0

طرح اصلاح مدار تغلیظ در کارخانه زغال‌شویی طبس افتتاح شد

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

طرح اصلاح مدار تغلیظ در کارخانه زغال‌شویی طبس افتتاح شد

طرح اصلاح مدار تغلیظ در کارخانه زغال‌شویی طبس افتتاح شد

طرح اصلاح مدار تغلیظ در کارخانه زغال‌شویی طبس افتتاح شد

بیرجند - ایرنا - طرح اصلاح مدار تغلیظ کارخانه زغال‌شویی طبس با هدف بهبود بازدهی و افزایش تولید کنسانتره زغال‌سنگ کک‌ شو روز چهارشنبه با حضور سرپرست سازمان تامین اجتماعی در این شهرستان به بهره‌برداری رسید.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در این مراسم گفت: در آستانه یوم الله ۱۳ آبان خوشحالیم که این کار ارزشمند توسط متخصصان کشورمان به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

میرهاشم موسوی افزود: امیدواریم در سایر بخش‌ها نیز از تلاش ارزشمند متخصصان کشور الگوبرداری شود و کسانی که توان و دانش متخصصان کشور را نادیده می‌گرفتند به ارزش و اهمیت کار بزرگی که در این شرکت صورت گرفته است، توجه کنند.

مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ پروده طبس هم گفت: طرح اصلاح مدار تغلیظ برای بازفرآوری باطله خروجی از کارخانه زغال‌شویی طراحی و اجرا شد تا بخشی از زغال نرمه چسبیده به باطله که در مدارهای موجود کارخانه زغال‌شویی قابل استحصال نیست به این مدار وارد و در سیستم موسوم به «هیدروسیکلون-تیتربد-اسپیرال» استحصال شود.

رمضان کریتی ثانی افزود: این طرح با زیربنای ۲۴۰ متر مربع، هزینه ۳۶۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۲۰ نفر اجرا شد که با ورود آن به خط تولید، خوراک‌دهی کارخانه زغال‌شویی به میزان ۱۵ درصد، تولید کنسانتره به میزان ۱۱ درصد و راندمان تولید کارخانه به میزان ۴.۵ درصد افزایش می‌یابد.

وی گفت: با اجرای این طرح ضمن رعایت شرایط زیست محیطی و بازفرآوری باطله، تولید سالیانه کارخانه زغال‌شویی از ۶۰۰ هزار تن به ۶۶۷ هزار و ۵۰۰ تن افزایش خواهد یافت که با شرایط و قیمت‌های فعلی بازار، این میزان افزایش تولید، فروش سالیانه محصول را فقط از محل رمق‌گیری از باطله تولیدی، بیش از ۲ هزار میلیارد ریال افزایش خواهد داد.

مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ پروده طبس اظهار داشت: آنچه به این طرح ارزشی چند برابری می‌دهد، اعتماد به توان و تخصص بومی و منابع داخلی کشور است.

وی افزود: این طرح ابتدا به‌صورت خرید خارجی مصوب شد که با توجه به اعمال تحریم‌ها، اجرای آن میسر نشد و همین سبب شد جوانان متعهد و متخصص ایرانی، این طرح را با استفاده از منابع و توانمندی‌های موجود در داخل کشور دنبال و اجرا کنند تا ضمن جلوگیری از خروج منابع ارزی، توانایی‌های خود را در عرصه‌های فنی بار دیگر به اثبات برسانند.

طبس بزرگترین و مهمترین شهرستان معدنی خراسان جنوبی است که حدود ۷۶ درصد ذخایر زغالی کشور را در خود جای داده و شرکت زغال‌سنگ پروده طبس از شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) است.

حوضه زغال‌دار طبس با وسعتی بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مربع و ذخیره اکتشافی ۲.۷۵ میلیارد تن زغال‌سنگ کک‌شو و حرارتی، غنی‌ترین و بزرگترین ناحیه زغالی ایران محسوب می‌شود.

ناحیه پروده با وسعت هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع و ذخیره زمین‌شناسی ۱.۱ میلیارد تن زغال‌سنگ کک شو یکی از چهار ناحیه زغالی طبس و بزرگترین حوضه زغال‌سنگ کک‌شو ایران است.

شهرستان طبس در ۲۷۰ کیلومتری غرب بیرجند با دارا بودن ۲۹ معدن در حوزه زغال‌سنگ نقش مهمی در تولید و صادرات این ماده معدنی دارد.

 
چهارشنبه 12 آبان 1400  5:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها