0

روزه‌داری برای ۳ دسته از افراد توصیه نمی‌شود

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22813
محل سکونت : کرمانشاه

روزه‌داری برای ۳ دسته از افراد توصیه نمی‌شود

 

پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۱

 

پاسخ به ۳ سوال مهم درباره روزه گرفتن | روزه‌داری برای ۳ دسته از افراد توصیه نمی‌شود

یک متخصص به ۳ سوال اساسی درخصوص روزه‌داری در ماه رمضان پاسخ داد.

ماه رمضان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، مرتضی عقبایی متخصص تغذیه در پاسخ به این سوال که چه افرادی نمی‌توانند روزه بگیرند گفت: به طور کلی هر فرد سالمی می‌تواند روزه بگیرد اما اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید که پزشک معالجتان شما را از گرفتن روزه منع می‌کند طبق دستور پزشک نباید روزه بگیرید.

 

عقبایی تاکید کرد: به افرادی که ضعف بدنی شدید دارند و ممکن است دچار افت قند ناگهانی شوند، آن دسته از مبتلایان به دیابت که بیماریشان کنترل نشده و در حال مصرف دارو هستند و هنوز تنظیمات دارو برای آن‌ها شناخته شده نیست و بیماران کلیوی که باید مقدار مشخصی از آب را طی شبانه روز مصرف کنند روزه داری توصیه نمی‌شود.

وی افزود: به طور کلی اینکه روزه داری برای فردی مناسب است یا نه به پیشرفت بیماری، شرایط شما و توصیه افراد متخصص بستگی دارد و از این رو مشورت با پزشک می‌تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد.

 

آیا سن افراد می‌تواند آن‌ها را از روزه‌داری منع کند؟

این متخصص تغذیه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه که آیا سن افراد می‌تواند آن‌ها را از روزه‌داری منع کند گفت: روزه داری در سنین بسیار پایین نامناسب است چرا که این نوع تغذیه در آن سنین می‌تواند سیستم‌های تکاملی بدن تحت تاثیر قرار دهد، در سنین بسیار بالا چنانچه شخص بیماری زمینه‌ای نداشته باشد و از سلامت کامل برخوردار باشد منعی برای روزه داری وجود ندارد.

افرادی که وزن بسیار پایین و یا وزن بسیار بالا دارند می‌توانند روزه‌ بگیرد؟

وی ضمن اشاره به اینکه رابطه مستقیمی بین وزن افراد و روزه داری وجود ندارد، ادامه داد: اشخاصی که بسیار لاغر و نحیف هستند و بدنشان تحمل عدم دریافت مواد مغذی برای طولانی مدت را ندارد نمی‌توانند روزه بگیرند چرا که افت قند شدید و ناگهانی می‌تواند به سیستم بدنیشان آسیب برساند.

 

این متخصص تغذیه با بیان اینکه افرادی که دچار اضافه وزن شدید هستند چنانچه توانایی روزه گرفتن را دارند روزه می‌تواند به عنوان پاکسازی کننده بدن برای آن‌ها عمل کند و می‌تواند تا حدی به در حرکت به سمت تناسب اندام به آن‌ها کمک کند، افزود: برای حفظ متابولیسم نباید به صورت تک وعده‌ای روزه بگیریم و باید سه وعده افطار، شام و سحر حتما در برنامه غذایی روزه داران حفظ شود.

کد خبر 668203

پنج شنبه 18 فروردین 1401  11:03 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها