0

وقایع چهاردهم بهمن ماه 1357

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 24703
محل سکونت : اصفهان

وقایع چهاردهم بهمن ماه 1357

 وقایع چهاردهم بهمن ماه 1357  وقایع چهاردهم بهمن ماه 1357

 

بختیار اعلام كرد كه حاضر به همكاری با طرفداران آیت‌الله‌العظمی خمینی(س) است و حتی حاضر است وزرای انتخابی ایشان را در یك دولت ملی بپذیرد، اما مردم جز برای ساختن شعارهای طنزآلود، نامی از بختیار نمی بردند.
این در حالی بود كه كاركنان وزارتخانه ها و ادارات مختلف، وزیران و مدیران دولت را به محل كار خود راه نمی‌دادند و ارتش، روز به روز در مقابل مردم فرسوده‌تر می‌شد. شمار سربازان فراری، به خصوص با بازگشت امام(س) افزایش چشمگیری پیدا كرده بود. جواد شهرستانی (شهردار تهران) نخستین مسئول دولتی بود كه در این روز به دیدن امام(س) آمده، استعفایش را تقدیم كرد و دوباره از سوی امام شهردار شد.
بختیار كه از انتشار این خبر و احتمال این‌كه از سوی دیگران سرمشق قرار گیرد، ترسیده بود، در مصاحبه ای شروع به ناسزاگویی به شهرستانی كرد و گفت:«این شخص (شهرستانی) پرونده مفتوح در دادگستری دارد و به دادستان گفته ام آن را به جریان اندازد.» شهردار تهران تنها كسی نبود كه به مدرسه علوی روی آورده بود. مسئولان اعتصابی تمام واحدهای دولتی در آنجا بودند. به نحوی که کمیته‌ی استقبال از هیچ نظر کمبودی نداشت، روزی ده‏ها خط تلفن و تلکس به هر چه که خواسته می‏شد، متصل می‏گشت. در میان خاموشی‌های طولانی شهر، کارکنان و مهندسان اداره‌ی برق از خاموشی منطقه‌ی مجلس که اقامتگاه امام(ره) بود به هر ترتیبی جلوگیری می‏کردند و کارکنان اعتصابی تلویزیون سرگرم راه‏اندازی یک فرستنده‌ی موقت بودند که می‏توانست منطقه‌ی وسیعی از تهران را پوشش دهد و از همان وقت به «کانال انقلاب» مشهور شده بود.
کمیته تنظیم اعتصابات به کارکنان گمرک بازرگان اعلام کرد باید هر چه زودتر کامیون‌های مواد غذایی و احتیاجات ضروری مردم را تخلیه کنند. خانواده‌ی گروهی از همافران که چند روز پیش دستگیر شده بودند، بار دیگر در کاخ دادگستری تحصن کردند. از سوی دیگر، رسانه‏‌های گروهی اعلام کردند دولت آمریکا تماس خود را با شاه قطع کرده است و حتی اردشیر زاهدی سفیر شاه كه به آمریکا خیلی نزدیک بود را نپذیرفته است.

 

 در ابتدای روز 14 بهمن 1357 حضرت امام طي يك مصاحبه مطبوعاتي در مدرسه رفاه اعلام كردند: امروز عصر شوراي انقلاب حكومت موقت تعيين خواهد شد و حكومت موقت ، موظف خواهد بود كه مقدمات رفراندم تعیین قانون اساسی را تهيه كند. همچنين قانون اساسي كه تدوين شد، به آراء عمومي گذاشته مي‌شود. ايشان دولت بختيار را غيرقانوني اعلام كردند و گفتند: كاري نكنيد كه مردم را به جهاد دعوت كنم .

امام خمینی در ظهر روز 14 بهمن 1357 در مدرسه رفاه برای مردم سخنرانی کردند . خبرگزاری يونايتد پرس جمعيت مشتاق را بالغ بر چهار و نيم ميليون برآورد كرد.

در پي جلسه اعضاي شوراي انقلاب با حضور امام خميني، به پيشنهاد اعضا و موافقت امام، مهندس مهدي بازرگان براي نخست وزيري دولت موقت انتخاب شد.

مهندس بازرگان درباره انتخابش به نخست وزيري دولت موقت اظهار داشت در پي تشكيل جلسه شوراي انقلاب در روز 14 بمن ماه 1357 ، آقاي (امام) خميني ما را مخاطب قرار داده پرسيدند براي نخست وزيري چه كسي را تعيين كنيم؟ ... نمي‌دانم آقاي مطهري بود يا يكي ديگر از روحانيون شوراي انقلاب كه مرا پيشنهاد كرد. در هر حال نظر عموم روي من رفت و اگر كسي موافقت نداشت، حرفي نزد. آيت‌الله خميني تبسم و اظهار خوشوقتي كرده، گفتند به اين ترتيب خيالم از دو طرف راحت شد. ظاهرا منظور ايشان از دو طرف، مليون و روحانيون بود.

خبرگزاري فرانسه: بختيار در مصاحبه با لوماتن گفت: بعضي اوقات صبر بهترين تاكتيك است و اگر آيت‌الله خميني بخواهد در شهر مقدس قم دولت پيشنهادي خود را به وجود آورد، به او اجازه خواهم داد تا دولتي شبيه به واتيكان تأسيس كند.  دستور آزادي سيصد و پنجاه تن از زندانيان محاكم نظامي صادر شد.

تظاهرات مردم در برخي از شهرستان‌ها بدون درگيري با مأموران انجام شد.  دانشجويان ايراني با حمله به سفارتخانه‌هاي ايران در آمريكا، لبنان و استراليا، نسبت به رژيم سلطنتي ايران ابراز انزجار كردند.  چهل تن ديگر از نمايندگان مجلس از مقام خود استعفا دادند.

روزنامه الوطن العربي نوشت: يك ژنرال ارتش به ملاقات شاه در خارج از كشور رفت.  از سوي ياسر عرفات، پيام تبريكي خطاب به حضرت امام ارسال شد.

خبرگزاری  آسوشيتد پرس گزارش داد: واكنش كشورهاي اسلامي در مقابل بازگشت آيت‌الله خميني متفاوت بوده است . سادات در مصر گفت: او هيچ آيت‌اللهي در مصر نخواهد داشت.

مطبوعات سعودي در اين مورد سكوت اختيار كرده‌اند و رژيم بغداد نيز تاكنون موضعي اتخاذ نكرده است تنها قذافي گفت:به محض درخواست كمك از بذل آنچه در امكان دارد، دريغ نخواهد كرد.

به مناسبت ورود حضرت امام به ايران، مراسم جشني در كشور ليبي بر پا شد

شهردار تهران استعفا و به ملاقات با امام رفت که بازتاب گسترده در میان مردم داشت. جواد شهرستانی پس از مصاحبه مطبوعاتی به اتاقی که امام در آن بود وارد شد و پس از بوسیدن دست امام، اجازه خواست تا استعفای خود را به ایشان تسلیم کند.
 انور سادات رئیس‌جمهور مصر که پس از ماجرای کمپ دیوید و سازش با اسرائیل، منفور ملت ایران شده بود در سخنانی علیه امتزاج و عدم جدایی دین از سیاست به آن صورت که در ایران رخ داده بود به مردم مصر هشدار داد. سادات خطاب به گروه دینی اخوان‌المسلمین گفت: هیچ آیت‌اللهی را در مصر تحمل نخواهد کرد.
حزب توده که رهبرانش پس از خیانت‌های آشکار در ماجرای ملی شدن نفت در شوروی می‌زیستند با صدور بیانیه‌ای بعد از خروج شاه از ایران خواستار مبارزه‌ مسلحانه برای براندازی دولت بختیار شد. این بیانیه موجب تعجب بسیاری شد چون از روزی که شاه پای خود را از کشور بیرون گذاشته بود نیروهای مارکسیست در برابر انقلاب صف‌بندی کرده بودند. این بیانیه بوی توطئه می‌داد.
دولت اسرائیل ابراز نگرانی نمود که بازگشت آیت‌الله خمینی به ایران ممکن است باعث بروز تندروی‌های خشن گردد و کوشش‌های جاری صلح خاورمیانه را به خطر اندازد.
کارکنان سازمان بنادر با صدور بیانیه‌ای به اخلال دولت در امر تخلیه‌ کالا اعتراض کردند.
در پی جلسه اعضای شورای انقلاب با حضور امام خمینی، به پیشنهاد اعضا و موافقت امام، مهندس مهدی بازرگان برای نخست وزیری دولت موقت انتخاب شد. او درباره انتخابش به نخست وزیری دولت موقت اظهار داشت در پی تشکیل جلسه شورای انقلاب در روز 14/11/57، آقای {امام} خمینی ما را مخاطب قرار داده پرسیدند برای نخست وزیری چه کسی را تعیین کنیم؟ ... نمی‌دانم آقای مطهری بود یا یکی دیگر از روحانیون شورای انقلاب که مرا پیشنهاد کرد. در هر حال نظر عموم روی من رفت و اگر کسی موافقت نداشت، حرفی نزد. آیت‌الله {امام}خمینی تبسم و اظهار خوشوقتی کرده، گفتند به این ترتیب خیالم از دو طرف راحت شد. ظاهرا منظور ایشان از دو طرف، ملیون و روحانیون بود.
مشتاقان زیارت امام خمینی در مقابل محل اقامت ایشان تجمع کردند. یونایتد پرس جمعیت مشتاق را بالغ بر چهار و نیم میلیون برآورد کرد.
خبرگزاری فرانسه: بختیار در مصاحبه با لوماتن گفت: بعضی اوقات صبر بهترین تاکتیک است و اگر آیت‌الله خمینی بخواهد در شهر مقدس قم دولت پیشنهادی خود را به وجود آورد، به او اجازه خواهم داد تا دولتی شبیه به واتیکان تأسیس کند.
 دستور آزادی سیصد و پنجاه زندانی محاکم نظامی صادر شد.
تظاهرات مردم در برخی از شهرستان‌ها بدون درگیری با مأموران برپا شد.
دانشجویان ایرانی با حمله به سفارتخانه‌های ایران در آمریکا، لبنان و استرالیا، نسبت به رژیم سلطنتی ایران ابراز انزجار کردند.
چهل تن دیگر از نمایندگان مجلس از مقام خود استعفا دادند.
روزنامه الوطن العربی نوشت: یک ژنرال ارتش به ملاقات شاه در خارج از کشور رفت.
از سوی یاسر عرفات، پیام تبریکی خطاب به حضرت امام(ره) ارسال شد.

14 بهمن 57

 ● رویدادهای 14 بهمن ماه 1357

1- وحدت کلمه، رمزپیروزی:

امام خمینی(ره) درچنین روزی درسال 1357 ه ش، درمدرسه علوی تهران درجمع روحانیان، اعضای کمیته استقبال وکارکنان و نویسندگان روزنامه اطلاعات به طورجداگانه سخنرانی کردند. ایشان دربخشی ازسخنانشان درجمع اعضای کمیته برگزاری استقبال، وحدت کلمه را رمزپیروزی دانستند. ایشان دربخش دیگری ازسخنانشان با اشاره به راه دست یابی به حکومت اسلامی خاطرنشان کردند: و الان وقتی است که غفلت درآن مصادف با انتحار و خود کشی است.
همچنین حضرت امام خمینی رهبر فقیه انقلاب اسلامی در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کردند شورای انقلاب و حکومت یقین خواهند کرد و حکومت موقت موظف خواد بود مقدمات رفراندم را آماده کند. همچنین پس از تدوین قانون اساسی این قوانین به آرای عمومی گذاشته می شود. حضرت امام دولت بختیار را غیر قانونی اعلام کردند و فرمودند: «کاری نکنید که مردم را به جهاد دعوت کنم.» حضرت امام در گفتگویی اعلام کردند: تا زمانی که بختیار استعفا ندهد او را به حضور نخواهم پذیرفت. در این اوضاع، بختیار سر سپرده بیگانه در کوچه ها و خیابانهای تهران اقدام به کشتار مردم انقلابی می کردند و در شهرستانها نیز به قلع و قمع مردم بی دفاع می پرداخت.
غفلت نبایدکرد، باید این نهضت را ادامه داد. باید خیابانها را پر از جمعیت کرد. باید همه مردم آگاهانه بریزند توی خیابانها و این بنیان فاسد را از بین بردارند. چیزی دیگر از آن نمانده است جز یک حشاشه ای -چیز مختصری، این هم باید با همت شما مردم مسلمان با همت ملت ایران باید این هم از میان برداشته شود تا ما برسیم به یک حکومت اسلامی به یک حکومت عدل...

2- جدایی دین از سیاست:

ایشان در جمع روحانیان هم با اشاره به تز استعماری جدایی دین از سیاست، تاکید کردند: مساله جدا بودن دین از سیاست، مسأله ای که با کمال تزویر و خدعه طرح کردند، حتی بر ما هم مشتبه کردند. حتی کلمه «آخوند سیاسی» یک کلمه فحش است در محیط ما! فلان آخوند سیاسی است! در صورتی که آقایان خوانده اند در دعا های معتبر «ساسة العباد» مع ذلک از بس تزریق شده است، از بس اشتباه کاری شده است، ما خودمان هم باورمان آمده است که دین از سیاست جداست. آخوند در محراب برود و شاه هم مشغول دزدی اش باشد! هر کس اسلام را مطالعه کرده باشد قرآن کریم را مطالعه کرده باشد، کافی است که بفهمد اسلام و قرآن کریم تربیت می کند یک جامعه را در همه شوون.

3- استعفای کابینه بختیار:

در همین روز دکتر سنجابی رهبر جبهه ملی خواستار استعفای کابینه بختیار شد. دراین روزهمچنین سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: اظهارت ضد آمریکایی (امام) خمینی، به هنگام ورود به تهران هیچ تغییری در مواضع آمریکا نسبت به ایران نداده است. وی افزود علاقه ما بازگشت نظم و ثبات به ایران است به شکلی که ملت ایران بتواند در مورد آینده خود تصمیم بگیرد.

4- انعکاس خبر گزاری ها:

خبر گزاری «رویتر» هم اعلام کرد: رژیم صهیونیستی از بازگشت آیت الله خمینی به ایران ابراز نگرانی شدید کرد و گفت ممکن است ورود آیت الله به ایران باعث بروز تند روی های خشن گردد و کوشش های صلح خاور میانه را به خطر بیاندازد.
خبرگزاری «تاس» نیز خبر داد: باز گشت آیت الله خمینی به ایران مبارزه در آن کشور را وارد مرحله سرنوشت ساز نمود.
خبر گزاری «فرانسه» هم خبر داد: مقامات ایران به دولت انگلستان اطلاع داده اند که قرار داد 500 میلیون لیره خرید اسلحه به ویژه «تانکهای چیفتن» لغو می گردد.
یک روز پس از بازگشایی فرود گاه مهر آباد تهران هم هزار نفر از یهودیان ایران وارد فرودگاه بین الماللی «لود» در «تل آویو» شدند. شمار اندکی از این عده تقاضای مهاجرت کردند و بقیه قرار است تا رفع بحران کنونی در اسراییل باقی بمانند. عده یهودیان ایران شصت تا هفتاد هزار نفر بر آورد می شود که در جریان بحران جاری، عده ای از آنان نیز به اروپا و آمریکا سفر کرده اند.
● دیگر وقایع چهاردهم بهمن سال 1357

* شهر دار تهران استعفای خود را به امام خمینی تسلیم کرد.
* مجلس 22 نماینده خود را مستعفی شناخت .
* به مناسبت ورود امام خمینی به وطن، سراسر ایران پر از جشن و سرور است .
* شورای نمایندگان دانشگاه ها موسسات آموزش عالی ایران اعلام کرد: مدیریت دانشگاهها پس از انقلاب بررسی می شود .
* شاپور بختیار ضمن مصاحبه ای با فرستاده ویژه رادیویی ملی فرانسه گفت: موجودیت و وحدت کشور بر همه مسایل دیگر از جمله حضرت آیت الله خمینی، شاه و قانون اساسی مقدم است. نخست وزیر ایران در باره مناسبات آینده اش با آیت الله خمینی تاکید کرد که قدمی راه نزدیک شدن به رهبر شعیان برداشته است.
* تا حال سی و پنج هزار آمریکایی خاک ایران را ترک کرده اند و ده هزار نفر در تهران و سایر شهر ها باقی مانده اند که تدریجا به کشورخودشان خواهند رفت .
* اولین کتاب در باره بحران ایران با عنوان ایران بر ضد شاه در پاریس منتشر شد. نویسنده این کتاب احمد ناروقی از نویسندگان روزنامه «لوموند» و نوه سلطان احمد شاه قاجار می باشد .
* رسانه های گروهی اعلام کردند دولت آمریکا تماس خود را با شاه قطع کرده است و حتی اردشیر زادهدی سفیر او را که خود را به آمریکا نزدیک می دانست، نپذیرفته اند .
* در لیبی بازگشت امام خمینی به ایران ضمن یک را هپیمایی جشن گرفته شد .
* کمیته اعتصابات به کارکنان گمرک بازرگان اعلام کرد که باید هر چه زودتر هزار کامیون مواد غذایی و احتیاجات ضروری مردم را تخلیه کنند .
* رؤسای سازمان انرژی اتمی تحت تعقیب دیوان کیفر قرار گرفتند .
* خانواده های گروهی از همافران دستگیر شده مجدداً در کاخ دادگستری تحصن کردند .
* یاسر عرفات طی پیامی که برای امام ارسال داشت گفت: نتایج پیروزی ملت ایران در مرزهای آن کشور متوقف نخواهد شد .
* دکتر هوشنگ نهاوندی و دکتر عبدالمجید مجیدی طبق ماده پنج حکومت نظامی بازداشت شدند .
* روز نامه «واشنگنتن پست» نوشت: قرار دادهای خرید اسلحه ایران از آمریکا به ارزش 12 میلیارد دلار در مذاکرات اریش فون مابرود فرستاده نظامی آمریکا با فرماندهان نظامی ایران در تهران لغو شد .
* نمایندگان بانک ملی سوئیس و موسسات بانکی خصوصی این کشور اعلام کردند که در ماه های اکتبر و نوامبر از نیمه مهر تا نیمه آذر یک میلیارد و 470 میلیون دلار از تهران به سوئیس فرستاده شد .
* انور سادات با اشاره به این که او هیچ آیت اللهی در مصر نخواهد داشت، واکنش خشمگینانه خود را نسبت به وقوع انقلاب در ایران ابراز داشت .
* قذافی رهبر لیبی در گفتگویی با تلویزیون فرانسه گفت: تا کنون از رهبران انقلابی ایران در خواست کمکی از او نشده است اما به مجرد رسیدن چنین در خواستی بدون اندکی درنگ هرچه را که در قوه دارد کمک خواهد کرد .
* قطر باموضع گیری بی طرفانه ورود امام خمینی را یک مسأله داخلی خواند .
* الوطن نوشت: فرماندهان نظامی ایران معتقدند که حتی اگر ارتش دچار تفرقه شود باز هم می توانند با نیروهای برگزیده خود کنترل اوضاع را درا یران به دست بگیرند و این مطلب را به آگاهی شاه در مراکش رسانده اند .

● روزشمارِ 14 بهمن سال 1357
* روز شنبه ۱۴ بهمن از ایام‌الله دهه فجر در محل مدرسه شماره ۲ علوی، حضرت امام طی یک مصاحبه مطبوعاتی در مدرسه رفاه اعلام کردند: شورای انقلاب حکومت موقت تعیین خواهد شد و حکومت موقت، موظف خواهد بود که مقدمات رفراندم را تهیه کند. همچنین قانون اساسی که تدوین شد، به آراء عمومی گذاشته می‌شود. ایشان دولت بختیار را غیرقانونی اعلام کردند و گفتند: کاری نکنید که مردم را به جهاد دعوت کنم. اگر موقع جهاد شد می‌توانیم اسلحه تهیه کنیم. دولت را بزودی معرفی خواهیم کرد. اعضای شورای انقلاب تعیین شده‌اند. از ارتش می‌خواهم هرچه زودتر به ما متصل شود. ارتشیان فرزندان ما هستند، ما به آنها محبت داریم باید به دامان ملت بیایند. قانون اساسی که تدوین شده به آراء عمومی گذاشته می‌شود تمام اتباع خارجی بطور آزاد در ایران زندگی خواهند کرد.
* در پی جلسه اعضای شورای انقلاب با حضور امام خمینی، به پیشنهاد اعضا و موافقت امام، مهندس مهدی بازرگان برای نخست وزیری دولت موقت انتخاب شد.
* مهندس بازرگان درباره انتخابش به نخست وزیری دولت موقت اظهار داشت در پی تشکیل جلسه شورای انقلاب در روز 14/11/57، آقای(امام) خمینی ما را مخاطب قرار داده پرسیدند برای نخست وزیری چه کسی را تعیین کنیم؟ ... نمی‌دانم آقای مطهری بود یا یکی دیگر از روحانیون شورای انقلاب که مرا پیشنهاد کرد. در هر حال نظر عموم روی من رفت و اگر کسی موافقت نداشت، حرفی نزد. آیت‌الله خمینی تبسم و اظهار خوشوقتی کرده، گفتند به این ترتیب خیالم از دو طرف راحت شد. ظاهرا منظور ایشان از دو طرف، ملیون و روحانیون بود.
تذکر: حضرت امام مدت‌ها پس از استعفای بازرگان چندین بار در سخنرانی‌های خود گفتند: که انتخاب بازرگان اشتباه بود و من قلباً به این امر راضی نبودم.
* مشتاقان زیارت امام خمینی در مقابل محل اقامت ایشان تجمع کردند. «یونایتد پرس» جمعیت مشتاق را بالغ بر چهار و نیم میلیون برآورد کرد.
* خبرگزاری فرانسه: بختیار در مصاحبه با لوماتن گفت: بعضی اوقات صبر بهترین تاکتیک است و اگر آیت‌الله خمینی بخواهد در شهر مقدس قم دولت پیشنهادی خود را به وجود آورد، به او اجازه خواهم داد تا دولتی شبیه به واتیکان تأسیس کند.
* دستور آزادی سیصد و پنجاه زندانی محاکم نظامی صادر شد.
* تظاهرات مردم در برخی از شهرستان‌ها بدون درگیری با مأموران انجام شد.
* دانشجویان ایرانی با حمله به سفارتخانه‌های ایران در آمریکا، لبنان و استرالیا، نسبت به رژیم سلطنتی ایران ابراز انزجار کردند.
* چهل تن دیگر از نمایندگان مجلس از مقام خود استعفا دادند.
* روزنامه الوطن العربی نوشت: یک ژنرال ارتش به ملاقات شاه در خارج از کشور رفت.
* از سوی یاسر عرفات، پیام تبریکی خطاب به حضرت امام ارسال شد.
* «آسوشیتد پرس» گزارش داد: واکنش کشورهای اسلامی در مقابل بازگشت آیت‌الله خمینی متفاوت بوده است. «سادات» در مصر گفت: او هیچ آیت‌اللهی در مصر نخواهد داشت. مطبوعات سعودی در این مورد سکوت اختیار کرده‌اند و رژیم بغداد نیز تاکنون موضعی اتخاذ نکرده است تنها قذافی گفت: به محض درخواست کمک از بذل آنچه در امکان دارد، دریغ نخواهد کرد.
* به مناسبت ورود حضرت امام به ایران، مراسم جشنی در کشور «لیبی» بر پا شد.

14 بهمن 57

14 بهمن 57

ا

 

14 بهمن 57/ انتخاب دکتر بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت +تصاویر

 

 آیت الله طالقانی در کنار امام-مدرسه علوی

بیانات در جمع کارکنان روزنامه اطلاعات (وظایف مطبوعات و اهل قلم)

[بسم الله الرحمن الرحیم‌]
موضع اسلامی شما به ما رسیده است. امیدواریم در روزنامه اطلاعات کوشش کنید واقعیات را آن طور که هست، بازگو کنید؛ و سعی داشته باشید نوشته‌های شما در بطن انقلاب و ملت تفرقه نیندازد. اهل قلم، وظیفه خطیری دارند و باید هوشیار و مراقب باشند، چرا که یک کلمه به صورت مکتوب گاه می‌تواند زیانبخش باشد.
[نویسنده اطلاعات: در حکومت عدل اسلامی آزادی مطبوعات تا چه حد است؟]
اسلام دین آزادی و آزادگی است و بدیهی است مطبوعات اسلامی نیز مطبوعات آزادی خواهند بود.
سعی کنید وقتی انقلاب ملت ما یک انقلاب اسلامی است، روزنامه شما نیز آینه‌ای باشد که این انقلاب را بازگو کند؛ بنا بر این تمام تلاش شما باید متوجه تنویر افکار ملت از راه بیان کردن واقعیات اسلام و انقلاب ملت ایران باشد.
[در پایان، امام خمینی درودهای خود را به همه نویسندگان آزاده که با مبارزات و تلاشهای خود سهمی در انقلاب ملت ایران دارند، نثار کردند](جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۳۹)

مطالعه بیشتر:

سخنرانی در جمع روحانیون (نقش روحانیت در پیروزی انقلاب)

https://emam.com/posts/view/1256

سخنرانی در جمع کمیته استقبال (نیرنگ عوامل امریکا در پوشش ملیت

https://emam.com/posts/view/1257

منابع:

http://birjand.irib.ir/-/%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%AF%D8%AB-14-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-1357

https://donya-e-eqtesad.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-36/858319-%D9%88%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-%D9%85%D8%A7%D9%87

https://www.jamaran.news/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-14/24823-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%D9%82%D8%AF%D9%85%DB%8C

https://www.yjc.news/fa/news/6423782/14

https://emam.com/posts/view/1255

https://article.tebyan.net/310123/%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%BE%D8%B1%D8%AD%D8%A7%D8%AF%D8%AB%D9%87-14-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-57

پنج شنبه 14 بهمن 1400  4:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها