0

وقایع یازدهم بهمن ماه 1357

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 24575
محل سکونت : اصفهان

وقایع یازدهم بهمن ماه 1357

وقایع یازدهم بهمن ماه 1357

 

از طرف كميته‌ي برگزاري مراسم استقبال، اطلاعيه‌اي انتشار يافت كه در آن تمام برنامه‌ها و مقررات استقبال از امام خميني (ره) شرح داده شده بود. اين كميته اعلام كرد:« نظر به اين‌كه دولت ايران با فرود يك هواپيماي دربست «ايرفرانس» موافقت كرده است، آيت الله خميني(ره) ساعت نه صبح روز پنج شنبه وارد تهران خواهند شد.» اين كميته از مردم خواست تا در طول مسير ، از ميدان شهياد (آزادي) تا ميدان بيست چهار اسفند ( انقلاب) براي استقبال از رهبر تبعيدي خود اجتماع كنند.دولت نيز اعلام كرد:« فردا به مناسبت فرود آمدن هواپيماي حضرت امام خميني(ره) ، فرودگاه مهرآباد از اول صبح تا ساعت يازده صبح به روي ساير هواپيماها بسته است.»در حالي كه صدها هزار نفر به طور دائم در خيابان‌ها حضور داشتند، فرمانداري نظامي تهران اجتماعات را به مناسبت ورود امام به كشور تا سه روز آزاد اعلام كرد!انتشار خبر ورود امام ، چهره‌ي ايران را دگرگون كرد. ميليون‌ها نفر از سراسر كشور به سوي تهران راه افتادند.
شهر تهران، حالتي صد درصد جنگي به خود گرفته بود. با به راه افتادن تانك‌ها و خودروها در خيابان‌ها و پرواز چرخبال‌ها بر فراز شهر، دولت دست به نمايش قدرت براي ترساندن مردم زد، در بعضي نقاط ، درگيري مردم و ماموران تعدادي شهيد و زخمي برجا گذاشت ، اما مردم در اوج هيجان و شادي خود را براي پرشكوه‌ترين استقبال تاريخ آماده مي كردند، تمام خيابان‌ها و كوچه‌ها از آثار آتش سوزي پاك مي‌شد. سنگرهايي كه در طول چند روز گذشته توسط مردم ساخته شده بود ، راه بندآن‌هايي كه با وسايل كهنه‌ي منزل ، تنه درختان و ماشين‌هاي سوخته به منظور مشكل ساختن حركت خودرو هاي نظامي در خيابان‌ ساخته شده بود، لاستيك‌هاي سوخته در تظاهرات گوناگون ... همه و همه از سطح خيابان‌ها جمع آوري شدند. در اكثر شهرستان ها ، برنامه پاكسازي خيابان‌ها توسط زنان و مردان داوطلب و مشتاق انجام گرفت. در حالي كه ايران در اوج شور و هيجان بود، فدراسيون بين المللي خلبانان در لندن اعلام كرد كه شخصي ناشناس با تلفن تهديد كرده است كه هواپيماي حامل امام را منفجر خواهد كرد. اين شخص به عنوان نماينده نيروهاي طرفدار دمكراسي در ايران گفته : بازگشت امام موجب خونريزي هاي وسيع در ايران خواهد شد. گروهي كه خود را « سازمان كماندويي مبارز در راه قانون اساسي» ناميده اند، به دفتر خبرگزاري آسوشيتدپرس تلفن زده و هشدار داده اند كه اگر فردي قانون اساسي را ناديده بگيرد، آن‌ها دست به جنگ كماندويي و كشتاري بي‌سابقه خواهند زد . اين گروه خود را غير ارتشي معرفي كرده و مدعي شده اند كه داراي سلاح هاي خودكار سنگين و سبك هستند.در پي اين تهديدها، امام (ره) به نزديكان خود گفتند:« من بيعت خود را از شما برمي دارم ، ما به طرف كار بزرگي مي رويم ، شما هم جانتان را به خطر نيندازيد.»

 

عنوان:
پیام تشکر از دولت و ملت فرانسه‌
تاریخ:
۱۱ بهمن ۱۳۵۷/ ۲ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
پاریس، نوفل لوشاتو
مناسبت:
عزیمت امام خمینی از پاریس به ایران
موضوع:
تشکر از دولت و ملت فرانسه
مخاطب:
دولت و ملت فرانسه
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۶

توضیح تاریخی

 بهمن‌ماه، هر روزش با خبری از بازگشت نزدیک امام به وطن آغاز می‌شد. خبر بازگشت امام در جمعه 6 بهمن را همه باور کردند. همه آماده استقبال شدند و جمعه، انبوه جمعیت در بهشت زهرا س جمع بودند و شعار می‌دادند "وای به حالت بختیار اگر خمینی دیر بیاد." سیل جمعیت موج می‌زد اما امام نیامد. به دستور بختیار، فرودگاه مهرآباد در سیطره تانک‌ها درآمده بود. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ زندگی امام خمینی، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 232.
 با راهپیمایی بزرگ شنبه 7 بهمن که مصادف با 28 صفر بود و آغاز تحصن دانشگاه تهران از 8 بهمن، مقاومت بختیار شکست و اعلام کرد که آیت‌الله خمینی هر وقت میل دارند می‌توانند به وطن بازگردند. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ زندگی امام خمینی، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 233.

 

بسم الله الرحمن الرحیم‌


در این موقع که پس از چهار ماه توقف پر حادثه در خاک فرانسه، برای خدمت به وطنم می‌خواهم اینجا را ترک کنم، لازم می‌دانم از دولت فرانسه که وسایل امنیت و آزادی بیان را برای این جانب مهیا نمود، و از اهالی محترم که با حس انساندوستی علاقه خود را به آزادی و استقلال کشور ایران اظهار داشتند تشکر کنم. امید است مهمان‌نوازی دولت و ملت فرانسه و حس آزادیخواهی آنان را فراموش نکنم. و از زحماتی که به همسایگان و اهالی نوفل لوشاتو دادم معذرت می‌خواهم. امید است احترامات این جانب را بپذیرند.2 شهر ربیع الاول 1399
روح الله الموسوی الخمینی‌

تقریظ: تقدیر از زحمات آقای ابراهیم یزدی در ایام اقامت در فرانسه‌
تاریخ:
۱۱ بهمن ۱۳۵۷/ ۲ ربیع الاول ۱۳۹۹
مکان:
پاریس، نوفل لوشاتو
موضوع:
تقدیر از زحمات آقای یزدی در ایام اقامت در فرانسه
مخاطب:
یزدی، ابراهیم
شناسه ارجاع:
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۷

بسمه تعالی‌
در سفری که ناچار به پاریس منتهی شد، جناب آقای دکتر یزدی از لحظه اول همراهی نمودند و مدت چهار ماه و چند روز تحمل زحماتی ارزنده نمودند و خدمات ارزنده‌ای به نهضت مقدس کردند، و در این چند ماه با کمال صداقت و امانت تقبل اموری چند را نمودند، امید است خدای متعال ایشان را اجر و توفیق عنایت فرماید.روح الله الموسوی الخمینی‌

 

تصویر روزنامه کیهان ۱۱ بهمن ۱۳۵۷: امام صبح فردا در تهران است

 وقایع دهم بهمن ماه 1357
امام خمینی: من یک طلبه ام، تشریفات را کم کنید

 
چهارشنبه ۱۱بهمن ماه ۱۳۵۷:
– پلیس تهران تظاهرات صبح امروز این شهر را چنین گزارش داد: ۴۵۰۰ نفر در دانشگاه تهران، ۵۰۰ الی ۲۵۰۰ نفر در طول خیابان شاهرضا (خیابان انقلاب)، ساعت ۱۰:۳۰ حدود ۷۰۰ نفر از کارکنان هواپیمایی ملی ایران در خیابان ویلا (خیابان استاد نجات‌اللهی) و شاهرضا و ساعت ۱۰:۴۰ حدود ۳ هزار نفر در طول خیابان فرصت غربی.
ـ امام در نامه‌ای کوتاه، از دولت و ملت فرانسه تشکر کردند و خطاب به آنها فرمودند: «امید است مهمان‌نوازی دولت و ملت فرانسه و حس آزادی‌خواهی آنان را فراموش نکنم و از زحماتی که به همسایگان و اهالی نوفل‌لوشاتو دادم معذرت می‌خواهم. امید است احترامات اینجانب را بپذیرید.»
ـ بنابر گزارش روزنامه آیندگان در پی قطعی شدن ورود امام در صبح روز ۱۲بهمن، دولت با هماهنگی نیروهای نظامی اقدام به مانور در سطح شهر تهران کرد و سربازان و نظامیان سرود «چو ایران نباشد تن من مباد» و برخی نیز فریاد «جاویدشاه» سردادند. به دنبال این حرکت نظامیان، درگیری‌هایی به وجود آمد که در نتیجه ۲ نفر به شهادت رسیدند و عده‌ای مجروح شد. این روزنامه نام یکی از شهیدان را جعفر حیدری اعلام کرد.
ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات، رؤسای سازمان هواپیمایی کشوری ایران جلسه‌ای را با حضور نمایندگان امام تشکیل دادند تا آخرین رایزنی‌ها در مورد چگونگی ورود امام به کشور صورت پذیرد.

« امام صبح فردا در تهران است » تیتر روزنامه کیهان در ۱۱ بهمن ۱۳۵۷ خبر از بازگشت امام و استقبال میلیونها نفر از رهبران در تبعید انقلاب می دهد. همه جا موجی از انتظار دیده می شود، روحانیون در مسجد دانشگاه تهران تحصن کردند و چند تن از آنان به سخنرانی می پردازند. دانشجویان از گروه های مختلف مبارز و چریکی مشغول طرح و برنامه ریزی هستند . شعار « وای به حالت بختیار اگر امام فردا نیاد » حالا جایگزین شعار « وای به روزی که مسلح شویم » شده است. برخی دانشجویان در گوشه ای مشغول آموزش فعالیت های چریکی و راه های مقابله با ماموران هستند .

اتباع کشورهای امریکا ، شوروی و ژاپن در حال خروجند و شهرها در انتظار دیدار فردی که از آبان ۴۳ تا بهمن ۵۷ در تبعید به سر برد و مبارزه خود را با پخش اعلامیه و نوارکاست در بین مردم ادامه داد .

کمیته استقبال از امام خمینی(ره) که برای برنامه ریزی مراسم استقبال و حفظ جان امام خمینی(ره) تشکیل شده است تصمیم دارد با تشریفات خاصی از امام استقبال و خیابان ها را چراغانی کند، امام اما پیام داده است  : « من یک طلبه‌ام ، تشریفات را کم کنید » .

مسیر حرکت امام از فرودگاه تا بهشت زهرا اعلام شده و قرار است امام خمینی(ره) در برابر دانشگاه و در بهشت زهرا سخنرانی کنند.

روزنامه ها خبر از از پخش مراسم استقبال امام از رادیو و تلویزیون و آرایش گروه ها مقارن با ورود امام می دهند ، آیت الله طالقانی در پیامی از ارتشیان درخواست کرده است : «  براداران ارتشی به روی مردم تیغ نگشایید » .

جمع زیادی از شیعیان لبنان با ارسال نامه‌ای به مراجع قم اعلام کردند حاضرند در کنار ملت ایران با رژیم پهلوی مبارزه کنند و در این راه به شهادت برسند.

شهرها در جوش و خروشند و همگان به آینده تازه ای چشم دارند که فرود هواپیمای امام به مهرآباد آن را نوید می دهد

 وقایع دهم بهمن ماه 1357

11 بهمن ۱۳۵۷ به دنبال انتشار خبر پرواز امام از پاریس به تهران میلیون‌ها استقبال‌کننده برای حضور در میدان آزادی و فرودگاه مهرآباد آماده شدند.
- مدیرعامل تلویزیون اعلام کرد مراسم استقبال از امام در رادیو و تلویزیون پخش می‌شود.
- خبرنگاران خارجی از پاریس وارد تهران شدند.
- حرکت وسایل سنگین نظامی و شایعه کودتا در تهران.
- آیت‌الله طالقانی: برادران ارتشی به روی مردم تیغ نگشایید.
- دستور تخلیه آمریکایی‌ها از ایران صادر شد.
- بیش از ۱۲۰۰ آمریکایی با سه هواپیمای نظامی تهران را به مقصد کشور خود ترک کردند.
- برنامه‌های درازمدت دولت بختیار اعلام شد.

 

آخرین رژه نیروهای گارد ملی شاهنشاهی و شایعه کودتا

دولت بختیار که پس از بستن فرودگاه‌ها به مدت سه روز نتوانست جلوی ورود امام خمینی به کشور را بگیرد (اعلام بسته شدن فرودگاه ها از تاریخ 7 بهمن) برای حاکم کردن خشونت و ترساندن مردم اقدام به برگزاری رژه نیرو های نظامی شاهنشاهی در خیابان های تهران کرد و همچنین شایعه کودتا توسط ارتش را پخش کرد. اما شرایط نظامی نیز مانع مردم برای اعتراضات علیه حکومت نشد.
خروج مستشاران آمریکایی از کشورمان

 بیش از 1200 نفر از مستشاران آمریکایی به وسیله 3 فروند هواپیمای نظامی از کشور خارج شدند (در آینده درباره حضور آمریکایی ها،جنایت ها و بی احترامی آن ها به ایرانیان مطلبی منتشر خواهد شد).
همبستگی نظامیان پایگاه موشکی اصفهان با مردم

نظامیان، درجه داران و سربازان مرکز توپخانه و پایگاه موشکی اصفهان با نهضت اسلامی مردم ایران اعلام همبستگی کردند.
حمله مسلحانه به رئیس شهربانی کرمان

در این روز به سرهنگ رضا معتمدی رئیس شهربانی کرمان حمله مسلحانه شد  که در این حمله محافظ و راننده وی کشته شدند. معتمدی در این حمله مجروح شد.
سقوط یک هواپیمای نظامی حوالی نطنز

پس از قیام جدی مردم علیه نظام شاهنشاهی، مستشاران آمریکایی در صدد خروج از کشور بودند.  یک هواپیمای نظامی که تعدادی از  مستشاران آمریکایی را حمل می کرد در حوالی نطنز سقوط کرد و همه افراد حاضر در هواپیما کشته شدند.


 خداحافظی امام با مردم در فرانسه

امام خمینی در آخرین روز حضور در فرانسه در نامه ای از دولت و ملت فرانسه تشکر کردند و از زحمات داده شده به همسایگان و اهالی نوفل لوشاتو معذرت خواهی کردند و در نامه ای نوشتند (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی(ره)، ص 358):

«در این موقع که پس از چهار ماه توقف پرحادثه در خاک فرانسه، برای خدمت به وطنم می‏ خواهم اینجا را ترک کنم، لازم می‏ دانم از دولت فرانسه که وسایل امنیت و آزادی بیان را برای این جانب مهیا نمود، و از اهالی محترم که با حس انسان دوستی علاقه خود را به آزادی و استقلال کشور ایران اظهار داشتند تشکر کنم. امید است مهمان‏ نوازی دولت و ملت فرانسه و حس آزادیخواهی آنان را فراموش نکنم. و از زحماتی که به همسایگان و اهالی نوفل لوشاتو دادم معذرت می‏ خواهم. امید است احترامات این جانب را بپذیرند.» (صحیفه امام، ج 6، ص 6)


حرکت امام از فرانسه به سمت ایران

هواپیمای امام خمینی در ساعت 3.30 دقیقه بامداد از پاریس به سمت تهران حرکت کرد و حدود ساعت 9.30 دقیقه صبح در تهران به زمین نشست.
حرکت مردم از شهرستان ها برای استقبال از امام

مردم کشورمان که از تاریخ ورود امام به کشور آگاهی پیدا کردند، از اقصی نقاط کشور به سمت تهران حرکت کردند تا در مراسم استقبال از امام خمینی و سخنرانی ایشان در بهشت زهرا حضور پیدا کنند.

اشتیاق مردم برای ورود امام خمینی به کشور تا حدی بود که روزنامه اطلاعات در  چاپ روز 12 بهمن خود حتی ثانیه ساعت دقیق ورود امام به تهران را این گونه می نویسد:"امام خمینی (ره) پس از 15 سال در ساعت 9 و 27 دقیقه و 30 ثانیه صبح امروز پای امام خمینی به خاک وطن رسید."

عجز و ناتوانی دولت در مقابل عشق و علاقه مردم به امام خمینی(ره)

دولت برای جلوگیری از مقابله و درگیری با مردم راهپیمایی و اجتماعات را تا سه روز آزاد اعلام می کند.

اعلام آمادگی شیعیان لبنان برای مبارزه با رژیم ستمشاهی

اعلام آمادگی شیعیان لبنان با ارسال نامه ای برای مراجع تقلید قم به جهت حضور کنار مردم ایران و مبارزه با رژیم ستمشاهی

منابع:

http://old.roshd.ir/Default.aspx?tabid=602&SSOReturnPage=Check&Rand=0

https://emam.com/posts/view/1246

https://emam.com/posts/view/1245

http://iranemoaser.ir/%DA%86%D9%87%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%DA%86%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C-11-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-1357/

https://tabnakjavan.com/fa/news/34212

https://donya-e-eqtesad.com

http://birjand.irib.ir/-/%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%AF%D8%AB-11-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-1357

http://iranemoaser.ir/%DA%86%D9%87%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%DA%86%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C-11-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-1357

سه شنبه 12 بهمن 1400  12:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها