0

چيکار کنم محبت اهل بيت در دلم قرار بگيره ؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 21744
محل سکونت : اصفهان

چيکار کنم محبت اهل بيت در دلم قرار بگيره ؟

خلاق و عرفان_مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

پرسش:
سلام عليکم
شخصي گفته مادرم از بچه گي من رو تربيت ديني نکرده حالا بايد چيکار کنم محبت اهل بيت در دلم قرار بگيره ؟
مرجع رهبري عزيز
🌸☘️☘️☘️☘️☘️🌸
پاسخ:
سلام عليکم
براي بالابردن محبت اهل بيت(عليهم السلام) اين توصيه ها را به کار ببنديد:

الف: محبت بر اساس معرفت به وجود مي آيد. بنابراين بهترين راه براي ايجاد محبت اهل بيت عليهم السلام در دل، شناخت فضائل و مناقب آنها است و سعي در تاسي به سيره و رفتار آنها است. براي بالا بردن شناخت نسبت به اهل بيت سه راه وجود دارد:
1. مطالعه تاريخ زندگاني آنان:
مطالعه سرگذشت و سيره آنان؛ خصوصاً در باب فضايل، مناقب و خصوصيات آنان - از قبيل: شجاعت، مردانگي، ايثار، تواضع، صبر، فرزانگي و... - انسان را متوجه مقام والاي آن بزرگواران ميکند و جذبه و کشش خاصي نسبت به آن فرزانگان در روح انسان، حاکم ميشود.
2. مطالعه و تفکّر در سخنان ايشان:
اسلام تفکر را موجب بصيرت،دعوت کننده به عمل نيک، پديد آورنده نور ، نشانه حيات و زنده بودن قلب بصير ميداند .
مطالعه و تفکّر در آثار فکري امامان، هر چند کار مشکلي به نظر ميرسد؛ ولي بسيار سودمند است. اين امر علاوه بر آن که باعث شناخت شخصيت آن بزرگواران و ايجاد محبت آنان در دل ميشود؛ سرمايه بزرگي براي روح بشر به شمار ميرود. همان طور که فراگيري فصول يک کتاب، بايد با تحقيق و دقت کامل و رجوع به استاد و... قرين باشد؛ مطالعه و انديشه و تفکر در آثار ائمه(ع) نيز، بايد با استفاده از استادان فن و مراجعه به کتاب‏هايي که در شرح سخنان آنان به رشته تحرير درآمده، همراه باشد.
3. شناخت خدا:
اگر ما خداوند و صفات و اسماي او را به طور حقيقي بشناسيم، ميتوانيم انسان‏هاي کامل راستين (امامان) را نيز بشناسيم؛ زيرا آنان آينه تمام‏نماي صفات جمال و جلال حضرت حق‏اند و در تسميه به اسماي الهي، از تمامي موجودات عالم امکان برترند. بر اين اساس، با شناخت خدا و صفات او، ميتوانيم به اوصاف و ويژگيهاي امامان نيز واقف گرديم. شايد دعايي که سفارش شده در زمان غيبت بعد از نماز زياد خوانده شود، ناظر به همين حقيقت باشد.:
«اللهم عرفني نفسک فانک ان لم تعرفني نفسک لم اعرف رسولک اللهم عرفني رسولک فانک ان لم تعرفني رسولک لم اعرف حجتک اللهم عرفني حجتک فانک ان لم تعرفني حجتک ضللت عن ديني» ؛ «خداوندا! خود را به من بشناسان که اگر خود را به من نشناساني پيغمبر را نميشناسم؛ خدايا! پيغمبرت را به من بشناسان که اگر به پيامبر معرفت پيدا نکنم، نميتوانم امامم را بشناسم؛ خدايا! حجت و امامت را به من بشناسان که اگر امام را نشناسم، در دين خود گمراهم.
 تولي و تبري: دو اصلي که با حب خدا و اهل بيت(ع) تأثير متقابل دارند، تولي و دوستي با دوستان خدا و تبري و بي‏زاري از دشمنان خدا مي باشد.
موفق باشيد.
🌺
☘️🌺
🌺☘️🌺☘️🌺☘️

 

چهارشنبه 6 بهمن 1400  2:08 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها