0

روش های شکایت از کلاهبردار اینترنتی

 
karagahsitedar
karagahsitedar
کاربر جدید
تاریخ عضویت : اسفند 1400 
تعداد پست ها : 8

روش های شکایت از کلاهبردار اینترنتی

مشاوره حقوقی در مورد نحوه شکایت از کلاهبردار اینترنتی

شکایت از کلاهبردار اینترنتی
شکایت از کلاهبردار اینترنتی

امروزه با پیشرفته شدن تکنولوژی و انجام اکثر فرآیندها از طریق اینترنت، بسیاری از کارهای سخت و زمانبر به راحتی و در کمترین زمان ممکن قابل رسیدگی می باشند. شما می توانید به جای مراجعه حضوری به مراکز مربوطه و اتلاف وقت، تنها با استفاده از اینترنت در کمترین زمان ممکن، عملیات مد نظر خود را انجام دهید که این مسئله باعث سهولت کار مردم شده است.

اما در کنار مزایای فراوان، استفاده از اینترنت می تواند مشکلاتی در پی داشته باشد. کلاهبرداری اینترنتی از رایج ترین مشکلات سالهای اخیر می باشد. ممکن است شما نیز جزء آن دسته از افرادی باشید که مورد کلاهبرداری های اینترنتی قرار گرفته اند و ضررهای مالی کم یا زیادی متوجه آنان شده باشد. باید بدانید که قانون مجازات اسلامی، برای این دسته تخلفات نیز مجازات هایی در نظر گرفته است و شما با ایراد شکایت از فرد کلاهبردار اینترنتی می توانید، مال خود را پس بگیرید.

برای این کار لازم است با روند شکایت، مراحل پیگیری، اخذ وکیل برای مشاوره حقوقی در این زمینه و هزینه های مربوط به آن آشنا شوید. در این محتوا قصد داریم تا مطالب لازم را درباره روش های شکایت از کلاهبردار اینترنتی را ارائه دهیم.

نحوه شکایت از کلاهبردار اینترنتی

کلاهبرداری اینترنتی، به مثابه سرقت در دنیای واقعی است. همانطور که شما در صورت سرقت اموالتان، می توانید به مراجع قضایی مراجعه کرده و آن را پیگیری نمایید، در مورد کلاهبرداری اینترنتی نیز می توانید از طریق بخش فضای مجازی مراجع قضایی، به ایراد شکایت اقدام نمایید. بخش جرایم مجازی مراجع قضایی، موظف است طبق بند 13 ماده 741 قانون مجازات اسلامی، به شکایت شما رسیدگی کند. البته ممکن است شما، آگاهی لازم برای ایراد شکایت از جرایم مجازی را نداشته باشید.

مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی به شرح زیر می باشد:

1. در مرحله اول لازم است با ارائه مدارک شناسایی و ثبت نام در سامانه ثنا، به طرح شکایت در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام نمایید.
2. در مرحله بعد توضیحات مربوط به شکایت خود را ارائه کرده و اسناد و مدارکی که ادعای شما را اثبات می کنند به عنوان ضمیمه به شکایت خود اضافه نمایید. این اسناد می تواند به صورت فیش های صادر شده یا مدارک برداشت موجودی از حساب شما توسط اشخاص ناشناس باشند.
3. دادسرای جرایم رایانه ای و پلیس فتا به سرعت شکایت شما را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت صحت ادعای شما، پرونده را به دادگاه های کیفری ارجاع می دهند.
4. دادگاه کیفری با توجه به توضیحات شکایت و مدارک ارائه شده از سمت شما، رای نهایی را صادر کرده و فرد متخلف را محاکمه کرده و طبق قانون برای او حکم صادر می کند.

مالباخته برای شکایت از کلاهبرداری اینترنتی باید چه کند؟

همانطور که گفته شد، با انجام مراحل ذکر شده برای شکایت از کلاهبرداری اینترنتی می توانید مطمئن باشید که به سرعت به پرونده شما رسیدگی شده و زمینه لازم برای جبران ضرر مالی شما فراهم خواهد شد. البته شما می توانید برای طرح شکایت و انجام امور مربوطه، از وکیلی مجرب و حرفه ای نیز استفاده نمایید.

وکیل، با دریافت حق الوکاله و داشتن وکالت نامه از سمت شما، می تواند تمامی کارهای مربوط به شکایت را بدون نیاز به حضور شما پیگیری نماید. اخذ وکیل، مزایای فراوانی می تواند داشته باشد. یک فرد عادی، با قانون و پیچ و خم های آن آشنا نیست و ممکن است نتواند حق خود را ثابت کند. ولی یک وکیل حرفه ای با دانش و آگاهی لازم می تواند به راحتی ضرر مالی شما را جبران نماید.

خلاصه ای از روند شکایت و مراحل پیگیری آن:

با در نظر گرفتن موارد ذکر شده می توانیم نتیجه بگیریم که کلاهبرداری اینترنتی از مصادیق سرقت محسوب می شود و در مراجع قضایی قابلیت پیگیری دارد. کلاهبرداری ها انواع مختلفی دارند و کلاهبردار با روش های مختلف به اخاذی از افراد نا آگاه اقدام می نماید. در صورتی که مورد هجمه کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفتید، لازم است ابتدا با ارائه مدارک شناسایی در سامانه ثنا ثبت نام نمایید.

سپس شکایت خود را طرح کرده و مدارک و مستندات را ضمیمه آن کنید. پلیس فتا و دادگاه های جرایم رایانه ای، با بررسی مدارک و اسناد ارائه شده توسط شما صحت ادعای شما را تایید کرده و پرونده را به دادگاه های کیفری ارائه می دهند. دادگاه کیفری نیز موظف است طبق قانون، با فرد متخلف برخورد کرده و او را مورد محاکمه قرار دهد.

مجازات فرد متخلف می تواند به صورت نقدی و حبس باشد. از طرف دیگر، لازم نیست نگران هزینه دادرسی شکایات اینترنتی باشید. چرا که هزینه ایراد شکایت اینترنتی بسیار ناچیز است. در صورت نداشتن وقت یا عدم آگاهی از جریان رسیدگی به پرونده، می توانید از وکیلی مجرب استفاده نمایید.

وکلای برتر، مرجعی آگاه برای رسیدگی به کلاهبرداری اینترنتی:

تیم حقوقی وکلای برتر، متشکل از وکلای خبره و با دانش در تمامی زمینه های قضایی، آماده ارائه خدمت به شما در زمینه کلاهبرداری های اینترنتی می باشد. وکلای متخصص مجموعه ما با دانش کافی از روند پیگیری و بررسی جرایم سایبری و اینترنتی، به شما کمک می کنند تا به راحتی و با کمترین هزینه ممکن، حق خود را اثبات نمایید.

همچنین، مشاوران حقوقی شاغل در تیم حقوقی وکلای برتر، تمام تلاش خود را می کنند تا بهترین راهکارها برای رسیدگی به جرایم سایبری را به شما پیشنهاد دهند. جهت مشاوره تلفنی یا آنلاین، می توانید به شماره تلفن زیر (شبانه روزی) با وکلای ما در ارتباط باشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از مسائل مربوط به جرایم اینترنتی می توانید به اینستاگرام گروه حقوقی وکلای برتر نیز مراجعه نمایید.
موبایل:    09124359968
واتس اپ:    09197805781
Instagram: majmua_vokalaye_bartar    /     WEB SITE: https://bartarlawyers.com/
چهارشنبه 24 فروردین 1401  11:56 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها