0

هنر خلق توهمات بصری

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 23038
محل سکونت : کرمانشاه

هنر خلق توهمات بصری

آپ آرت

هنر خلق توهمات بصری

خ

آپ آرت یا هنر دیدگانی سبکی هنری است که با استفاده‌ای دقیق و خاص از رنگ‌ها، طرح‌ها و خطوط، توهمی بصری برای بیننده ایجاد می‌کند و در دل تصاویری کاملا ثابت، توهمی از لرزش و حرکت می‌آفریند. آپ آرت به یک تعبیر هنر خیره ساختن چشم مخاطب است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۶ - ۱۹ بهمن ۱۴۰۰

فرارو- اصطلاح آپ آرت (Op Art) مخفف عبارت آپتیک آرت (Optic Art) یا «هنر دیدگانی» است. آپ آرت شاخه‌ای از هنر انتزاعی مدرن است که اصلی‌ترین هدفش خلق تصاویری است که احساس ارتعاش، حرکت، تپش یا درخشش را به بیننده منتقل کنند.

 

 

به گزارش فرارو؛ جاذبۀ آپ آرت در این است که بیننده با آنکه دارد صرفا به یک نقاشی یا تصویر ثابت نگاه می‌کند، اما آن را به نوعی در حال حرکت می‌بیند و با تمرکز بیشتر بر آن تصویر ممکن است حتی احساسی از سرگیجه پیدا کند. نقاشی‌هایی که با این سبک کشیده شده‌اند نمونه‌هایی عالی از توهم بصری هستند. هر چقدر طولانی‌تر به این‌گونه نقاشی‌ها خیره می‌شویم چیز‌ها و حالت‌های بیشتری را می‌بینیم که در واقع اصلا آنجا نیستند.

نقاشان آپ آرت در آفریدن آثارشان دقت بسیار زیادی به خرج داده‌اند که تمام خطوط و رنگ‌ها و نقش‌ها دقیق و بدون نقص کشیده شوند تا بتوانند بیشترین تاثیر بصری را ایجاد کنند. به همین خاطر بعضی از این نقاشی‌ها کاملا شبیه تصاویر دیجیتال به نظر می‌رسند و باور اینکه با قلمو کشیده شده‌اند دشوار است.

 

هنرمندان آپ آرت معمولا در زمینۀ نورشناسی و فیزیولوژی بینایی مطالعاتی انجام می‌دادند تا در خلق تصاویری که مستقیما بر شبکیۀ چشم اثر می‌گذارند و بینایی انسان را به خطا می‌اندازند تسلط بیشتری داشته باشند.

 

این سبک هنری در دهۀ ۶۰ میلادی به شکوفایی رسید و فراتر از نقاشی، روی حوزه‌هایی مثل طراحی لباس هم تاثیر گذاشت. بعضی از بزرگترین هنرمندان این سبک نقاشانی مثل ویکتور وازارلی (Victor Vasarely)، بریجت رایلی (Brigdet Riley)، جیانی سارکونه (Gianni Sarcone)، مارسل باربو (Marcel Barbeau) و تاداسکی کووایاما (Tadaski Kuwayama) هستند که در زیر آثاری از آن‌ها را ملاحظه می‌کنیم.

 

۱. نام اثر: Bora III؛ نقاش: ویکتور وازارلی

آپ آرت؛ هنر خلق توهمات بصری

۲. نام اثر: Over؛ نقاش: بریجت رایلی

آپ آرت؛ هنر خلق توهمات بصری

۳. نام اثر: بدون عنوان؛ نقاش: بریجت رایلی

آپ آرت؛ هنر خلق توهمات بصری

 

 

۴. نام اثر: Hypnotic Vibes؛ نقاش: جیانی سارکونه

آپ آرت؛ هنر خلق توهمات بصری

۵. نام اثر: Unspiral؛ نقاش: جیانی سارکونه

آپ آرت؛ هنر خلق توهمات بصری

۶. نام اثر: Vibrating rings؛ نقاش: جیانی سارکونه

آپ آرت؛ هنر خلق توهمات بصری

۷. نام اثر: Retina؛ نقاش: مارسل باربو

آپ آرت؛ هنر خلق توهمات بصری

۸. نام اثر: C-۱۵۴؛ نقاش: تاداسکی کووایاما

آپ آرت؛ هنر خلق توهمات بصری

جمعه 22 بهمن 1400  7:12 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها