0

ثبت اولین بارقه نور توسط تلسکوپ جیمز وب

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 20588
محل سکونت : کرمانشاه

ثبت اولین بارقه نور توسط تلسکوپ جیمز وب

 

ثبت اولین بارقه نور توسط تلسکوپ جیمز وب

ثبت اولین بارقه نور توسط تلسکوپ جیمز وب

Avatarتوسط امیرحسین جمشیدی ··  27

شاید نقطه‌ی عطف ماموریت ارسال تلسکوپ گران قیمت وب به فضا، ثبت اولین بارقه نور توسط تلسکوپ جیمز وب باشد که خوشبختانه این تلسکوپ پس از مستقر شدن در مکان مورد نظر خود و راه اندازی تمامی سیستم‌هایش توانسته با موفقیت آن را انجام دهد.

  • مقصد نهایی! – رسیدن جیمز وب به مدار نهایی
  • همه چیز درباره‌ی تلسکوپ جیمز وب – قسمت 41 سخت افزارکست

ثبت اولین بارقه نور توسط تلسکوپ جیمز وب نشان دهنده‌ی چیست؟

پس از گذشت سال‌ها از شروع ماموریت توسعه تلسکوپ فضایی جیمز وب، بلاخره پروژه‌ی ساخت این تلسکوپ 10 میلیارد دلاری با موفقیت به سرانجام رسیده و اکنون نیز در حال سپری کردن هفتمین هفته‌ی خود است. روند پر زحمت باز کردن تمامی اعضای این تلسکوپ و همچنین آماده کردنش برای انجام ماموریت پر فراز و نشیبش به خوبی پیش رفته و اکنون هر کسی می‌تواند امیدوار باشد که مرز علم در هفته‌های آینده به پیش برود.

سازمان فضایی ناسا در این رابطه یک بیانیه منتشر کرده است و در آن اشاره کرده که:

ثبت اولین تصویر از بارقه‌های نور در واقع نقطه‌ی عطف این ماموریت است چرا که بسیاری از مراحل ثبت این تصویر کاملا بدون فوکوس انجام شده و در واقع برای تنظیم آرام تلسکوپ صورت می‌پذیرند. تاکنون نتایج اولیه این تلسکوپ با آن چیزی که ما انتظار داشتیم مطابقت دارد.

دسته اولیه از فوتون‌های نور توسط ابزار دوربین مادون قرمز وب شناسایی شده و اکنون فوتون‌های نوری ستاره‌ای با فاصله‌ای نزدیک به 260 سال نوری در صورت فلکی دب اکبر با موفقیت ثبت گردیده است. اکنون تیم ناظر این تلسکوپ با شناسایی این نور می‌تواند فرآیند سه ماهه قرار دادن هر 18 پنل آینه‌ی این وسیله را آغاز کنند تا با هم یک آینه مقعر تشکیل دهند. این تلسکوپ در 24 ژانویه به نقطه‌ی ثابت مداری خود رسید و از آن زمان مهندسان این پروژه، برق و گرم کننده‌ی این تلسکوپ را خاموش کرده‌اند تا فرآیند طولانی خنک سازی آن صورت پذیرد.

ثبت اولین بارقه نور توسط تلسکوپ جیمز وب
شبیه‌ساز تصویر ثبت شده توسط جیمز وب

فرآیند تراز کردن آینه‌های این تلسکوپ نیز بسیار دقیق است به صورتی که اگر کل آینه‌ی تلسکوپ را مانند کشور ایران در نظر بگیریم، ارتفاع تمام استان‌های ایران باید با دقت 4 سانتی متر با یکدیگر تراز شوند. ثبت اولین بارقه‌ی نور هم به همین دلیل مهم و حیاتی است چرا که عملیات تراز کردن این آینه‌ها با کمک فوتو‌ن‌های ورودی صورت می‌پذیرد. تیم توسعه‌ی این تلسکوپ هشدار داده‌اند که ظرف 3 ماه آینده تمام تصاویر این تلسکوپ تنها برای متمرکز کردن آینه‌های آن ثبت می‌شوند و اصلا زیبا نیستند!

احتمالا ما بتوانیم اولین تصاویر دقیق و زیبای ثبت شده توسط این تلسکوپ را در تابستان سال آینده مشاهده کنیم که کاملا ارزشش را دارند.

پنج شنبه 21 بهمن 1400  3:51 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها