0

اعلام جزئیات برنامه دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و محو فقر مطلق از سوی مخبر

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 23519
محل سکونت : کرمانشاه

اعلام جزئیات برنامه دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و محو فقر مطلق از سوی مخبر

 

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۵

 

اعلام جزئیات برنامه دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و محو فقر مطلق از سوی مخبر

اعلام جزئیات برنامه دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و محو فقر مطلق از سوی مخبر

فارس نوشت : معاون اول رئیس جمهور برنامه‌های دولت را برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و محو فقر مطلق تشریح کرد.

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (یکشنبه) در جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه تمام بخش ها و وزارتخانه های دولت سیزدهم مأموریت دارند تا در دستگاه های متبوع خود، برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برنامه‌ریزی دقیقی را به صورت روزانه دنبال کنند، اظهار داشت: متاسفانه ارز ۴۲۰۰ به یک کانون فساد در کشور منجر شد، ولی اجرا و مدیریت صحیح طرح حذف ارز ترجیحی می‌تواند اثرات بسیار مثبت و بزرگی برای اقتصاد کشور در نسل های کنونی و آینده به جای بگذارد.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم در مسیر حذف ارز ۴۲۰۰ گام برداشته است و امیدواریم با همکاری قوای سه گانه و کمک های مردم، بتوانیم این طرح بزرگ نوسازی اقتصاد کشور را با موفقیت اجرایی کنیم.

مخبر با تأکید بر اینکه دولت برای اثرات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برنامه ریزی ها و اقدامات لازم را پیش بینی کرده است، گفت: باید تمام اقشار جامعه، نخبگان و رسانه های مختلف در جریان چگونگی و اثرات مثبت اجرای این طرح قرار گیرند تا نگرانی در سطح جامعه پس از اجرای این طرح وجود نداشته باشد.

معاون اول رییس جمهور همچنین به برنامه دولت برای کمک به مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر پس از اجرای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه کشور اشاره و تصریح کرد: دولت به عنوان کمک مالی، مبلغی را که تنها برای خرید کالا استفاده می‌شود، برای واریز به حساب بانکی اقشار مختلف در نظر گرفته تا در این صورت، علاوه بر کمک و از بین بردن اثرات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، از تورم و افزایش پایه پولی و نقدینگی در کشور نیز جلوگیری شود.

 

 

اعلام جزئیات برنامه دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و محو فقر مطلق از سوی مخبر

بیشتر بخوانید :

 

  • اشتباه بزرگ دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، تکانه های شدید تورمی خواهد داشت

 

 

  • طعنه سنگین مجری تلویزیون به رئیسی با طعم بازنشستگان و فقر مطلق

 

مخبر همچنین با اشاره به برنامه های دولت در سال جاری از جمله در بخش های مسکن و حذف فقر مطلق در جامعه افزود: با برگزاری جلسات و تبیین بخشنامه در دولت مقرر شده اجاره منازل مسکونی در تهران، استان ها و شهرستان ها بیش از ۲۵ درصد افزایش نیابد و تضمین های اجرایی برای این برنامه دولت هم به طور کامل در نظر گرفته شده است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از تخصیص ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن برای قشرهای آسیب پذیر خبر داد و اتمام بخش های نیمه تمام طرح مسکن مهر، برنامه دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال و همچنین مالیات بر خانه های خالی را از دیگر برنامه های دولت برای پیشبرد برنامه های مسکن مردم بویژه زوج های جوان در چهار سال آینده برشمرد.

مخبر در ادامه با اشاره به شعارها و قول های رئیسی در زمان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهور به منظور حذف فقر مطلق در کشور، گفت: دولت طرح های مختلفی را برای حذف فوری فقر مطلق در نظر گرفته است که از جمله آن می توان به واگذاری سهام به دهک های پایین اشاره کرد که مصمم هستیم این وعده رئیس جمهوری تا پایان سال جاری محقق و عملیاتی شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به تغییر قیمت برخی کالاها در کشور ادامه داد: این گرانی ها دلایل مختلفی دارد که علاوه بر مشکلات انباشته شده از گذشته و دلایل ساختاری ، می توان به برخی مصوبات و الزامات در بودجه ، موضوعات مرتبط با ارز ترجیحی، بالا رفتن قیمت های جهانی برخی کالاهای اساسی، موضوع ۹ درصد ارزش افزوده، تغییر عوارض گمرکی و نیز تحولات بین المللی در منطقه به ویژه جنگ اکراین اشاره کرد که دیگر کشورها را نیز متاثر ساخته است.

مخبر تاکید کرد: در حال حاضر به دلیل برخی از مسایل داخلی از جمله اجرای تدریجی حذف ارز ۴۲۰۰ بر روی برخی کالاها قیمت برخی کالاها در کشور افزایش داشته و با وجود افزایش ۷۰ درصدی قیمت ها در سطح جهانی اما خوشبختانه فراوانی کالاهای اساسی در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به مشکلات دولت سیزدهم در اوایل روی کار آمدن از جمله افزایش هزینه های جاری کشور، کاهش فروش نفت، مسدود شدن پول های ایران در کشورهای خارجی و همچنین مرگ و میر بالای ناشی از کرونا تأکید کرد: تمام ارکان دولت سیزدهم توانستند با هماهنگی و همکاری ، ضمن پیگیری آزادسازی پول های ایران در سایر کشورها و افزایش ذخایر و فروش نفت، وضعیت انبارها و کالاهای اساسی در کشور را به مقدار قابل توجهی افزایش دهند.

دوشنبه 12 اردیبهشت 1401  10:23 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها