0

پیشکسوت والیبال ایران: باید حق الزحمه داوران افزایش یابد/ توان لیگ والیبال نهایتا ۱۰ تیم است

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25050
محل سکونت : اصفهان

پیشکسوت والیبال ایران: باید حق الزحمه داوران افزایش یابد/ توان لیگ والیبال نهایتا ۱۰ تیم است

پیشکسوت والیبال ایران: باید حق الزحمه داوران افزایش یابد/ توان لیگ والیبال نهایتا ۱۰ تیم است

پیشکسوت والیبال ایران: باید حق الزحمه داوران افزایش یابد/ توان لیگ والیبال نهایتا ۱۰ تیم است

پیشکسوت والیبال ایران می‌گوید که توان لیگ برتر والیبال ۸ و نهایتا ۱۰ تیم است.

حمید حق بین پیشکسوت و داور بین المللی والیبال در گفت و گو با ایسنا در خصوص شرایط داوران لیگ برتر والیبال در سال ۱۴۰۰ گفت: اعتقاد داوران بر این است که به دلیل تورم و وضعیت بد اقصادی باید حق الزحمه داوری اضافه شود. هر سال داورزنی حق الزحمه را زیاد می کرد اما از اول بنای این حق الزحمه کم بوده و نسبتی که فدراسیون والیبال و داورزنی آن را اضافه می کند آنچنان نیست.

او ادامه داد: حق الزحمه داوران ۴۶۵ هزار تومان بوده و این مبلغ خیلی کم است. اگر قرار است به این مبلغ ۳۰ یا حتی ۴۰ درصد اضافه شود مبلغ قابل توجهی نخواهد شد. اگر پایه این مبلغ یک میلیون تومان بود آن زمان افزایش این مبلغ حداقل تعادلی می‌شد. هیچ شخصی نمی تواند برای تشکیلاتی خط و نشان بکشد و داوران تنها پیشنهاد می کنند.

حق بین گفت: رئیس فدراسیون والیبال باید تمام جوانب را در نظر داشته باشد. داورزنی حرف های دیگران را گوش می دهد اما داوران در ابتدای لیگ ۱۴۰۰ درخواست هایی داشتند که اتفاق نیفتاد و به همین دلیل چند هفته برخی از داوران قضاوت نکردند. البته قضاوت نکردن داوران در چند هفته ابتدایی دلایل دیگری مانند چیدمان اعزام ها و ... دارد. باید این موضوعات مطرح می شد تا مشکلات حل شود. 

پیشکسوت و داور بین المللی والیبال ادامه داد: خوشبختانه با صحبت های انجام شده داوران به جمع بندی رسیده و بار دیگر کار خود را آغاز کردند. از داورزنی خواهش می کنیم که تصمیمی بگیرد که شایسته همه باشد.  امیدوارم که پایه حق الزحمه از امسال افزایش پیدا کند تا در سال های بعد مشکلی وجود نداشته باشد. داوران اعتراضی نداشتند بلکه نسبت به کارایی خود اعلام کردند که باید برخی از شرایط بهبود پیدا کند.

حق بین در مورد وضعیت لیگ برتر گفت: معتقدم که لیگ برتر والیبال در گذشته پویا بود و تیم های لیگ برتری در شهرهایی بودند که زمینه والیبال خوبی داشتند. اکنون نماینده های کرمانشاه، شیراز، گیلان، آذربایجان شرقی و... در لیگ والیبال حضور ندارند. چرا این تیم ها دیگر در لیگ برتر حضور ندارند؟ وظیفه فدراسیون این بوده که از هیات های استان ها بخواهد تا فعال شوند. محدود شدن تیم های لیگ برتر والیبال اشتباه است.

او گفت: آیا در لیگ برتر والیبال ۲۸ پشت خط زن خوب در ۱۴ تیم داریم؟ ۲۸ لیبرو و غیره چطور؟ همواره اعلام کردیم که توان لیگ برتر والیبال ۸ و نهایتا ۱۰ تیم است و یک استان نباید چند تیم داشته باشد. باید به دنبال گسترش والیبال در دسته یک و لیگ برتر باشیم. باید شرایط به گونه ای باشد که استعداد یابی کنیم و جوانان را به این رشته علاقه مند کنیم. در سطح ساحلی ضعیف عمل می کنیم. باوجود برگزاری لیگ ساحلی باید آکادمی تاسیس شود و به افراد باتجربه حقوق دهیم تا بازیکن بسازند. پایه سازی اصلی ترین موضوعی است که باید به آن توجه کنیم. 

او با بیان اینکه باید در پست های مختلف بازیکن سازی کرد ادامه داد: لیگ خوبی داریم اما تعداد تیمهای آن باید کم شود. داوران باید با آرامش خاطر قضاوت کنند و از روز قبل در شهری که می خواهند قضاوت کنند حضور داشته باشند. آرامش و تغذیه برای تیم داوران مهم است. داوران هستند که هیجانات بازی را کنترل می کنند و اگر این قضاوت‌ها خوب نباشد یک بازی تا حد تعطیلی خواهد رفت. باید حق الزحمه داوران درست شود و داوران به آرامش برسند. در سطح دنیا داوران ما خوب هستند و باید همه چیز دست به دست هم دهد تا بازی آرامش داشته باشد. اگر می خواهیم به کشور های حرفه ای برسیم باید امکانات، ویدئو چک و ... را درست کنیم. اما اگر اینگونه نباشد درجا می زنیم و دلمان خوش است که لیگ برگزار می کنیم. امیدوارم در والیبال از افرادی استفاده شود که به والیبال کمک کنند و در کنار متخصص بودن کارآمد باشند.

انتهای پیام

شنبه 22 آبان 1400  9:21 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها