0

سربخشیان: تنیس‌روی‌میز مختص یک یا دو نفر نیست؛ تغییر نسلی شاهد نیستیم

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

سربخشیان: تنیس‌روی‌میز مختص یک یا دو نفر نیست؛ تغییر نسلی شاهد نیستیم

سربخشیان: تنیس‌روی‌میز مختص یک یا دو نفر نیست؛ تغییر نسلی شاهد نیستیم

سربخشیان: تنیس‌روی‌میز مختص یک یا دو نفر نیست؛ تغییر نسلی شاهد نیستیم

تهران- ایرنا- ملی‌پوش سابق تنیس‌روی‌میز ایران با بیان اینکه این رشته تنها نباید مختص یک یا دو نفر باشد، گفت: تغییر نسلی شاهد نیستیم و برای رسیدن به این مهم نیاز به برنامه‌ریزی و تلاش دارد.

«شهرام سربخشیان» روز پنج شنبه در گفت‌وگو با ایرنا درباره عملکرد تیم ملی در تور بین المللی قطر و قهرمانی آسیا، افزود: نتایج خوب نبود و اگر انتقادی مطرح می‌شود، دلیل مخالفت با فدراسیون، کادر فنی و یا ملی‌پوشان نیست.با هیچ فردی مشکل شخصی نداریم؛ البته برخی از انتقاداتی که این روزها از مجموعه فدراسیون و تیم ملی می‌شود بعضا رنگ و بوی خصومت دارد و نمی‌توان آن را پنهان کرد.

وی افزود:‌ یکی از مسائل مورد توجه، شکست برابر تیم ملی هند است، چراکه بیش از ۲۰ سال است در مسابقات مختلف مغلوب هند می‌شویم. بنابراین شکست ملی‌پوشان در تازه‌ترین دور رقابت‌های قهرمانی آسیا را نباید بیش از حد بزرگ کنیم.

عضو اسبق تیم ملی تنیس روی میز، ادامه داد: ظرفیت تنیس روی میز ایران همین است که مشاهده می‌کنیم و بیش از این نمی‌توان انتظار داشت. چرخه بازیکن‌سازی در تنیس روی میز معیوب است. هر چند فدراسیون و هیات‌ها به عنوان بازوان اجرایی برای تغییر این روند بسیار تلاش می‌کنند اما تغییر نسلی را شاهد نیسیتم.

به گفته وی برای اتفاق تازه باید دیدگاه مسوولان فدراسیون، ‌هیات‌ها، پیشکسوتان، ‌مربیان و بازیکنان تغییر و فضا برای حضور ورزشکاران جدید باز شود چنانچه این مهم صورت گیرد به طور حتم این رشته در کشور شکوفا شده و توسعه می‌یابد.

وی برای برطرف شدن این مشکل، گفت: مسوولان فدارسیون و منتقدان بر سریک میز دور هم نشسته و  در این باره گفت‌وگو و راهکارهای عملیاتی را بررسی کنند.

به باور این بازیکن اسبق و مربی امروز، توانایی پینگ‌پنگ‌بازان ایران بسیار بالاست و درصورت توجه به آن می‌توانیم در قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی روی سکو برویم.

وی درپاسخ پرسش دیگری مبنی براینکه نگاه گلخانه‌ای به تیم ملی درست است یا غلط، گفت: این نگاه را قبول ندارم. فدراسیون باید همانطور که به بازیکنان شاخص تیم ملی توجه می‌کند به سایر رده‌های سنی نیز توجه کند. اینکه تمامی بودجه را برای یک یا دو نفر هزینه کنیم کار درستی نیست.

وی اضافه کرد: ورزشکارانی که از رده‌های پایه به این رشته ورود می‌کنند از فدراسیون انتظار دارند حمایت شوند بدون تردید بی‌توجهی به روند استعدادیابی و یا کم توجهی به رده‌های پایه بیشترین آسیب را به این رشته وارد می کند.

این کارشناس تنیس روی میز، ادامه داد: تیم ملی نباید بدون پشتوانه بماند وی می‌بایست چرخه استعدادیابی و تولید بازیکن برای حضور در تیم ملی را کامل کنیم.

به اعتقاد وی فدراسیون باید چند تیم خوب در سطح ملی داشته باشد تا تلاش ملی‌پوشان بیش از گذشته شود و انگیزه‌ها نیز افزایش یابد.

وی درباره کاهش سهمیه تنیس روی میز در المپیک گذشته، گفت: حذف و کاهش سهمیه نمایندگان ایران در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۰ برای این رشته اتفاقی ناگوار بود و باید از این مساله درس بگیریم تا در آینده تکرار نشود.

سربخشیان یکی از مشکلات تیم ملی را نداشتن بدنساز تخصصی دانست و اظهار داشت: باید بپذیریم که یک مربی به تنهایی نمی‌تواند  به ورزشکاران کمک کند و وقتی مربی بدنساز کاربلد و حرفه‌ای به تیم اضافه شود، شرایط بسیار بهتر می‌شود.

وی درباره تغییرات در کادرفنی رده‌های پایه، گفت: استفاده از «مهران احدی» در رده های پایه اتفاق خوبی بود که افتاد. احدی سال‌ها در رده های مختلف بازی کرده و کاپیتان تیم ملی بوده است. او امروز مربی با دانش و با تجربه‌ای است که می‌تواند به تیم‌های پایه و ملی کمک کند.

سربخشیان در پاسخ به این سووال که چرا از شما در امر مربیگری استفاده نمی‌شود، اظهارداشت: این به سلیقه انتخاب کنندگان باز می‌گردد. از سال ۶۶ تا ۹۰ درتمامی رده‌های سنی بازی کرده و عناوین قهرمانی متعددی در رده ملی و منطقه ای دارم. در رقابت‌های بین المللی مختلف نیز با کسب عناوین متعدد برای کشور افتخار آفرینی کرده‌ام. شاید روزی برسد تا از خدمات من هم در رده های ملی استفاده کنند.

وی در خصوص صحبت‌هایی که در مورد «محمود نظری» دبیر سابق فدراسیون و «ابراهیم علیدخت» سرمربی سابق تیم ملی انجام داده بود، عنوان کرد: گلایه‌ای که کردم متوجه این دو کارشناس و متخصص ورزشی نیست. آنان اگر موضوعی را مطرح می‌کنند کارشناسی شده است و به هیچ وجه قصد تخریب فدراسیون را ندارند با این همه امیدوارم روزی فرا برسد تا تمامی کارشناسان راه‌کارهای عملی خود برای بهبود وضعیت تنیس روی میز در کشور مطرح کرده و مسوولان فدارسیون نیز به ‌آن توجه کنند.

جمعه 14 آبان 1400  8:09 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها