0

سردار جلالی: نیروهای مسلح پدافند زیستی مخصوص به خود داشته باشند

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

سردار جلالی: نیروهای مسلح پدافند زیستی مخصوص به خود داشته باشند

سردار جلالی: نیروهای مسلح پدافند زیستی مخصوص به خود داشته باشند

سردار جلالی: نیروهای مسلح پدافند زیستی مخصوص به خود داشته باشند

تهران- ایرنا- رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: برای مقابله با تهدیدات در عصر جدید، نیروهای مسلح با توجه به جایگاه خود باید به ساختار، برنامه‌ها و آموزش‌های مشخص و مخصوص به خود را در عرصه پدافند زیستی مجهز شوند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایداری ملی، سردار سرتیپ غلامرضا جلالی در همایش پدافند غیرعامل و مدیریت بحران در  معاونت عملیات نیروی انتظامی، گفت: سازمان پدافند غیرعامل کشور براساس تدابیر مقام معظم رهبری به عنوان یک نهاد هماهنگ کننده و تسهیل کننده بین نیروی‌های نظامی و بخش غیرنظامی تشکیل شد تا زمینه یک دفاع جامع و کامل در نظام دفاعی کشور فراهم شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور اضافه کرد: واقعیت این است که ما تا قبل از سال ۸۲ و حتی زمان جنگ، فاقد یک نقشه جامع دفاع غیرنظامی بودیم. به ویژه در زمینه حفاظت از مردم و دارایی‌هایشان و تداوم کارکردهای زیرساخت‌های حساس، حیاتی و مهم، ضعف‌هایی وجود داشت و تصمیمات در این زمینه اقتضایی گرفته می‌شد.

سردار جلالی با بیان اینکه نخستین گام برای مصون‌سازی، شناخت ماهیت، اهمیت و نوع عملکرد تهدید است، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که برخلاف گذشته که انسانها هدف جنگ بودند، امروز انسانها به محور جنگ‌ها تبدیل شده است. بنابراین، راهبردها تغییر کرده است.

وی توضیح داد: امروز کشورهای متجاوز و مستکبر با هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی که تامین‌کننده نیازهای اساسی مردم است به دنبال ناتوان کردن دولت‌ها در تامین نیازهای اساسی جامعه هستند تا زمینه ناامیدی، نارضایتی و ناآرامی را فراهم شود. به طوری که در حال حاضر با نوع جدیدی از جنگ به نام جنگ هیبریدی یا ترکیبی روبه‌رو هستیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در بررسی تهدیدات عاملی که بیش از همه اهمیت دارد، پیامدهای ناشی از تهدیدات است، گفت: از همین رو، تهدیدات که زیرساخت‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد و خدمات‌رسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد در دستور کار دشمنان قرار گرفته است چرا که پیامدهای اجتماعی دارد.

سردار جلالی یکی از مهمترین جنبه‌های دفاع، دفاع از مردم برابر تهدیدات دانست و خاطرنشان کرد: پدافند مردم‌محور بر این دیدگاه استوار است که اتکای صرف به قدرت نظامی، تضمین‌کننده پیروزی نیست بلکه مردم، نهادها و ارگان‌های اجتماعی نیز باید یاریگر دفاع باشند. دفاع مردم‌محور ریشه در این تئوری دارد که قدرت و اقتدار اساساً از درون و متن جامعه تولید می‌شود و مردم منبع اصلی قدرت ملی کشور هستند.

وی ادامه داد: بنابراین و به‌منظور حفظ آرامش جامعه در شرایط اضطراری، صیانت و حفاظت از مال مردم و اداره و سازماندهی جهت تسهیل در مدیریت ‌بحران وکاهش آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع تهدیدهای نوین و اقدامات خصمانه دشمن در شرایط اضطراری، تدوین نظام عملیاتی پدافند مردم‌محور در دستور کار سازمان پدافند غیرعامل کشور قرار گرفت و به تصویب شورای عالی پدافند غیرعامل رسید که در آن نقش و وظایف همه دستگاه‌ها و نهادها مشخص شده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در راستای اتصال نظام عملیات غیرنظامی کشور با نظام عملیات نظامی، نظام عملیاتی آمادگی و رزمایش‌ها در دستگاه های اجرایی را تدوین و به تصویب رساندیم، خاطرنشان کرد: این نظام نامه اهدافی همچون ارتقا سطح آمادگی و قدرت پاسخگویی دستگاه‌های اجرایی کشور در شرایط بحرانی، ایجاد درک مشترک برای مسوولان از وضعیت‌های غیرعادی، افزایش سرعت‌عمل و قدرت پاسخگویی به حوادث و سوانح و تمرین مدیریت و فرماندهی شرایط اضطراری را دنبال می‌کند.

سردار جلالی تصریح کرد: در الگوهای نوین دفاعی و برای دستیابی به دفاع کامل، دیگر موضوع پدافند غیرعامل به عنوان پیوستی در عرصه‌های مختلف تلقی نمی‌شود بلکه امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و پیچیده شدن زیرساخت‌ها و به دنبال آن، بروز تهدیدات نوین، اصول پدافند غیرعامل جزو ذات هر طرح و اقدام توسعه‌ای باید قرار بگیرد.

سردار جلالی با قدردانی از اقدامات، تلاش‌ها و ایثارگری‌های ماموران ناجا در عرصه مقابله با شیوع ویروس کرونا افزود: این پاندمی، اهمیت تهدیدات زیستی را بیش از پیش نشان داد. این ویروس منحوس نشان داد که دیگر نمی‌توان با الگوهای قدیم به مقابله با تهدیدات زیستی رفت. برای مقابله با تهدیدات در عصر جدید، نیروهای مسلح با توجه به جایگاه خود باید به ساختار، برنامه‌ها و آموزش‌های مشخص و مخصوص به خود را در عرصه پدافند زیستی مجهز شوند.

چهارشنبه 12 آبان 1400  6:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها