0

وقایع بیستم وسوم بهمن ماه 1357

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 23348
محل سکونت : اصفهان

وقایع بیستم وسوم بهمن ماه 1357

 وقایع بیستم وسوم بهمن ماه 1357

 عنوان:
پیام به ملت ایران (تکلیف شرعی و تعهد ملی)
تاریخ:
۲۳ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۴ ربیع الاول ۱۳۹۹

مکان:
تهران، مدرسه علوی
مناسبت:
پیروزی انقلاب اسلامی ایران
موضوع:
تکلیف شرعی و تعهد ملی مردم
مخاطب:
ملت ایران، اهالی تهران

شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۱۲۸ تا صفحه ۱۲۹


توضیح تاریخی

    اگرچه فرماندهان ارتش تا 21 بهمن 1357 از حکومت سابق حمایت می‌کردند اما بسیاری از ارتشی‌ها با انقلاب همراه بودند و رژه همافرها در 19 بهمن در مقابل امام، نمونه بارز آن بود؛ رژه‌ای که تیر خلاصی بر رژیم شاهنشاهی بود. برخی از گروه‌ها از جمله سازمان مجاهدین خلق، چریک‌های فدایی خلق و احزاب کومله و دموکرات کردستان خواستار انحلال ارتش بودند. امام اما مخالف انحلال بودند و می‌گفتند می‌خواهند ارتش را کنار بزنند بعد به سراغ انقلاب و روحانیت و مردم بیایند. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ تاریخ جنگ ایران و عراق، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 27.

 
بسم الله الرحمن الرحیم‌


ملت معظم ایران! اهالی سلحشور تهران!
در این موقع که پیروزی نهایی ملت عزیز نزدیک است، لازم است به تذکرات زیر به طور تکلیف شرعی- الهی و تعهد ملی توجه نمایند. متخلف از آن، مخالف خداوند تعالی و خائن به کشور و نهضت اسلامی است.
1- اکنون که دستگاه دیکتاتوری و ستمکاری برچیده شد، باید از هر نوع خرابکاری و چپاول و آتش‌سوزی و ظلم احتراز شود؛ و بر عموم است که از این گونه اعمال غیر اسلامی و غیر انسانی بشدت جلوگیری نمایند. آنان که دست به این اعمال وحشیانه می‌زنند خائن به مملکت و مخالف نهضت اسلامی هستند.
2- باید ملت تا برقراری نظم از طرف دولت موقت، نظارت در حفظ مراکز عمومی از قبیل وزارتخانه‌ها و بانکها و دیگر مراکز دولتی و ملی بنمایند، و اموال ملت را نگذارند هدر برود.
ملت عزیز! نگذارند بدخواهان منعکس کنند که با به هم خوردن رژیم فاسد، هرج و مرج و خرابکاری جای آن را گرفته است.
3- به فرصت طلبانی که می‌خواهند با ماسک انقلابی از رژیم منقرض پشتیبانی کنند و نهضت را بدنام نمایند، مهلت فعالیت ندهید و ملت مسلمان باید ابتکار را به دست بگیرد.
4- مامورینی که از طرف جناب آقای نخست وزیر اسلامی ماموریت دارند، سربازان‌ انقلابند و باید با آنان همکاری کنید؛ و اگر مخالفین مردم مسلمان خواستند کارشکنی کنند از آنها جلوگیری کنید.
5- لازم است مردم هر چه زودتر از خیابانها به مساجد و مراکز اجتماع بروند و به فرموده علمای اعلام و خطبای محترم گوش دهند. و بر علمای اعلام و خطبای بلاد است که به مساجد و مراکز عمومی تشریف برده و مردم را دعوت به صلاح و سداد کنند؛ و از اعمال خلاف شرع و خلاف مسیر نهضت بشدت جلوگیری نمایند و با بیانی رسا، مردم را از هرج و مرج و خرابکاری بازدارند و حکم شارع مقدس را ابلاغ نمایند.
6- اکنون که قوای انتظامی، از قبیل ارتش و ژاندارمری و شهربانی، به ملت پیوسته‌اند بر عموم ملت لازم است که به هیچ وجه تعرض به آنان نکنند و آنان را چون برادر نگهداری کنند. و بر علمای اعلام است که مردم را ارشاد کنند که از قوای انتظامی، که تحت لوای حکومت اسلامی آمده‌اند، حمایت نمایند. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
روح الله الموسوی الخمینی‌

 

پیام به ملت ایران (پیروزی انقلاب- حفظ نظم و آرامش)
تاریخ:
۲۳ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۴ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
تهران، مدرسه علوی

موضوع:
قیام برای ساختن ایران
مخاطب:

ملت ایران
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۱۳۰ تا صفحه ۱۳۳
 

توضیح تاریخی

    اگرچه فرماندهان ارتش تا 21 بهمن 1357 از حکومت سابق حمایت می‌کردند اما بسیاری از ارتشی‌ها با انقلاب همراه بودند و رژه همافرها در 19 بهمن در مقابل امام، نمونه بارز آن بود؛ رژه‌ای که تیر خلاصی بر رژیم شاهنشاهی بود. برخی از گروه‌ها از جمله سازمان مجاهدین خلق، چریک‌های فدایی خلق و احزاب کومله و دموکرات کردستان خواستار انحلال ارتش بودند. امام اما مخالف انحلال بودند و می‌گفتند می‌خواهند ارتش را کنار بزنند بعد به سراغ انقلاب و روحانیت و مردم بیایند. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ تاریخ جنگ ایران و عراق، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 27.

   اعوذ بالله من الشیطان الرجیم‌

بسم الله الرحمن الرحیم‌
من از ملت شریف و مبارز ایران تشکر می‌کنم. من از این وحدت کلمه‌ای که بین اقشار ملت بوجود آمده است سپاسگزاری می‌کنم. من به این پیروزی که از برای ملت ایران پیدا شده است تبریک می‌گویم. باید ملت ایران بداند که این انقلاب ایران با سایر انقلاباتی که در دنیا واقع شده است فرق دارد. این انقلاب از باب اینکه انقلاب اسلامی و انسانی بود ضایعات کمی به بار آورد. در انقلاباتی که در دنیا واقع شده است ضایعات بسیار زیاد بوده است؛ و ما بحمد الله با کمی ضایعات به پیروزی بزرگ نایل شدیم. یک شاهنشاهی ظالم دو هزار و پانصد ساله را شما ملت ایران با مشت و با همتی بزرگ و با ایمانی راسخ سرنگون کردید و توجه به پشتیبانیهایی که از او می‌شد نکردید.
خداوند شما را پایدار نگه دارد. خداوند اسلام را عظمت بدهد. پیروزی شما پیروزی بزرگ اسلام است، و از این به بعد توجه به بسیاری از امور لازم است که عمده آن توجه به حفظ وحدت کلمه است. ما در بین مبارزه هستیم و باز محتاج به وحدت کلمه هستیم؛ باز باید همه اقشار با هم برادروار و در کنار هم آماده باشند برای مبارزه و جلوگیری از تشتتات و اختلافات. اگر خدای ناخواسته اختلافات پیدا شوند معلوم نیست که ما به پیروزی نهایی برسیم. من به همه ملت توصیه می‌کنم که به همین نحو که تا کنون به وحدت کلمه خودشان ادامه داده‌اند از این به بعد هم ادامه دهند. همین طور که حس انسانیت و ملیت و اسلامیت در آنها بیدار شده، آن را بیدارتر نگه دارند و نگذارند این‌ شعله الهی خاموش شود. تمسک به اسلام و حَبْل متین «۱» اسلام و قرآن کریم و امام اعظم، امام عصر- سلام الله علیه- بکنند، و با همت والای خود تمام مشکلات را رفع کنند.
ملت عزیز من! اشکالات و مشکلات زیاد است و ما وارث یک مملکت آشفته هستیم. مملکت ما را خراب کرده‌اند و رفته‌اند؛ و ما وارث یک مملکت مخروبه هستیم. باید به خواست خدا تمام ملت برای ساختن ایران قیام کند. ایران یک مملکت زلزله زده، یک مملکت اجنبی زده، و یک مملکت دشمن زده است. اینک ما باید ایران را بسازیم؛ از نو بسازیم ولی مشکلات دارد مشکلات فقط با دولت رفع نمی‌شود، مشکلات با یک قشر یا دو قشر از ملت رفع نمی‌شود. همه ملت باید دست به هم بدهند و هر کس در هر شغل، مقام و مکانی که هست، دست به دست ملت بدهد و با هم این بنای جدید را به پایان برسانیم، و یک ملت جدید و یک دولت جدید و یک بنای جدید که همه اسلامی باشد و همه انسانی باشد ما از سر بنا کنیم.
ما باید متوجه باشیم که در چنین روزی که انقلاب است دستهای خائن و غیر منزه در کار است، و ممکن است خیانتکارها بخواهند بین شما تشتت بیندازند. باید جداً از خرابکاری اجتناب و مراقبت کنید که اگر کسانی خواستند خرابکاری و آدمکشی کنند یا به مراکز دولتی و ارتشی و کاخها و دیگر جاها حمله نمایند باید مانع بشوید؛ چون ایجاد تشتت خواهد کرد. اینها به اسلام و مملکت اسلامی خیانت است و باید از این قبیل خیانتها جلوگیری شود. باید تمام اسلحه‌هایی که در دست مردم است جمع شوند. هر کس اسلحه‌ای پیدا کرد باید به مسجد محله خود ببرد و به امام جماعت مسجد تحویل بدهد؛ و بعد این اسلحه‌ها از مساجد به کمیته آورده می‌شود، و کمیته این اسلحه‌ها را در اختیار سربازان اسلامی که برای دفاع از اسلام و مسلمین تدارک دیده شده‌اند می‌گذارد. فقط باید این سربازان مسلح باشند و دیگران نیازی به اسلحه ندارند. تسلیحات باید زیر نظر کمیته باشد. توجه داشته باشید که اسلحه فروشی حرام است؛ مال غیر است، مال ملت است؛ نه کسی باید بخرد و نه کسی باید بفروشد. کسانی که خریده‌اند باید اسلحه‌ها را به مساجد یا کمیته برگردانند. این اسلحه‌ها ذخایر ملت هستند؛ نباید از بین بروند. و اگر اشخاصی را دیدید که می‌خواهند این اسلحه‌ها را ببرند جداً ممانعت کنید و نگذارید که اسلحه‌ها دست افراد منحرف بیفتد. نگذارید اسلحه‌ها دست دشمن ملت و دشمن اسلام بیفتد. همه ما موظفیم و تکلیف شرعی در این زمینه داریم. امروز حساسترین روزهایی است که بر اسلام و مسلمین می‌گذرد. باید همه مواظب باشید و نگذارید که دشمن در صفوف شما وارد شود، و نگذارید این اسلحه‌ها دست دشمن بیفتد. و اگر خواستند به جاهایی که اسلحه در آنجاست حمله کنند موظفید که عموماً مخالفت کرده و دست آنها را کوتاه سازید. همچنین باید اگر اسلحه‌ای در دست مردم عادی دیدید آنها را هدایت کنید که اسلحه‌ها را تحویل دهند؛ و اگر مطلع شدید که در دست اشخاصی اسلحه هست و نمی‌خواهند بدهند، مکلف هستید که اسم و آدرس آنها را به کمیته بدهید تا تکلیف آنها هم روشن شود. به این مطلب باید در سرتاسر ایران توجه شود. یک مطلب دیگر اینکه باید از این آشفتگیها و تظاهرات خودداری کنید؛ شلوغ کاری نشود. مردم خیال نکنند اینک که پیروز شده‌اند باید شلوغ کاری کنند. باید با نظم و ترتیب و انسانیت و اسلامیت رفتار کنید و به دنیا بفهمانید که شما ملت مُسْلم به حقایق اسلام آگاهید و به دستورات اسلام پایبند هستید. باید از این گونه چپاولگریها جداً احتراز کنید. علمای اسلام مکلف شرعی هستند که مردم را از این گونه اغتشاشات بازدارند و نگذارند مردم به اشخاص و مراکز هجوم آورند. باید علمای اسلام که راهنمای مردم هستند مردم را در این لحظات حساس راهنمایی کنند و نگذارید که اختلافاتی و اغتشاشاتی در مملکت واقع بشود.
حالا روزی است که باید مملکت حفاظت شود. در هر شهر و محله‌ای باید با نظر علما و معتمدین کمیته‌هایی تشکیل بشود و حفاظت از شهرها را به عهده بگیرد. باید به مراکز شهربانی و ژاندارمری و ارتشی حمله نشود، اینها دیگر برگشته‌اند و از خود ما هستند؛ ارتش و ژاندارمری، شهربانی از خود ما هستند؛ تمام قوای انتظامی از ما و ما از آنها هستیم؛ همه هوادار اسلام هستیم. باید از اغتشاشات جلوگیری شود.
در خصوص همافران هم سفارش می‌کنیم که اینها جوانهایی هستند که در موقع حساس به ما کمک کردند و زحمت کشیدند و با ملت همبستگی اعلام کردند. همه نیروها را باید حفظ کنید.
ما با مسلمین اهل تسنن یکی هستیم؛ واحد هستیم که مسلمان و برادر هستیم. اگر کسی کلامی بگوید که باعث تفرقه بین ما مسلمانها بشود، بدانید که یا جاهل هستند یا از کسانی هستند که می‌خواهند بین مسلمانان اختلاف بیندازند. قضیه شیعه و سنی اصلًا در کار نیست، ما همه با هم برادریم. اقلیتهای مذهبی هم خاطر جمع باشند که ما اطمینان می‌دهیم به آنها که در این مملکت زندگی عادلانه و مرفهی خواهند داشت و مورد پشتیبانی ما هستند. اسلام از اهل ذمه «۲» پشتیبانی می‌کند. اگر کسانی چیز دیگری می‌گویند برای تفرقه انداختن است. فقط خرابکارها باید بدانند که این خرابکاریها خیانت به ملت و مملکت است؛ دست از خرابکاری بردارند و زیر دولت اسلام و کلمه لا اله الا الله باشند. آنها چه می‌خواهند جز اینکه همه مردم در درجه سه و زارع و کارگر همه مرفه باشند؟ ما همه اینها را تامین خواهیم کرد.
من از همه اقشار ملت تمنا دارم که اینک وقت غارتگری و اختلاف نیست. اینک باید همه شما با جدیت این نهضت شریف را به آخر برسانید. خداوند با شماست. خداوند همه شما را حفظ کند. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.روح الله الموسوی الخمینی‌
(۱) - ریسمان محکم.
(۲) - اهل کتاب که در ممالک اسلامی زندگی می‏کنند.

نامه تشکر به اهالی قریه گوندره (ارسال طومار)
تاریخ:
۲۳ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۴ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
تهران، مدرسه علوی
موضوع:
ابراز تشکر
مخاطب:
اهالی قریه گوندره
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۱۳۴

    اهالی محترم قریه گوندره- ایّدهم الله تعالی‌
طوماری به امضای اهالی محترم در مورد پشتیبانی از ملت ایران و خواسته‌های مشروع و اسلامی آنان واصل، و موجب تشکر گردید. از خدای تعالی ادامه توفیقات همگان را خواستارم. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.به تاریخ 14 ربیع الاول 99روح الله الموسوی الخمینی‌

ا

نامه تشکر به آقای سید کرامت اللَّه ملک حسینی (جلوگیری از تفرقه)
تاریخ:
۲۳ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۴ ربیع الاول ۱۳۹۹

مکان:
تهران، مدرسه علوی
موضوع:
ابراز تشکر و لزوم رفع اختلاف و جلوگیری از تفرقه
مخاطب:
ملک حسینی، سید کرامت اللَّه
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۱۳۵

بسمه تعالی‌
خدمت جناب مستطاب حجت الاسلام آقای حاج سید کرامت الله ملک حسینی- دامت افاضاته‌
مرقوم محترم آن جناب واصل گردید. از اظهار محبت جنابعالی و عشایر محترم کهکیلویه و بویراحمد متشکرم و دوام توفیقات همگی را از خدای تعالی خواستارم. امید است ان شاء الله تعالی با هوشیاری کامل و حفظ وحدت و همبستگی از توطئه‌های دشمنان اسلام در هر حال جلوگیری کرده و مانع هر گونه اخلال و تفرقه و اختلاف گردید. سلام این جانب را به عموم آقایان محترم ابلاغ فرمایید. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
به تاریخ 14 ربیع الاول 99روح الله الموسوی الخمینی‌

 

نامه تشکر به آقای حسین انزابی (تبریک پیروزی انقلاب)
تاریخ:
۲۳ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۴ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
تهران، مدرسه علوی
موضوع:
ابراز تشکر
مخاطب:
انزابی، حسین
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۱۳۶

   بسمه تعالی‌
جناب مستطاب ثقه الاسلام آقای انزابی- دامت افاضاته‌
مرقوم محترم که حاکی از صحت مزاج شریف و حاوی تفقد از این جانب بود واصل و موجب تشکر گردید. امید است ان شاء الله تعالی با حفظ وحدت و اتحاد کلمه موفقیتهای بیشتری نصیب مسلمانان گردد. از خدای تعالی ادامه توفیقات آن جناب را خواستارم.و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.به تاریخ 14 ربیع الاول 99روح الله الموسوی الخمینی‌


منابع:
 https://emam.com/posts/view/1292/

https://emam.com/posts/view/1293

https://emam.com/posts/view/1294

https//emam.com/posts/view/1295

https://emam.com/posts/view/1296

شنبه 23 بهمن 1400  2:23 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها