0

وقایع بیست وهشتم بهمن ماه 1357

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 23304
محل سکونت : اصفهان

وقایع بیست وهشتم بهمن ماه 1357

 

تصویر روزنامه اطلاعات ۲۸ بهمن ۱۳۵۷: امشب ۲۲ خائن دیگر اعدام یا مجازات میشوند

اطلاعات 28 بهمن 57

 وقایع بیست وهشتم بهمن ماه 1357
تصویر روزنامه کیهان ۲۸ بهمن ۱۳۵۷: ۲۱ جنایتکار دیگر به اعدام محکوم شدند

کیهان 28 بهمن 57

 وقایع بیست وهشتم بهمن ماه 1357

پشتیبانی ایل ریگی خطاب به امام خمینی

بسم الله الرحمن الرحیم قائد اعظم امام خمینی دامت برکاته، محترما در پناه خداوند بزرگ و قرآن مجید موفقیت و پیروزی ملت نجیب و شریف ایران را که به رهبری آن رهبر بزرگ اسلامی با موفقیت روبرو گردیده و پرچم سفید الله برافراشته شد، تبریک و تهنیت عرض نموده و بدین وسیله پیوستگی و پشتیبانی خود و تمام سران طایفهریگی را اعلام می داریم.
با احترام مهرالله_ریگی(خا ۲۸/۱۱ش ۳۱۹ ص ۲۷)

طایفه ریگی در منطقه وسیعی در سه کشور ایران، پاکستان و افغانستان پراکنده اند. جمعیت ایل طایفه ریگی بالای ۳۰۰۰۰۰ نفر برآورد ه شده است.
مرکز اصلی طایفه ریگی منطقه لادیز و اطراف آن است و قدیمی ترین آثار زندگی انسان ها در ایران که بیش از یکصد هزار سال قدمت دارد و مربوط به عصر یخبندان و دوران نوسنگی است، در این منطقه کشف شده است. مهمترین علت انتساب نام ریگی به این طایفه به قرار گرفتن منطقه جنوب شرق و شرق ایران بر روی کمربند بیابانی دنیا که شن زارها و ریگستان‌های متعددی را در بر می گیرد و به همین دلیل ریگی یعنی کسی که در ریگستان و صحرا زندگی می کند.

اقدامات عیدوخان_ریگی در ایجاد نظم و امنیت در دوره پهلوی بسیار موثر بود و وی به علت مخالفت با سیاست های دولت پهلوی به شیراز تبعید شد.


28 بهمن 1357
*دولت موقت مهدی بازرگان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سفیرها و كاردان های ایران در پایتخت های جهان را به تهران فراخواند.

*19كشور جهان كه از جمله آنها می توان به شوروی، لیبی، فلسطین، سوریه، عراق، پاكستان، كره جنوبی، فرانسه، هند، آلمان غربی، یمن جنوبی، ژاپن، لهستان، تركیه، سودان، برزیل، كره شمالی، اردن و قبرس اشاره كرد حكومت اسلامی ایران را به رسمیت شناختند.

*یاسر عرفات رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین برای تبریك پیروزی انقلاب اسلامی ایران و دیدار با امام خمینی وارد تهران شد.

 

 

 

نامه به آقای محمود لولاچیان (تشکیل کمیته‌ای برای رسیدگی به وضع کارگران)
تاریخ:
۲۸ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۹ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
تهران، مدرسه علوی
موضوع:
تشکیل کمیته برای رسیدگی به خواستهای کارگران
مخاطب:
لولاچیان، محمود- صادقی، میر محمد
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۱۷۱

 

 

[محضر مقدس حضرت آیت الله العظمی الامام الخمینی- دام ظله الوارف- ... «خوانده نشد.»


تحیهً و احتراماً به دنبال شکسته شدن اعتصابات، در برخی از موسسات، کارگران نسبت به حضور مسئولان وابسته به رژیم سابق اعتراض کرده‌اند و حتی مشاهده شده که به سرِ کار خود نرفته‌اند. و از طرفی عناصر مخرب هم از این فرصت استفاده کرده تحریکاتی می‌کنند. و چون این جریانات ممکن است عوارض نامطلوبی به بار آورد مستدعی است دستور فرمایید کمیته‌ای مرکب از افراد صالح تحت نظر آقای دکتر بهشتی و آقای موسوی اردبیلی تشکیل شود تا ضمن تامین خواستهای حقه کارگران و نیز توجیه آنان به وضع خطیر انقلاب، از گسترش و سرایت این عوارض جلوگیری به عمل آورند.
محمود لولاچیان- میر محمد صادقی‌] «از اعضای کمیته تنظیم اعتصابات در روزهای اوج انقلاب.»

بسمه تعالی‌
حضرات آقایان عمل فرمایند.(روح الله الموسوی الخمینی‌)

 

سخنرانی در جمع گروه پژوهشهای ملی و اجتماعی (اراده الهی و وحدت ملی)
تاریخ:
۲۸ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۹ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
تهران، مدرسه علوی
موضوع:
عامل پیروزی، اراده الهی و وحدت ملت
حضار:
گروه پژوهشهای ملی- اجتماعی‌
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۱۷۲ تا صفحه ۱۷۶

   

بسم الله الرحمن الرحیم‌

عنایات الهی در انقلاب ایران‌
من از آقایان تشکر می‌کنم که در این موقع حساس، همه احساس مسئولیت کردید. تا اینجا که مسائل رسیده است، رمز رسیدنش تا اینجا، وحدت همه جانبه ملت بود. اقشار ملت همه با هم بستگی پیدا کردند، و از مرکز تا دورافتاده ترین قصبات و دهات اینجا، تهران و سایر شهرها تا آخرین قصبات، تا آخرین دهات، هم صدا بودند. من در پاریس که بودم یک نفری که آشنا بود آمد گفت که من رفتم به دهات جاپلق «از بخشهای شهرستان الیگودرز و از مناطق ایل‏نشین بختیاری است» و بختیاری و آن حدود کمره «منطقه‏ای است که مرکز آن خمین است و شامل شهرهای خمین و محلات و حومه آن می‏شود.» آن حدود؛ و بعضی از قرا را اسم برد، یعنی قلعه‌ای را اسم برد که این قلعه در نزدیک یک کوه واقع است و هیچ هم اطرافش [آبادی‌] نیست و من آنجا را دیده‌ام. گفت من در آن قلعه رفتم دیدم که در آن قلعه حرفها همان است که در مرکز هست و همان [شعارها] آن شخص گفت که در دهات اینجاها که رفتم، صبح که می‌شد، آن آقای دِه جلو می‌افتاد و دهاتیها دنبال او راهپیمایی می‌کردند، [تظاهرات‌] می‌کردند. رمز این پیروزی، این وحدت کلمه است و این وحدت کلمه را خدا ایجاد کرد. یعنی من نمی‌توانم تصور کنم که بشر بتواند یک ملت سی و چند میلیونی را در مدت کوتاهی این طور همزبان بکند، هم قلب بکند که بچه دو- سه ساله زبان باز می‌کند و همین مسائل را می‌گوید، آن پیرمرد هشتاد ساله هم همین را می‌گوید. زن و مرد و بچه و صغیر و کبیر همه یک روال‌ حرکت کردند. این جز اراده الهی نمی‌شود باشد. و من هم از اول این معنا را چون احساس کرده بودم، امیدوار شده بودم به این نهضت؛ نهضتی که ملت به خواست خدا وحدت پیدا کرده است پیروز خواهد شد. رمز پیروزی همین وحدت کلمه بود و ما باید همین را حفظ کنیم. یعنی هر کس در هر مقامی که هست، من که یک طلبه هستم، آقایان که از علمای اعلام هستند، شما که از روشنفکران و متفکرین هستید، همه ما الآن مسئول هستیم برای آتیه این کشور.


خونخواری سلاطین و بیدادگری دودمان پهلوی‌
تا حالا ما دزدها را- یک مقدارشان را- بیرون کردیم یعنی آنهایی که جنایتکار بودند و مملکت ما را خراب کرده بودند، و شاید بدتر از آن جنگنده‌هایی بودند که به ممالک می‌زدند. آنها می‌آمدند و زود رد می‌شدند و می‌رفتند. اما ایران ما تقریباً بعد از اینکه زیر یوغ 2500 سال سلطنت بوده ... و همه سلاطین بی‌استثنا- تقریباً بی‌استثنا- مردم خونخواری بودند، حتی آنهایی که به عدالت معروفند. کسانی که اهل تاریخ هستند می‌دانند که همان «انوشیروان عادل» چه آدمی بوده است و چه آدم ظالمی بوده است.
تا رسید نوبت به زمان دیکتاتوری رضا خان؛ و بعد از او هم بدتر از او این پسر که حقیقتاً خَلَف صدق او بود! اینها از مغول به ما بدتر کردند برای اینکه مغول به فرهنگ ما دیگر کار نداشت. مغول آمد یک چپاولی کرد و گذشت و رفت؛ بعد مردم مشغول شدند به کار خودشان. اینها پنجاه سال بر ما حکومت کردند، حکومت جابرانه کردند و همه [هستی‌] مان را از دست دادیم به واسطه آنها. پنجاه سال خرابکاری، آن هم با فریادهای «تمدن بزرگ»! پنجاه سال بی‌فرهنگی، آن هم با فریاد فرهنگ [مترقی‌]! پنجاه سال جنایت، آن هم با فریاد «عدالت اجتماعی»! پنجاه سال اختناق، آن هم با فریاد آزادی: «آزادزنان» و «آزادمردان»! اینها همه [حیثیت‌] ما را شکستند و از بین بردند. خزانه ما تهی شد از جواهرات ایران. یک مقدار آن را رضا خان برد، یک مقدار آن را این پسر برد. و اموال این ملت را برداشتند و بردند در خارجه، ویلاها درست کردند. عرض می‌کنم الآن‌ هم در آنجاها ویلاها دارند. در آن بانکها، خصوصاً بانک سوئیس، اینها زیاد از اموال ملت دارند. و ما ان شاء الله در آتیه نزدیکی بررسی در این امر را خواهیم کرد. و ان شاء الله خود او را می‌خواهیم. اگر تحویل ندادند، محاکمه غیابی می‌کنیم و اموالی که اینجا دارد مصادره می‌کنیم. اموالی که در بانکهای خارجی دارد، اموال آنها را هم توقیف می‌کنیم ان شاء الله.


بسیج عمومی برای ساختن ایران‌
در هر صورت، این مقداری که تا حالا شده است و به وحدت کلمه شده است، خیانتکارها و دزدها و خرابکارها را بیرون کردیم. برای ما الآن مملکتی گذاشتند، وارث مملکتی هستیم که نه یک فرهنگ مستقل مترقی دارد، نه یک ارتش مستقل دارد، نه یک کشاورزی دارد. کشاورزی را دیدید که به چه حالی درآوردند، و ایران را بازار قرار دادند برای جاهای دیگر. و همه چیزهای این مملکت تقریباً به هم ریخته است. الآن- از حالا به بعد- وقت ساختن این خرابه است. در وقت ساختن این خرابه، ما همه موظف هستیم. من که یک طلبه هستم موظفم، آقایان علمای اعلام در بلاد و مراجع موظفند، شما آقایان هم که اهل علم و جزء علما هستید شما هم موظف هستید، روشنفکرها هم موظف هستند؛ همه اقشار ملت [موظفند]. یعنی یک مسئله‌ای است که نه روحانیت به تنهایی می‌تواند، نه دولت به تنهایی می‌تواند، نه وکلای عدلیه می‌توانند، نه دادگستری می‌تواند؛ هیچ کس به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام بدهد. همین طوری که به تنهایی نمی‌شد رفع فساد کرد و ملت با هم شدند تا رفع فساد را تا حدودی کردند، و ان شاء الله می‌کنند.
برای ساختن ایران هم همه ملت باید شرکت کنند: کشاورز در حد کشاورزی، زارع در حد زارع بودن، اهل صنعت در حد صانع بودن، و همه اقشار ملت، از دولت و غیر دولت گرفته، اینها باید با هم همکاری بکنند و برادرانه دست به هم بدهند و این خرابه‌ای که برای ما گذاشتند از سر بسازند و آبادش کنند.


شکوفایی قیام لِلّه‌
من از خدای تبارک و تعالی می‌خواهم که به همه شما، به همه ما توفیق خدمت بدهد. و عمده این است که یک قیام الهی باشد. و من احساس کردم که این آیه شریفه‌ای که دارد انَّما اعِظُکُمْ بِواحِدَهٍ انْ تَقُومُوا للَّهِ مَثْنی وَ فُرادی‌، «سوره سبا، آیه ۴۶.» قیام باید للَّه باشد. خدای تبارک و تعالی می‌فرماید که یک موعظه من فقط دارم، فقط یک موعظه: آن این است که قیام کنید، نهضت کنید برای خدا. قیام وقتی برای خدا باشد [شکوفا می‌شود] من احساس کردم که این قیامی که ملت ایران کرد قیام برای خدا بود. برای اینکه شکوفا شد در آنها یک حالات نفسانی [دیده نمی‌شد] یک انسانیت در بین مردم شکوفایی پیدا کرد. و این نیست جز اینکه یک نحو ایمان بود، یک نحو خداپرستی بود، «خدا نمونه‌ای» بود.


خیانتها و جنایتهای وصف ناشدنی‌
در هر صورت باید همه ایمانمان را راسخ کنیم و اتکال به خدای تبارک و تعالی بکنیم، و با اتکال به خدای تبارک و تعالی نگذاریم از این به بعد اجانب در این مملکت دخالت بکنند، منافع ما را مفت و مجان ببرند؛ همین طوری که دیدید نفت ما را بردند و اگر چند سال دیگر این [شاه‌] مانده بود، همان طوری که خودش می‌گفت، دیگر نفت تمام می‌شد. در ازای آن به ما چه دادند؟ در ازای آن پایگاه درست کردند برای امریکا! یعنی هم نفت ما را بردند، هم به نفع آنها پایگاه درست کردند. وصف مصیبت ما زیاد است. و بعدها مطلعین، اشخاصی که اطلاع از حقایق دارند بعدها خواهند نوشت، در تاریخ خواهد ثبت شد؛ ما همه آن را اطلاع نداریم. آن چپاولهایی که اینها کردند، آن خیانتهایی که اینها کردند، ما نمی‌توانیم الآن شرح بدهیم. اطلاعش را هم نداریم. مطلعین کم کم خواهند اینها را گفت. در هر صورت از این به بعد ما احتیاج داریم که همه با هم باشیم برای خدای تبارک و تعالی با ایمان راسخ؛ همان طوری که ایمان راسخ ملت ما ابرقدرتها را کنار زد.


فراخوانی شاه فراری به ایران‌
شما دیدید که اولی که این نهضت پیش آمد، امریکا با آن شدت دنبال اینکه خیر، من چه خواهم کرد! چه خواهم کرد! و دیگران، انگلستان هم همین طور؛ شوروی هم با ملایمت ولی واقعش هم همین بود؛ چین هم که همین طور بود. اینها همه اول آن طور کردند؛ بعد که ملت پافشاری کرد، کم کم اینها یکی یکی عقب زدند. به قدری عقب زدند که الآن این محمد رضا در رباط است! حالا نمی‌دانم کجاست. کسی راهش نمی‌دهد! ممالک یکی یکی می‌آیند می‌گویند ما نمی‌توانیم تو را حفظت کنیم! به اینجا رسید که راهش نمی‌دهند! ان شاء الله راهش ندهند. ما خودمان راهش می‌دهیم! بگذار بیاید و در یک محکمه عدلی محاکمه بشود و اموال مردم را بدهد. اول هم که آمد نباید بکشند او را، باید اموال را از او بگیرند؛ اموال مردم را بدهد. بعد هم اگر مجازاتْ قتل است، مجازاتش کنید. و هست حتماً! من از خدای تبارک و تعالی سلامت و توفیق همه آقایان را می‌خواهم؛ و امیدوارم که با هم- همه با هم- این کشتی غرق شده را نجات بدهند.و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته‌

 

گفتگو با نمایندگان پاپ (قدرت ایمان و اسلام)
تاریخ:
۲۸ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۹ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
تهران، مدرسه علوی
موضوع:
غلبه قدرت ایمان و اسلام بر ظلم و استعمار
حضار:
سفیر واتیکان و همراهان (نمایندگان پاپ)
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۱۷۷

   [نماینده پاپ ژان پل دوم: پاپ از ما خواسته است که آرزوهای قلبی خود را برای سلامت شما و موفقیت ملت ایران خدمتتان تقدیم داریم‌]


امام: اقلیتهای مذهبی همیشه در اسلام محترم بوده‌اند؛ و توافق بین ادیان بزرگ یکتاپرست برای پیشرفت بشریت لازم است‌
این قدرت ایمان ملت و قوه اسلام بود که بر ظلم و استبداد و استعمار غلبه کرد. امیدوارم دیگر ملل نیز از این طریق به ما متصل شوند.
[نماینده پاپ: ما تازه شروع به گفتگو بین اسلام و مذهب کاتولیک نموده‌ایم و امیدوارم این گفتگو و تبادل نظر در نظام جدیدی که تحت رهبری شما در این کشور به وجود آمده است ادامه یابد]

گفتگو با نمایندگان پاپ (قدرت ایمان و اسلام)
تاریخ:
۲۸ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۹ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
تهران، مدرسه علوی
موضوع:
غلبه قدرت ایمان و اسلام بر ظلم و استعمار
حضار:
سفیر واتیکان و همراهان (نمایندگان پاپ)
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۱۷۷

   

[نماینده پاپ ژان پل دوم: پاپ از ما خواسته است که آرزوهای قلبی خود را برای سلامت شما و موفقیت ملت ایران خدمتتان تقدیم داریم‌]
امام: اقلیتهای مذهبی همیشه در اسلام محترم بوده‌اند؛ و توافق بین ادیان بزرگ یکتاپرست برای پیشرفت بشریت لازم است‌
این قدرت ایمان ملت و قوه اسلام بود که بر ظلم و استبداد و استعمار غلبه کرد. امیدوارم دیگر ملل نیز از این طریق به ما متصل شوند.
[نماینده پاپ: ما تازه شروع به گفتگو بین اسلام و مذهب کاتولیک نموده‌ایم و امیدوارم این گفتگو و تبادل نظر در نظام جدیدی که تحت رهبری شما در این کشور به وجود آمده است ادامه یابد]

 

گفتگو با یاسر عرفات (پیروزی انقلاب اسلامی و وضعیت فلسطین)
تاریخ:
۲۸ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۹ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
تهران، مدرسه علوی
موضوع:
غلبه ایمان بر قدرتهای شیطانی
حضار:
یاسر عرفات- هانی الحسن و چند تن از مقامات فلسطینی- خمینی، سید احمد- یزدی، ابراهیم‌
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۱۷۸ تا صفحه ۱۸۲


توضیح تاریخی

    یاسر عرفات اولین مهمان خارجی پس از انقلاب بود. در این دیدار بود که عرفات با اشاره به سخنان سران رژیم صهیونیستی که گفته بودند انقلاب ایران زلزله خطرناک و انفجار تاریکی برای اسرائیل است، گفت که از نظر او انفجار نور اتفاق افتاده است. جمله‌ای که به اشتباه به امام نسبت داده می‌شود، هرچند امام سخنان عرفات را تایید کردند. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ زندگی امام خمینی، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 247.

امام: انقلاب ما هر چه هم که قوه‌های مادی‌اش کم باشد، این معنویتْ اسباب پیشرفت می‌شود. و لهذا یک قدرت شیطانی عظیمی که پشتوانه آن و پشتیبان آن ابرقدرتها بودند و آنها مجهز به همه جهازات شیطانی بودند، و ملت ما مشت داشت و خون، این مشت و این خون غلبه کرد بر تمام این قدرتهای شیطانی و بر ابرقدرتها، که قبل از این غلبه از شاه پشتیبانی می‌کردند و اظهار وفاداری می‌کردند. این قوّت ایمان ملت ما باعث شد که با مشت و خون بر همه اینها غلبه کرد. و رمز این پیروزی، بعد از اینکه قوّت ایمان در کار بود، همان قوّت ایمان باعث شد که آن رمز حقیقی، که عبارت از وحدت کلمه ملت ما در این امر بود، موجب غلبه شود. این ثوره «۱» چون اسلامی بود و انسانی، مثل برق در تمام اقطار ایران، از آن دهکده‌های دورافتاده تا مرکز سرایت کرد و [به‌] همه اقشار ایران [رسید] و به واسطه همین وحدت کلمه بود که نتوانست این قوای شیطانی مقاومت کند، و سنگر را یکی پس از دیگری تحویل داد و البته الآن مشکلات ما خیلی زیاد است ... مملکت ما را غارت کردند. همه آثار تمدن را اینها واژگونه در این مملکت پیاده کردند، با اسم «تمدن بزرگ» فرهنگ ما را عقب زدند، و به اسم «پیشرفت» کشاورزی ما را بکلی از بین بردند، و به اسم «آزادی» آزادیهای تمام مطبوعات ما و محالّ تبلیغاتی ما را مختنق کردند. و یک مملکت آشفته‌ای الآن به ارث به ما رسیده است که همه جای آن خراب است و باید از سر، از نو ساخت. لکن به فضل خدا چون مطلبْ مطلب الهی است، و آن طور که من احساس می‌کنم خداوند اراده‌اش تعلق گرفته است که مستضعفین را غلبه بدهد، تمام اقشار ملت همراهند که با مشکلات مبارزه کنند. و ما مشکلاتمان را ان شاء الله به واسطه همت ملتمان رفع خواهیم کرد. و من از خدای تبارک و تعالی می‌خواهم که ملت برادر ما، فلسطین را بر مشکلات خودش غلبه دهد. ما با آنها برادر هستیم. و من از اولی که این نهضت، قبل از پانزده سال که ابتدای این نهضت بود، راجع به فلسطین، در نوشته‌ها و گفته‌ها راجع به فلسطین و راجع به جنایاتی که اسرائیل در آن حدود کرده است همیشه متذکر می‌شدم. و الآن هم ان شاء الله بعد از اینکه ما از این غائله فارغ بشویم، همان طوری که آن وقت در کنار شما بودیم حالا هم در کنار شما هستیم. و امیدواریم که همه با هم مثل برادر با مشکلات مقابله کنیم. من از خدای تبارک و تعالی عزت اسلام و مسلمین و رجوع «قُدْس» «۲» به برادران خودمان را می‌خواهم.
[یاسر عرفات: من از بدبختی آنجا متولد شدم یا از خوشبختی آنجا متولد شدم، و آنجا وطن من است. این حکم تقدیر بوده که در آنجا متولد شدم. این معنایش این نیست که من مسئول بیت المقدس هستم؛ مسئول آزاد کردنش همه شما هستید. مسئولیت شما بعد از این پیروزی بزرگ در ایران بیشتر از مسئولیت من است که در بیت المقدس متولد شدم. من غیر از خونم چیزی ندارم که در راه آزادی قدس بدهم ولی شما با این پیروزی بزرگ، همچو امکانات عظیمی را در اختیار دارید. و شما باید کاری کنید تا همه در قدس نماز بخوانید. (ان شاء الله) پرچم فلسطین چنانکه در ایران برافراشته شد، هرگز نخواهیم گذاشت که در فلسطین برافراشته نگردد. بگین درباره پیروزی شما مطلب مهمی گفت: «دوران تاریکی در اسرائیل پیش آمده»]

امام: ان شاء الله.
[عرفات: اینک زلزله در گرفته؛ و زلزله به ما نزدیک شده و یا رسیده، و. ما رَمَیْتَ اذْ رَمَیْتَ وَ لکِنَّ الله رَمی‌ من در جواب دایان و بگین گفتم که تو می‌توانی بروی یک پشتیبان انتخاب بکنی و تکیه به امریکا بدهی؛ ولی من هم می‌توانم پشتیبان پیدا کنم؛ و این پشتیبان را پیدا کرده‌ام و تکیه به ملت ایران به رهبری حضرت آیت الله العظمی موسوی الخمینی دادم‌]
امام: شاه هم تکیه کرده بود بر امریکا و انگلیس و چین و اسرائیل و همه اینها. لکن تکیه‌گاهها سست است. آن تکیه گاهی غیر سست و سنگین و مستحکم است که خدا باشد. خدا تکیه گاه است. و من به ایشان [یاسر عرفات‌] و به ملت خودم و به ملت ایشان این توصیه را می‌کنم همیشه، به اینکه همیشه خدا را در نظر داشته باشند و نظر به این قدرتها نداشته باشند؛ اعتماد بر مادیات نکنند بلکه اعتماد بر معنویات بکنند. قدرت خدا فوق همه قدرتهاست. و لهذا ما دیدیم که ملتی که مستضعف بود و هیچ نداشت بر تمام قوا غلبه کرد، و ان شاء الله می‌کند. و ما از هیچ چیز نمی‌ترسیم وقتی که با خدا باشیم؛ برای اینکه اگر کشته بشویم و با خدا باشیم سعادتمندیم و اگر بکشیم هم سعادتمندیم.
[عرفات: در سال گذشته نیروهای بزرگ اسرائیل به جنوب لبنان فرستاده شد برای سرکوب مردم فلسطین و مردم مسلمان جنوب لبنان. جنگجویانی که در برابر این واحدهای جنگی بزرگ مقاومت کردند از دو هزار تجاوز نمی‌کردند. در برابر آنها 65 هزار سرباز اسرائیلی بود! چه نیروهای ذخیره پشت جبهه، و نیروهایی که وارد معرکه کردند. معتقد بودند که در دو ساعت اینها را از بین می‌برند. خیلی به تنگنا افتادیم. من در نهایت شدت گفتم: خدایا! اگر این دسته از مردم کشته شوند، تو را در این منطقه پرستنده‌ای نخواهد ماند. و دیدم که پیروزی فرا رسید. آن آقای برژینسکی که گفت: خدا حافظ سازمان آزادیبخش تو رفتنی هستی، رفتی. دیدیم که خدا پیروزی بزرگی به ما عطا کرد و یک سال پس از پیروزی ما در جنوب لبنان، که پیروزی ساده و کوچکی بود، پس از گذشت یک سال، بزرگترین پیروزیها را به دست آوردیم اینجا: جاء الْحَقُّ وَ ذَهَقَ الباطِلُ انَّ الباطِلَ کانَ ذَهُوقاً. ما ترس به دل دشمن افکنده‌ایم. وقتی بگین این حرف را می‌گوید که «دوره تاریکی برای ما آغاز شده» خیلی معنا دارد. این دلیل وحشتشان است. کیسینجر وقتی می‌گوید: «بزرگترین حادثه‌ای که بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاده، پیروزی انقلاب ایران بوده»، این خطرناک بودن پیروزی انقلاب اسلامی ایران برای امریکا در چه رابطه است! اگر امریکا در ایران اقداماتی را که در ویتنام انجام داده انجام ندهد، جنبش انقلابی ایران امتداد پیدا می‌کند تا به اسرائیل برسد. دیروز این را کیسینجر گفته. از این حرف می‌توانیم بفهمیم که‌ چقدر خطرناک است برای مصالح امریکا در منطقه. و از زبان خود دشمن می‌شود فهمید که حقایق وضع ما چگونه است. وقتی که من به بغداد آمدم، به سران کشورهای عربی در بغداد- حکام عرب- گفتم که کمترین حرفی که از حکام عرب من شنیدم این بود که شما چه کار دارید به کار ایران؟! شما چه کار دارید به آیت الله العظمی خمینی؟! این کمترین حرفی بوده که می‌زدند. دیگران می‌گفتند که مصالح شما با وجود شاه تامین می‌شود! شاه را داشته باشید، مصالحتان شاید بهتر تامین بشود. آخرین بار در یک دیدار از کشورهای خلیج، چند روز پیش از پیروزی شما حکام خلیج می‌گفتند که اطلاعاتی که به ما رسیده این است که بختیار پیروز می‌شود؛ و امریکایی‌ها بختیار را می‌توانند نگاه دارند در مقابل ایران‌]
امام: همه حسابهایی که دولتهای بزرگ کرده‌اند، همه خطا از کار درآمد، برای اینکه یک مسئله الهی بود.

[عرفات:] وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللهُ وَ اللهُ خَیْرُ الْماکِرینَ‌
امام: و این حسابها هم که می‌کنند، و بعدها می‌خواهند بکنند، آنها هم خطا از کار در می‌آید.
[عرفات: آنها می‌گویند زلزله‌ای رخ داده؛ ما می‌گوییم که انفجار نور روی داده. «۳» ما می‌گوییم دورانی که امت ما و منطقه ما آزاد و مستقل باشد فرا رسیده. مشکلات زیادی هست در پیش ولی در عین حال خوشبین هستم به آینده. و در برابر شما جهاد بزرگتر و کوششهای خسته‌کننده تری در پیش است. تجدید بنای جامعه سخت تر است از جنگیدن و پیروز شدن. شاه اینجا را خراب کرده‌]
امام: ما امیدمان به خداست و مایوس از خدا نیستیم؛ و بر مشکلات به امید خدا غلبه می‌کنیم. و به مادیات این نظر را نداریم؛ غلبه را با مادیات نمی‌دانیم. غلبه با معنویات است. و مادامی که شَعْبِ «۴» ما به خدای تبارک و تعالی اتکال بکنند، پیشرفت خواهند کرد. و اگر خدای نخواسته انحراف پیدا شد، زوال برای همه هست‌
[عرفات: من فکر نمی‌کنم که توطئه‌های دشمن پایان یافته باشد. وقتی که سیل حوادث را از نظر می‌گذرانیم، به یقین می‌یابیم که دشمن رها نمی‌کند که دژی به این آسانی سقوط کند]
امام: او می‌خواهد نکند، لکن خدا بر خلاف او ان شاء الله عمل می‌کند.
[عرفات: اگر چه من الآن خنده بر لب دارم، ولی قلبم خون می‌چکد برای کشتارهایی که در ایران شده‌]
امام: ان شاء الله قلب شما هم فراخ می‌شود.
[عرفات: خدا شاهد است که من در عمرم هیچ شادی‌ای به خودم ندیدم مثل شادی‌ای که به خودم دیدم وقتی که شما پیروز شدید]
امام: ان شاء الله خداوند حفظ کند مسلمین را ان شاء الله.
[یکی دیگر از فلسطینی‌ها: در لبنان شلیک تیر هوایی به علامت شادمانی ممنوع است؛ بیش از یک سال است که در لبنان ممنوع است؛ مخصوصاً فرمانده کل نیروهای آزادیبخش فلسطین دستور داده‌اند هیچ کس هیچ فشنگی را به هدر ندهد، به هیچ مناسبتی؛ یکباره سراسر لبنان آتش شد! ابو عمار «۵» برای اولین بار خودش پنج تیر شلیک کرد، و خود این قانون را شکست به نشانه شادمانی! بی‌شک دهکده‌های جنوبی لبنان و منطقه‌های شیعه‌نشین را با بمباران هوایی خواهند کوبید. بگین به علت حوادث ایران غمزده و غمگین است. خداوند ان شاء الله جنوب را در برابر بمباران مهاجمان اسرائیل حفظ بکند. دولتهای عرب نیروهایش را حفظ بکند. ان شاء الله حضرت آیت الله العظمی خمینی و ملت ایران آنها را حفظ می‌کند]
امام: امیدواریم که خداوند حفظ کند.
[عرفات: درست است که اسرائیل دوستانی دارد، اما ما هم برادران و دوستانی داریم‌]
امام: ما اعتمادمان به خدای تبارک و تعالی است.
[عرفات: هفته گذشته آغاز دوران تازه‌ای بود]
امام: ان شاء الله‌
(۱) - انقلاب.
(۲) - بیت المقدس.
(۳) - عبارت« انقلاب ما انفجار نور بود» که غالباً در شعارها استفاده می‏شود برگرفته از اظهارات فوق می‏باشد که به اشتباه به عنوان سخن امام خمینی تلقی شده است.
(۴) - خَلق.
(۵) - کنیه یاسر عرفات.

نامه تشکر به اهالی میانه (تبریک ورود امام و همبستگی با نهضت)
تاریخ:
۲۸ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۹ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
تهران، مدرسه رفاه
موضوع:
حفظ اتحاد و همبستگی
مخاطب:
اهالی میانه و توابع
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۱۸۳

 خدمت اهالی محترم شهرستان میانه و توابع- ایّدهم الله تعالی‌
طومارها و نامه‌های متعددی از شما به وسیله جناب مستطاب سید الاعلام و حجت الاسلام آقای حاج سید سجاد حججی- دامت افاضاته- در مورد ورود این جانب و همبستگی نسبت به نهضت مقدس اسلامی ملت ایران واصل گردید. از اظهار محبت شما متشکرم، و امید است ان شاء الله تعالی این همبستگی و اتحاد را همیشه حفظ نموده تا به خواست خدای تعالی به پیروزیهای بیشتری در راه پیشبرد اهداف مقدسه شریعت مقدسه نایل گردیم. سلام این جانب را به عموم اهالی و بالخصوص پدران و مادران داغدیده ابلاغ نمایید. از خدای تعالی عظمت اسلام و مسلمین را خواستارم. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
به تاریخ نوزدهم شهر ربیع المولود 1399
روح الله الموسوی الخمینی‌

 

 

منابع:

https://www.irna.ir/news/81967226/%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D9%85-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%B5%D8%B1-%D8%A7

%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

http://iranemoaser.ir/%DA%86%D9%87%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%DA%86%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C-28-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-1357/

https://emam.com/posts/view/1311

 https://emam.com/posts/view/1312

https://emam.com/posts/view/1313

https://emam.com/posts/view/1314

 

https://emam.com/posts/view/1315/

شنبه 30 بهمن 1400  12:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها