0

🌸 توريه چيست؟با دروغ چه فرقي دارد؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 21698
محل سکونت : اصفهان

🌸 توريه چيست؟با دروغ چه فرقي دارد؟

رسش:
سلام عليکم. توريه چيست؟با دروغ چه فرقي دارد؟
🌸☘️☘️☘️☘️☘️🌸
پاسخ:
سلام عليکم
توريه، ( بر وزن توصيه ) اصطلاحي در متون ديني است، بدين معنا که متکلم معنايي از کلام خود را که مرادش نيست به مخاطب منتقل کند. توريه در لغت به معناي پنهان کردن پوشانيدن و افشا نکردن راز است  و دراصطلاح متون ديني و فقها توريه آن است که متکلم از سخن خود معنايي را جز آنچه مخاطب مي فهمد (يعني معنايي خلاف ظاهر) اراده کند .
چند نمونه  توريه :
  از شخصي تقاضاي كمك مي كنند او در جواب مي گويد دستم خالي است و واقعا در آن لحظه در دستهايش چيزي نبوده گرچه ممكن است در جيب يا حساب بانكي اش پول داشته باشد
   و يا، مي پرسند آيا فلان شخص را ديده اي؟ و وي هنگام پاسخ يك قدم به جلو گذاشته  و مي گويد از وقتي اينجا ايستادهام او را نديده ام،
 و يا، وقتي همسايه اي وسيله اي را ميخواهد و شخص نمي خواهد به او بدهد  ميگويد: جاروبرقي ما كار نميكند (يعني الان خاموش است)
  ويا، چرخ گوشت ما دست كسي است و قبلاً آن وسيله را به دست فرزند يا همسر خود داده باشيد.
 و ياً بگويد آقا در خانه نيستند و منظورش امام زمان «عليه السلام» باشد و مخاطب با قرينه اي که موجود است گمان کند منظور صاحب خانه است و مانند اينها

توریه در برخی خصوصیت ها مانند دروغ است و در برخی مصداق راستگویی. با توجه به منظوری که گوینده دارد حرف او دروغ نیست اما با توجه به معنایی که شنونده برداشت میکند دروغ است. بنابراین توصیه میشود جز در موارد ضرورت از توریه کردن خودداری شود چون باعث میشود دیگران به اشتباه بیفتند و چیزی بر خلاف واقعیت را برداشت کنند.
موفق باشید.
🌺
☘️🌺
🌺☘️🌺☘️🌺☘️
https://ble.im/pasokhgoo5

۲

۹:۱۴

اخلاق و عرفان_مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

پرسش:
من ميخوام توبه کنم چطوري توبه کنم که نشکنه
🌸☘️☘️☘️☘️☘️🌸
پاسخ:
با عرض سلام و ادب خدمت شما
از حسن اعتمادتون سپاسگذارم امیدوارم زندگی بسیار خوب و موفق و با عاقبت بخیری را داشته باشید
پرسشگر محترم؛

خوشا آن دل كه دارد قصد كویش        خوشا آن دیده دارد عشق رویش
خوشا آن بنده شیرین زبانی               كه همواره بود در گفت و گویش
 اولین گام برای غبار رويی دل  و پاك كردن قلب از زنگارهای گناهان ، خروج از غفلت و بیداری دل و شناخت اجمالی هدف و راه است، كه الحمد لله این بیداری در دل تان پدید آمده است .زیرا ناراحتی درونی تان از گناه و شر شیطان ، دلیل بر بیداری دل و  روشن بودن چراغ «ایمان»در قلب شما است. خوشا به حال تان كه در دوران جوانی به فكر خودسازی و محبوبیت نزد خدا شده ای .
در جوانی پاك بودن شیوه پیغمبری است          و رنه هر گبری به پیری می شود پرهیزگار
پرسیده ای : چگونه توبه كنيم : وقتی انسان دلش آگاه و بیدار شد و متوجه شد با كارهای نادرستی كه انجام داده ، خدا را نافرمانی كرده و او را از خود نا خشنود ساخته است ،  حالت اندوه و ناراحتی و پشیمانی در وجودش پیدا می شود . از یك سو از گناهان انجام گرفته تنفر پیدا می كند . از سویی دیگر سوز و گداز از معصیت خدا و عقب ماندن از قافله بهشتیان و پیامبر و ائمه علیهم السلام و نزدیك شدن به قافله جهنمیان درونش را فرا می گیرد . این حالت یعنی پشیمانی و تنفر از گناه و بازگشت به سوی خدا و تصمیم بر ترك كارهای گذشته همان توبه است . در واقع  توبه سه ركن دارد:
1- پشيماني درونی و قلبی  از گناه.
 2- تصميم و عزم بر مرتكب نشدن گناه براي هميشه.
3- جبران گناهان گذشته
 از پرسش تان بر می آید كه دو ركن توبه  در شما تحقق یافته است ، اما در مورد ركن سوم باید دید كه  گناه چیست ؟ چون اگر گناهی مشتمل بر حق الناس است , باید حق الناس ادا شود و حقوق ضایع شده افراد جبران گردد.
اگر گناه حق الله است ،حق الله دو دسته اند :
یك دسته با قضا و كفاره و مانند آن قابل جبران است ، مثل نماز و روزه  ,  
 دسته دیگر قضا و كفاره ندارد، بلكه جبران آن ، پشیمانی و استغفار و ترك گناه است . مثل استمنا و چشم چرانی.پشیمانی و توبه و تصمیم جدی بر ترك گناه و استغفار  كافی است .
برای رهایی از شر وسوسه های شیطان باید مواظب دام‏های او بود. مهم ترین دام های شیطان عبارتند از :
1- هواپرستی:
قرآن مجید می‌فرماید:  بنده حقیقی خدا هیچ گاه  تابع هوا و هوس نمی شود ،  او خواست خدا را  بر هر خواسته ای مقدّم می‌دارد.
2 - كوچك شمردن برخی گناهان
3 - برای گناهان خود بیش از اندازه ناراحت و غمناك باشد ،به گونه ای كه از رحمت خدا نا امید و مأیوس شود یا به رحمت خدا آن قدر امیدوار باشد كه  جرات بر انجام گناه نماید.
4 - بزرگ ترین و خطرناك ترین دام شیطان تسویف یا تأخیر انداختن توبه است . عده ای را فریب می دهد و می گوید : .فعلا  كه جوانی گناه كن،  بعدا توبه  می كنی و خدا توبه را در هر زمانی باشد، قبول می كند . در حالی كه بیچاره نمی داند كه نه حساب عمر و زندگی در دست انسان است و نه  به خاطر كثرت گناه معلوم است كه توفیق توبه  پیدا كند .
===========
در مخالفت با وسوسه‏های شیطان  و غلبه یافتن بر وسوسه هایش راهكارهای زیر مؤثر است:
1- انجام یك سری مستحبات مثلاً همیشه با وضو بودن و زبان را به ذكر خدا مخصوصاً « بسم الله الرحمن الرحیم و لا حول و لا قوة الاّ باللَّه العلی العظیم» عادت دادن.
2- خود را از بیكاری، تنهایی و عوامل وسوسه‏انگیز  و افراد و مجالس هوس گرا دور نگه داشتن و ذهن را همواره به امور ارزشمند متوجه ساختن و به آن عادت دادن.
3-  به نماز اول وقت  مقید بودن .
4- پایبندی به  سحر خیزی و نماز شب.
5- ارتباط با خدا از طریق  برخی دعاها مثل دعای كمیل .
6- ارتباط با امام زمان علیه‌السلام و هر روز صبح با خواندن دعای عهد با  حضرت تجدید عهد و پیمان كردن .  
 در پیمودن راه  خدا و دوست و محبوبش شدن و بر شیطان و نفس اماره غلبه یافتن  باید به دو  اصل اساسی توجه كرد :
1- اساسی‌ترین گام عملی برای نزدیك شدن به خدا و جلب رضایت او، ترك گناهان قلبی و بدنی به ویژه حق‌الناس و گناهان چشم، گوش، زبان، شكم و شهوت است. تنها با ترك گناه و انجام واجبات، رضایت و خشنودی خدا حاصل است.
2- اصل تدریجی بودن  :
همان گونه كه نظام این جهان بر تدریجی بودن است .حركت و تغییر و تحول ، و تكامل ها و تنزل ها همه  بر پایه تدریجی بودن استوار است. حتی فكر  و دانش انسان  هم تدریجی رشد می كند . تحوّل و تكامل  روحی و معنوی انسان نیز تدریجی است . نیاز به زمان دارد . پس نباید و نمی توان انتظار داشت كه یك شبه ره صد ساله را بپیمایید و خیلی زود و به راحتی بتوانید در امر خود سازی و تهذیب نفس و مبارزه با شیطان و نفس امّاره پیروز شوید و نمره بیست بگیرید.
  مطالعه كتاب های زیر توصیه می شود:
1-  قلب سلیم ، شهید دستغیب
2-  گناهان كبیره ،  شهید دستغیب
3- معراج السعاده  ، ملا احمد نراقي
4-  چهل حدیث امام خمینی

🌺
☘️🌺
🌺☘️🌺☘️🌺☘️

 

دوشنبه 22 آذر 1400  2:38 PM
تشکرات از این پست
farshon
دسترسی سریع به انجمن ها