0

عمل ختنه در آمريکا هم توصيه مي‌شود

 
n_mamas
n_mamas
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 107

عمل ختنه در آمريکا هم توصيه مي‌شود

نوزاد

مرکز کنترل بيماري ها در آمريکا *(CDC) در يک تغيير موضع کوچک، اما بسيار مهم و چشم‌گير در مورد ختنه، توجه کارشناسان سلامت را به خود جلب کرد. ماجرا از زماني آغاز شد که اين مرکز به طور ضمني اعلام کرد که براي اولين بار قصد دارد توصيه به عمل ختنه را به عنوان يک اقدام بهداشتي بررسي کند. در صورت تاييد نهايي، ممکن است اين مرکز توصيه به انجام ختنه را در دستورالعمل‌هاي خود قرار دهد.

ختنه شايع‌ترين عمل جراحي است که روي نوزادان پسر انجام مي‌شود. در آمريکا سالانه 1/5ميليون ختنه با هزينه‌اي بالغ بر 150 ميليون دلار انجام مي‌شود. انجام ختنه در آمريکاي جنوبي و مرکزي، آسيا و بيشتر اروپا شيوع پاييني دارد. در کانادا 48 درصد مردان ختنه کرده‌اند. گروه‌هاي مذهبي همچون معتقدان به يهوديت و اسلام انجام ختنه را توصيه مي‌کنند. در آمريکا آمار دقيقي در اين باره وجود ندارد، ولي در بسياري از مناطق بالاي 45 درصد مردان ختنه شده‌اند که اين ميزان در ميان سفيدپوستان بالاتر بوده و در ميان گروه‌هايي مانند سياهان و اسپانيايي تبار پايين‌تر است.

اين عمل احتمال انتقال بيماري‌هاي جنسي مثل ايدز را در مردان کاهش مي‌دهد و در نتيجه به صورت خودکار ميزان ابتلاي زنان به اين بيماري‌ها نيز کمتر مي‌شود. همان‌طور که تصور مي‌شد اين حرکت با عکس‌العمل‌هاي متفاوت موافقان و مخالفان روبرو شد. گروه مخالفان از اين بيان مرکز کنترل بيماري‌هاي آمريکا برآشفته شده‌اند و معتقدند انجام ختنه در نوزادان، نوعي تجاوز به حقوق آنها محسوب مي‌شود.

در نهايت مرکز کنترل بيماري‌ها در بيانيه اخير خود تاکيد کرد که انجام عمل ختنه کاملا اختياري است و هيچ اجباري در کار نخواهد بود. اين مرکز در ادامه اطلاعيه خود بيان کرد که حتي نحوه اجراي اين پيشنهاد نيز هنوز مورد بحث است و ممکن است حتي از عبارت «توصيه مي‌شود» در مورد ختنه استفاده نگردد و تنها از پزشکان خواسته شود با بيان فوايد و مضرات احتمالي ختنه به والدين، آنها را در تصميم‌گيري نهايي کمک کنند.

در حال حاضر مرکز کنترل بيماري‌ها در آمريکا هنوز به هيچ تصميم قطعي نرسيده است.

کارشناسان اين مرکز مشغول بررسي نتايج حاصله از آخرين بررسي‌ها در آفريقا هستند. اين تحقيقات نشان‌دهنده کاهش ميزان ابتلا به ايدز در مرداني بوده است که ختنه شده‌اند.

همچنين ديده شده است که ميزان ابتلا به ويروس هرپس و ويروس پاپيلوماي انساني نيز در اين افراد کمتر است.

ويروس پاپيلوماي انساني به ويژه از نظر سلامت زنان حايز اهميت است، زيرا انتقال آن به زنان مي‌تواند باعث ايجاد سرطان دهانه رحم شود.

به نظر مي‌رسد در کل امکان انتقال بعضي از بيماري‌هاي جنسي از مردان به زنان، در مردان ختنه شده کمتر است و به همين دليل بعضي معتقدند بايد انجام ختنه ي نوزادان پسر به والدين توصيه شود.

البته مساله ختنه پيچيده‌تر از اين حرف‌هاست. ختنه علاوه بر يک عمل بهداشتي، يک توصيه ديني نيز هست. يهودي‌ها در روز هفتم تولد نوزاد، عنل ختنه را انجام مي‌دهند و مسلمان‌ها در هر زماني بين نوزادي تا بلوغ. در آمريکا مساله ختنه، کم کم به عنوان يک مساله فرهنگي پذيرفته مي‌شود ،اما اروپا هيچ‌گاه به آن روي خوش نشان نداد.

از نظر علمي هنوز مشخص نيست که ختنه تا چه اندازه از انتقال ايدز به مردان جلوگيري خواهد کرد.

تحقيقات انجام شده در آفريقا نشان داده است که ختنه احتمال انتقال ايدز را در روابط جنسي بين زن و مرد کاهش مي‌دهد. ضمن اينکه تحقيقاتي نيز وجود دارد که بيان مي‌دارد مردان ختنه شده به اندازه مردان ختنه نشده ايدز را به شريک جنسي خود انتقال مي‌دهند.

در واقع يکي از نگراني‌هاي بزرگ کارشناسان سلامت در آمريکا آن است که مردان به غلط تصور کنند در صورت ختنه شدن ديگر خطري در مورد انتقال ايدز وجود ندارد و تلاش چند ساله دولت براي ترويج استفاده از کاندوم به عنوان يک وسيله پيشگيري در برابر ايدز از بين برود. شايد دلايلي مانند اين باعث شده است کارشناسان بهداشت به مرکز کنترل بيماري‌هاي آمريکا توصيه کنند در رابطه با اعلام عمومي توصيه به ختنه، محتاط باشد.

* Center for Disease Control

ترجمه: دکتر روزبه بخيت

براي ديدن متن کامل بر روي لينک زير کليک کنيد
http://bayan.rasekhblog.com
پنج شنبه 30 مهر 1388  3:34 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها