0

■ همگام با امام زمان (صلوات الله علیه)

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 24575
محل سکونت : اصفهان

■ همگام با امام زمان (صلوات الله علیه)

■ همگام با امام زمان (صلوات الله علیه)

همگام با امام زمان (صلوات الله علیه)

بسم الله الرحمن الرحیم 
و به نستعین و هو خیر ناصر و معین

بحث در مورد ارتباط بین زمان نماز و امام زمان (ارواحنا فداه) می‌باشد. آنچه که در احکام بیان شده، در رابطه با خواندن نماز، این هست که نماز قبل از وقت باطل است و بعد از وقت باطل هست، در صورتیکه عمداً باشد. و تاثیری در سیر و سلوک الی الله و قربة الی الله ندارد. پس اگر نماز قبل یا بعد از وقت خوانده شد، باطل است. نماز را باید در وقت خودش خواند.

نکته‌ای که لازم است در مورد امام عصر (علیه السلام) بیان شود اینست که گاهی شنیده می‌شود که به انسان گفته می‌شود نمازت را اول وقت بخوان که اگر نماز اول وقت خواندی، کأن اقتدا امام زمان کرده‌ای و نمارت را اول وقت خوانده‌ای؛ اشکال پیش می‌آید که افق‌ها با هم فرق دارد، مثل کسی که در یک کشور دیگر است با ایران یا عراق و عربستان و... با هم فرق دارند، ولی ما جواب این اشکال را این چنین عرض می‌کنیم که در وقت، اول وقت نماز خواندن، اقتدا به امام هست در اول وقت نماز خواندن. یعنی حضرت اول وقت نماز می خوانند، اول وقت نماز خواندن همراه با حضرت بودن در این آموزه دین است که بهتر است نماز اول وقت خواند. 

در صلوات شعبانیه می‌خوانیم (در رابطه با امام): «المتقدم لهم مارق» یعنی کسی که مقدم بر امام شد و دین خارج شد. پس تقدم از امام فایده ای ندارد، و این باعث می‌شود که انسان، هیچ چیزی از امام زمانش برای تقرب به خدا دریافت نکرده است، چون امر باطلی است.

«والمتأخر عنهم زاهق» کسی که تاخیر از امام داشته باشد و از امام عقب بیفتد، به نابودی کشانده می‌شود. در حالی که امام، صراط مستقیم هست.

«واللازم لهم لاحق» یعنی آن کسی که ملازم با امام زمانش باشد، آن هست که به مقصد میرسد، آن هست که به تقرب به خدا میرسد.  چون خداوند برای تقرب خودش، وسائطی قرار داده است که یکی از بهترین وسائط، نماز است  یکی از بهترین چیزهایی که خود نماز را هم باعث میشه که تقرب در آن ایجاد بشود، ولایت و امامت هست که ان‌شاءالله خداوند متعال توفیق عنایت بفرمایند به همه‌ی ما که به نمازهایمان در وقت خودش اهتمام داشته باشیم و اهتمام داشته باشیم در کنار امام زمان (ارواحنافداه) باشیم، نه قدمی جلوتر، و نه قدمی عقب‌تر، و همگام با امام عصر (علیه السلام) باشیم.

 

حجت الاسلام رحیمی

شنبه 28 اسفند 1400  1:13 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها