه تیم جدید معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را ارتقای زیست دانشجویان عنوان کرد و ابراز داشت: در متن پیش‌نویس اولیه آیین‌نامه این موضوع دیده شده است و خواهش ما این است عزیزان دانشجو با مسؤولان خود همراهی بیشتری داشته باشند و تغییرات را عاملی برای رشد بدانند و به مسؤولان دلسوز خود اعتماد کنند.

عضو هیأت  مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی دانشجویان و دستیاران وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: شفافیت اصلی است که تیم معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر آن اهتمام دارند و شما می‌بینید که در این نشست دو تن از دانشجویان حضور داشتند و همه چیز با شفافیت عنوان شد و زمان داده شد تا در جلسه بعد دیگر پیشنهادات احتمالی مورد نظر دانشجویان عنوان شود تا در صورت امکان در آیین‌نامه قرار گیرد. این شفافیت باید اعتماد را به دنبال داشته باشد تا هیچ چیز پشت در بسته اتفاق نیفتاده است.

وی در خصوص تاکید برخی اعضای شوراهای صنفی دانشجویان به حضور در مباحث آموزشی دانشجویان، گفت: این درخواست مانند این است که بگوییم معاون یک بخش بیاید و در بخش‌های دیگر دخالت کنند و بگوید من این حق را دارم. به واقع قوانین بالادستی که در حوزه شورای صنفی وجود دارد مشخصا دارد می‌گوید حوزه صنفی و رفاهی تنها حوزه‌هایی است که دانشجویان عضو در شوراهای صنفی حق دارند در آن فعالیت کنند.

 عضو هیأت مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی در پایان خاطرنشان کرد: حضور دانشجویان در کنار مسؤولان در بخش‌های مختلف اتفاق بسیار مبارکی است زیرا موجب می‌شود این دانشجویان عزیز که در آینده مدیران ارشد کشور خواهند بود در حوزه مسؤولیتی خود دارای تجربه شوند اما این حضور باید بر اساس قانون و ظابطه باشد به عنوان مثال با همکاری معاونت آموزشی وزارت بهداشت در تلاش هستیم شورای مشورتی آموزش ایجاد کنیم تا این شورا موضوعات آموزشی دانشجویان را دنبال کنند، همچنان که کانون‌های فرهنگی تنها امور فرهنگی کانونی خود را باید دنبال کنند، انجمن‌های علمی امور علمی حوزه خود را باید دنبال کنند.

شنبه 17 اردیبهشت 1401  9:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها