0

کود NPK چیست و چرا برای رشد گیاه حیاتی است؟

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 23038
محل سکونت : کرمانشاه

کود NPK چیست و چرا برای رشد گیاه حیاتی است؟

کود NPK چیست و چرا برای رشد گیاه حیاتی است؟

کود NPK چیست و چرا برای رشد گیاه حیاتی است؟

سلامت گیاهان خود را با کود ان پی کا تضمین کنید. یکی از اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی نگهداری از گیاهان چه برای کاربرد تزئیناتی در آپارتمان‌ها چه برای اهداف اقتصادی در پرورش سبزیجات و گیاهان تهیه غذای کافی برای آنها در خاک است.

متأسفانه نبود خاک‌های مناسب و از بین رفتن سریع مواد معدنی موجود در آنها می‌تواند ضرر بسیار بزرگی برای چنین کسب و کارهایی به دنبال داشته باشد. عدم توجه به این موضوع ممکن است پشیمانی به بار آورده و ضررهای مالی سنگینی را نیز ایجاد کند. با معرفی کود NPK با شما همراه هستیم. محصولی که با خرید آن تمام دغدغه‌های خود را در این باره از بین خواهید برد و با اطمینان بالا می‌توانید محصولات کشاورزی ایده آل و با کیفیت بالا در اختیار داشته باشید.

کود NPK چیست؟

کود NPK چیست و چرا به این نام معروف شده است؟ NPK در واقع از سه حرف اول سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. سه عنصری که اصلی‌ترین تأثیر را در رشد گیاهان داشته و از ملزومات اصلی برای رشد آنها هستند. البته مواد معدنی مختلف دیگری نیز برای رشد گیاهان لازم است اما این سه عنصر اصلی‌ترین عناصر لازم برای رشد گیاهان است که کارشناسان را به فکر تولید و عرضه کود NPK انداخته و در حال حاضر این کود بهترین ماده غذایی برای رشد گیاهان است.

کاربرد کود NPK چیست؟

کود ان پی کا را می‌توان برای انواع مختلفی از گیاهان و میوه‌جات مورد استفاده قرار داد. البته دقت داشته باشید که انواع مختلفی از این کود را می‌توانید در فروشگاه‌های تخصصی و با سابقه پیدا کنید. بسته به اینکه درصد ترکیب هر یک از سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم در این کود چقدر باشد، هم مشخصات آن متفاوت خواهد بود و هم کاربردهای آن تفاوت خواهد داشت. از رایج‌ترین و اصلی‌ترین کاربردهای مربوط به کود ان پی کا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • یکی از اصلی‌ترین کاربردهای کود NPK برای گیاهان آپارتمانی است. با این کود دیگر نگران خراب شدن سریع و پژمرده شدن آنها نخواهید بود.
  • استفاده از کود NPK برای درخت گردو می‌تواند هم میزان محصول آن و هم کیفیت میوه‌ها را تا چندین برابر افزایش دهد.
  • همچنین استفاده از کود NPK برای زعفران نیز باعث می‌شود تا شاهد رشد قابل توجه و به موقع این گیاه باشید. زعفران یکی از حساس‌ترین گیاهان است که استفاده از هر کودی برای آن مناسب نخواهد بود.
  • کود NPK برای انگور نیز مزیت‌های خاص خود را دارد. برای داشتن انگورهایی با طعم و مزه بهتر و همچنین محصول بیشتر می‌توانید از کود ان پی کا استفاده کنید.
  • کود NPK فسفر بالا نیز برای گیاهانی مناسب است که نیاز بیشتری به فسفر دارند. با افزایش درصد فسفر در ترکیب ان پی کا می‌توان آن را تبدیل به یک کود فسفر بالا کرد. استفاده از آن برای سبزیجات می‌تواند شرایط خوبی برای رشد آنها ایجاد کند.

پرکاربردترین کودهای ان پی کا

پرکاربردترین کودهای ان پی کا

کاربردهای اصلی کود ان پی کا را با هم مرور کردیم. استفاده از این کود برای این موارد می‌تواند شرایط بسیار متفاوت‌تری نسبت به گذشته برای کسب و کار شما در کشاورزی و پرورش گیاهان و میوه‌ها به دنبال داشته باشد. از این رو توصیه می‌کنیم حتماً در این باره تحقیقات لازم را به عمل آورید؛ اما لازم است تا پرکاربردترین انواع این کود را نیز به شما معرفی کنیم. در بخش قبلی عنوان کردیم که این کود بر اساس میزان و درصد نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌تواند ویژگی‌ها و خواص مختلفی داشته باشد. انواع کود NPK با سه عدد مشخص می‌شود که به ترتیب این اعداد درصد هر یک زا عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم در آن است.

  • کود ان پی کا 20 20 20 که به کود سه بیست نیز معروف است، پرکاربردترین نوع از انواع کود ان پی کا است که از آن می‌توان برای موارد مختلفی اعم از پرورش گیاهان آپارتمانی، استفاده در گلخانه‌ها برای پروش انواع بذر صیفی جات ، سبزیجات و یا کشت درختان میوه در فضای باز استفاده نمود. ضریب جذب بالای این کود باعث شده تا استفاده از آن به شدت رایج شود.
  • کود ان پی کا 12 12 36 یکی دیگر از انواع پرکاربرد کود NPK است. این محصول که به دلیل درصد بالای پتاسیم به کود پتاس بالا نیز معروف است، بیشتر برای گیاهانی استفاده می‌شود که ریشه آنها در معرض خطر قرار گرفته و برای ترمیم ریشه نیاز به استفاده از کود برای آنها است. این کود علاوه بر ترمیم ریشه میزان باردهی گیاهان را نیز چندین برابر می‌نماید. البته باید به زمان استفاده از آن دقت کنید.
  • کود ان پی کا 10 52 10 را نیز می‌توان در میان انواع کود NPK پرکاربرد قرار داد. این کود نیز به کود فسفر بالا معروف است. از این محصول می‌توان برای ریشه‌زایی بیشتر و یا افزایش میزان گلدهی محصولات استفاده کرد. از این رو زمان استفاده از ان نیز اهمیت خاص خود را خواهد داشت و بهترین زمان برای به کار بردن آن ابتدای فصل گلدهی گیاهان است.

چرا استفاده از کود NPK اهمیت دارد؟

اما چرا استفاده از کود ان پی کا تا این حد محبوب شده است؟ برای اینکه اهمیت این کود و استفاده از آن را بهتر درک کنید، این سؤال را از خود بپرسید که اگر قرار بر تهیه تمام مواد معدنی مورد نیاز برای رشد گیاهان خود داشته باشید، چند نوع کود باید تهیه کرده و به خاک اضافه کنید؟ در حالی که تمام این مواد معدنی مورد نیاز را تنها با استفاده از کود NPK در دسترس گیاهان خود قرار خواهید داد. این کود می‌تواند برای انواع نیازهای گیاهان شما کافی باشد. همچنین می‌توانید برای اهداف مختلفی اعم از گلدهی بیشتر، باردهی بیشتر و حتی بالا بردن کیفیت ریشه‌ها و ساقه‌های گیاهان و درختان میوه نیز از این کود عالی استفاده کنید. محصولی که می‌تواند آخرین انتخاب شما برای داشتن یک کسب و کار عالی در صنعت کشاورزی و پرورش گل‌ها و گیاهان باشد.

خرید بهترین کود NPK از فروشگاه اینترنتی اطلسی‌ها

خرید بهترین کود NPK از فروشگاه اینترنتی اطلسی‌ها

برای خرید کود ان پی کا راه حل‌های زیادی پیش روی خود دارید. یکی از بهترین این راه حل‌ها استفاده از خدمات فروشگاه‌های اینترنتی است. انتخاب یک فروشگاه اینترنتی باتجربه و با سابقه و در عین حال تخصصی در زمینه عرضه انواع محصولات مناسب برای کشاورزی اعم از انواع کودها می‌تواند مزیت‌های بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد. امکان دسترسی به محصولات با کیفیت بسیار بالا و در عین حال خرید انواع کود کشاورزی با قیمت مناسب و مقرون به صرفه از اصلی‌ترین مزیت‌هایی است که در چنین شرایطی در اختیار خواهید داشت. برای رسیدن به تمام این مزیت‌ها می‌توانید از فروشگاه اینترنتی اطلسی ها استفاده کنید. امکان خرید انواع کود NPK را از این مجموعه خواهید داشت. همچنین می‌توانید از تجربیات عالی و خدمات مشاوره متخصصین این مجموعه نیز برای هر چه بهتر کردن شرایط کسب و کار خود در زمینه کشاورزی استفاده کنید. اطلسی‌ها آخرین انتخاب شما برای خرید محصولات مورد استفاده برای کشاورزی خواهد بود.

کد خبر 1608388

شنبه 14 اسفند 1400  2:12 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها