0

آخرین سیاره منظومه شمسی 13 قمر دارد

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 23367
محل سکونت : اصفهان

آخرین سیاره منظومه شمسی 13 قمر دارد

آخرین سیاره منظومه شمسی 13 قمر دارد

يک كارشناس علوم فضایی گفت:دانشمندان تاکنون برای سیاره نپتون که آخرین سیاره منظومه شمسی است توانسته اند 13 قمر کشف کنند.

نیلا ابوالفتحی نوبری در گفتگو با خبرنگار گروه نجوم و هوافضای باشگاه خبرنگاران افزود: سیاره نپتون آخرین سیاره منظومه شمسی است که بعد از سیاره اورانوس درفضا واقع شده اند.

وی ادامه داد: سیاره نپتون از سیاره اورانوس کوچکتر ، اما وزن آن از اورانوس بیشتر است و جنس آن گازی می باشد.

ابوالفتحی نوبری اظهار داشت: رنگ این سیاره آبی، و علت آن وجود گاز متان در جو آن است به طوري كه جو این سیاره رنگ آبی را جذب و از نور خورشید طیف رنگ آبی را بازتاب می دهد.

اين كارشناس علوم فضایی قمرهای این سیاره را تاکنون 13 عدد دانست و گفت: بزرگترین قمر این سیاره تراپتون نام دارد که تنها قمری است که به خلاف جهت حرکت سیاره در چرخش است.

*سیاره نپتون نیز در اطراف خود حلقه دارد

ابوالفتحی نوبری تصریح کرد:‌این سیاره دارای 5 حلقه کم نور است که در سال 1989 به علت اینکه در فاصله نزدیک قرارگرفت برای اولین بار از آن تصاویر و عکس هایی گرفته شد.

وی اظهارداشت: قطر سیاره نپتون 49 هزار و 493 کیلومتر جرم آن 102/4 ضربدر ده به توان 24 کیلوگرم و جاذبه در آن 11 متر بر مجذور ثانیه است.

ابوالفتحی نوبری افزود:‌از دیگر ویژگیهای این سیاره می توان به کمترین فاصله نپتون از خورشید که 4/46 میلیارد کیلومتر است اشاره کرد.

اين كارشناس علوم فضایی کمترین فاصله این سیاره از زمین 4/3 میلیارد کیلومتر، میانگین درجه حرارتی سطح آن را 63 درجه کلوین و دمای سطح آن را 210- درجه سانتی گراد دانست./ص

پنج شنبه 21 بهمن 1400  12:51 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها