0

کلاس های مشاوره قبل از ازدواج ((کاهش طلاق))

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25047
محل سکونت : اصفهان

کلاس های مشاوره قبل از ازدواج ((کاهش طلاق))

کلاس های مشاوره قبل از ازدواج ((کاهش طلاق))

 

مقدمات
 

یکی از اقدمات مهم جلوگیری از این راهکارهای جلوگیری از طلاق، می‌تواند مشاوره پیش از ازدواج زیر نظر متخصصین و کارشناسان حوزه روانشناسی باشد تا از بروز ازدواج های اشتباه جلوگیری به عمل آید، ضمن اینکه قابل ذکر است در علم روان شناسی به این روش پیشگیری اولیه که آسانترین نوع پیشگیری است گفته می شود. پیش از ازدواج دو موضوع آموزش و مشاوره مورد توجه قرار دارد که در آموزش پیش از ازدواج زوجین مهارت های گفت و گو، حل مسئله، مدیریت هیجان و خشم را یاد می گیرند که فرآیند این مهارت ها می بایست قبل ازدواج توسط زوجین طی شود. تصویب قوانین برای ازدواج های زودهنگام قبل از ۱۸ سال از جمله گام های مهم در بررسی دلایل طلاق است.کودک همسری از جمله نابه‌نجاری ها و آسیب های اجتماعی محسوب می شود که به دلیل ناآگاهی والدین نوعی سونگری و خودخواهی اتفاق می افتد، گفت: ازدواج زودهنگام تجربه دوران کودکی را از فرد می گیرد و آسیب هایی از نظر فیزیکی جسمی وارد می‌کند، از سوی دیگر، موجب افسردگی، ضعف فرد در آگاهی و دانش و روابط اجتماعی، مسئولیت فرزندپروری و غیره خواهد شد و عدم اطلاع در مورد برخی مسائل جنسی تفاهم زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث عدم احساس امتیت عشق محبت در زندگی می شود.

 تنظیم محتوی مناسب برای ارائه دوره های آموزشی مهارت های همسرداری، تصویب قوانین برای ازدواج های زیر ۱۸ سال و نگاه جدی به مسائل قانونی و ارجاع به روانشناسان متخصص جهت ایجاد سلامت روان و سازش میان زوجین از جمله اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.هرچند اوضاع بد مالی و اقتصادی از دلایل اصلی طلاق محسوب نمی شود اما می تواند بر سطح رضایت زناشویی تاثیرات منفی بگذارد.بیشترین آمار طلاق مربوط به ازدواج های زیر ۱۸ سال است که بدلیل عدم رسیدن به بلوغ اجتماعی تحت تاثیر تصمیمات خانوده قرار می گیرند و تن به ازدواج زودهنگام می دهند اما پس از رسیدن به سن بلوغ اجتماعی مجبور به طلاق می شوند که این اقدام فقر فرهنگی به حساب می‌آید.

 

کلاس های قبل ازدواج

 

برای  اکثر افراد یکی از بهترین و شادترین روزهای زندگی، زمانی است که تصمیم می گیرند  با شخص محبوب خود ازدواج کنند. در حالی که تصمیم گیری برای ازواج به نظر امر ساده ای می رسد، اطمینان یافتن از اینکه بتوانید با همسر خود رابطه ای شاد و ایده آل داشته باید نیازمند گذراندن مقدمات پیش از ازدواج است. در حالیکه شاید اکثر افراد از برخی از آمادگی های قبل از ازدواج از جمله مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج اطلاع داشته باشند، شاید به طور دقیق ندانند که چگونه باید به مساله روانشناسی قبل از ازدواج بپردازند. برای آنکه بتوانید قبل از ازدواج به بیشترین آمادگی لازم برسید، بهتر است سوالات مهم قبل از ازدواج را بدانید، در کلاس مشاوره قبل از ازدواج حضور داشته باشید و در تست قبل از ازدواج شرکت کنید،


کلاس مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

 

کلاس مشاوره قبل از ازدواج، نقش بسیار مهمی در کمک به زوجین دارند تا بتوانند به شناخت بهتری از شریک زندگی خود برسند. استفاده از روانشناسی قبل از ازدواج هم چنین به آن ها کمک می کند تا بتوانند برای مواجه شدن با سختی ها و مشکلات زندگی از پیش آماده باشند. برای زوجین بسیار مهم است که یاد بگیرند در صورت بروز مشکل و مشاجره چگونه بتوانند تعارضات خود را حل کنند. در کلاس مشاوره قبل از ازدواج، سوالات مهم قبل از ازدواج مطرح می شود و درمانگر تلاش می کند تا با توجه به پاسخ زوجین، راهکاری تعاملی مناسبی به آن ها ارائه دهد.

بسیاری از زوجین از این می ترسند که سوالات مهم قبل از ازدواج که در کلاس مشاوره قبل از ازدواج مطرح می شود، بیش از اندازه شخصی باشد و پاسخ به آن ها باعث خجالت زدگی آن ها شود. آن ها همچنین از اینکه ضعف های خود را نشان دهند و راجع به آن صحبت کنند هراس دارند. شما هرگز نباید با این دید به کلاس مشاوره قبل از ازدواج نگاه کنید. توجه به روانشناسی قبل از ازدواج به مراتب از برنامه ریزی مراسم ازدواج و شاید انتخاب زوج مناسب نیز مهم تر است.

هیچ راز جادویی وجود ندارد که به شما ضمانت دهد که بعد از ازدواج دچار مشکل و نزاع نخواهید شد. پس لطفا قبل از مواجه شدن با مشکل سعی کنید نحوه برخورد همسر خود را با آن ها بسنجید. کلاس مشاوره قبل از ازدواج  با مطرح کردن سوالات مهم قبل از ازدواج که گاها در قالب پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج نیز برای زوجین در نظر گرفته می شود، به آن ها کمک می کند تا بتوانید خود را برای داشتن یک زندگی بهتر آماده کنند. برای آگاهی از انواع کلاس مشاوره قبل از ازدواج می توانید به مرکز مشاوره قبل از ازدواج معتبر مراجعه نمایید. در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد.

 

تست قبل از ازدواج چیست و چگونه انجام می شود؟

 

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم، تست قبل از ازدواج به زوجین کمک خواهد کرد بتوانند زندگی بهتری برای خود ترسیم کنند. بخشی از تست قبل از ازدواج شامل مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و هم چنین برخی تست های فیزیکی است. بعد از عبور از از این قسمت نوبت به روانشناسی قبل از ازدواج می رسد که آن نیز شامل پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج است.

 

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج چیست و انجام آن چه اهمیتی دارد؟


متاسفانه هر روز در ایران حدود 80 نوزاد با ناتواتی های جسمی، حرکت (معلولیت) متولد می شوند که با انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج  می توان از آن جلوگیری کرد. آزمایش های اجباری که هم اکنون در ایران انجام می گیرد ممکن است شامل بررسی برخی از مشکلات ژنتیکی افراد نشوند. یکی از عمده ترین دلایل تولد نوزدان معلول که دارای نقص های ژنتیکی هستند، به دلیل ازدواج های فامیلی است. بنابراین اگر همسر خود را از میان اقوام خود (پسرعمو، پسر خاله و .. .) انتخاب کرده اید، توصیه ما به شما این است که مشاوره ژنتیک قبل از را جدی بگیرید. پاسخ مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج نشان دهنده احتمال وجود اختلالات ژنتیکی در فرزند شما خواهد بود. نتایج تحقیقات نشان می دهد 60% از خانواده هایی که مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج آن ها نشان دهنده وجود آشکار اختلال ژنتیکی در فرزندان آن ها بوده است، از ازدواج منصرف شده اند. با این حال، برخی از افراد نیز تصمیم گرفته اند با با وجود اختلالات ژنتیکی با یکدیگر ازدواج کنند. نکته مهم در این موضوع، داشتن حق انتخاب آگاهانه است. با توجه به آمار بالای ازدواج فامیلی در ایران و هم چنین نرخ بالای کودکان معلول، به نظر می رسد باید به مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج بیشتر توجه کرد.
 

روانشناسی قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج بخشی از تست قبل از ازدواج است، در حالیکه همه آن نیست. توجه به روانشناسی قبل از ازدواج به شما کمک خواهد کرد تا ازدواج شادتری تجربه کنید. کلاس مشاوره قبل از ازدواج به بررسی تمام جنبه های این موضوع خواهد پرداخت. درمانگر حاضر در این جلسات با طرح پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج فضایی را ایجاد می کند تا در آن زوجین بتوانند در یک محیط امن و آرامش بخش به بیان نظرات و دیدگاه های خود بپردازند.

 

پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج چیست و چگونه انجام می شود؟


همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم، درمانگر در کلاس مشاوره قبل از ازدواج با مطرح کردن پرسش های مختلف، سعی می کند انتظارات زوجین از یکدیگر را بررسی کند و در مورد مسائلی که زوجین کمتر به آن پرداخته اند شفاف سازی های لازم را انجام دهد.
پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج به طور کلی درباره برخی از سوالات مهم زیر است:
تعهد در زندگی مشترک
اهداف بلند مدت زندگی
انتظارات متقابل زوجین از یکدیگر
تنظیمات زندگی مشترک
تصمیماتی در مورد فرزندان
تصمیماتی درباره وضعیت مالی
تصمیماتی در مورد والدین و نکوداشت آنان
تقسیم نقش های درون خانواده
صحبت درباره مسائلی جنسی
تصمیم گیری درباره روش های حل تعارض و اختلافات
زندگی معنوی

کلاس های مشاوره قبل از ازدواج ((کاهش طلاق))

توافق درباره روابط خارج از ازدواج


درباره کسب اطلاعات بیشتر درباره سوالات مهم قبل از ازدواج و مرور پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج می توانید به این مقاله مراجعه نمایید.
همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم، توجه داشته باشید ممکن است زوجین هنگام صحبت درباره برخی از مسائل خجالت زده شوند، ولی این نکته هرگز به این معنا نیست که این مسائل نباید مطرح شوند. کلاس مشاوره قبل از ازدواج دقیقا به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید مسائلی را مطرح کنید که به تنهایی قادر به بیان آن ها نیستید. نقش یک درمانگر با تجربه نیز در این زمینه بسیار پر رنگ است.  شما می توانید با مراجعه به مرکز مشاوره قبل از ازدواج نگرانی های خود را درباره مسائل پیش از ازدواج با آن ها در میان بگذارید. مرکز مشاوره قبل از ازدواج افق سلامت آماده ارائه خدمات مشاوره و انجام هرگونه تست قبل از ازدواج می باشد.

 

سوالات دیگری که در تست قبل از ازدواج مطرح می شود:


در کلاس مشاوره قبل از ازدواج، ممکن است علاوه بر پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج لازم باشد سوالات دیگری نیز در قالب تست قبل از ازدواج مطرح شود. برخی از این ارزیابی ها به شرح زیر است:

تست قبل از ازدواج درباره میزان آگاهی زوجین از یکدیگر:

روانشناسی قبل از ازدواج شامل دانستن و فهمیدن فردی است که ما به عنوان شریک زندگی انتخاب نموده ایم. شناخت و آگاهی کلید اصلی یک ارتباط رضایت بخش است. سوالات زیر را بخوانید و صورت "بله" یا خیر" به آن پاسخ دهید. به هرکدام پاسخ "بله"  یک امتیاز بدهید.
شما دقیقا میدانید چرا همسرتان شما را انتخاب کرده است؟
شما می دانید دقیقا چه زمانی همسرتان شاد است؟
شما رویای همسرتان را می دانید؟
می دانید بزرگترین دستاورد همسر شما چه بوده است؟
می توانید خانه و محله ای که همسرتان در آن بزرگ شده است را توصیف کنید؟
می توانید بدترین خاطره همسرتان را توصیف کنید؟
آیا می توانید لیستی از چالش های حال حاضر او تهیه کنید؟
آیا میدانید چه چیزی خواب او را به هم می زند؟
آیا می دانید چه چیزی او را واقعا نارحت می کند؟
اگر نمره پایینی در پاسخ به سوالات بالا دریافت کردید، نگران نباشید. شما به راحتی می توانید با مراجعه به کلاس مشاوره قبل از ازدواج اطلاعات خود را درباره شریک زندگی خود افزایش دهید.

 

تست قبل از ازدواج درباره وضعیت رابطه :


این تست به شما کمک می کند تا وضعیت رابطه خود را بسنجید. اگر رابطه شما در وضعیت خوبی به سر ببرد که بسیار عالی است. اما اگر نمره شما در این بخش پایین باشد، لازم است با شرکت در کلاس مشاوره قبل از ازدواج توانایی برقراری مهارت را در خوب افزایش دهید و زمینه هایی که نیاز به پیشرفت بیشتر دارید را شناسایی کنید. . سوالات مهم قبل از ازدواج زیر را بخوانید و صورت "بله" یا خیر" به آن پاسخ دهید. به هرکدام پاسخ "بله"  یک امتیاز بدهید.
آیا به صورت کلی از رابطه خود رضایت دارید؟
آیا همسر شما واقعا به صحبت های شما گوش می دهد؟
آیا شما به همه چیز اعتماد دارید؟
همسر شما به شما همیشه احترام می گذارد؟
شما رابطه تان را تا 10 سال دیگر پیش بینی می کنید؟
همیشه احساسات واقعی خود را بروز می دهید؟
آیا یقن دارید که همسرتان شما را دوست دارد؟
همسرتان به ندرت از شما عصبانی می شود؟
همسر شما قدردان شما است؟
تا کنون نشده است به روابط دوستان تان حسودی کنید؟
تاکنون اتفاق نیافتاده است که همسرتان با شما بد صحبت کند؟
با همسر خود صادق هستید؟
به ندرت احساس می کنید که همسرتان شما را با دیگران مقایسه می کند؟
تاکنون به این موضوع فکر نکرده اید که همسرتان به خاطر موقعیت مالی، عاطفی و... به شما علاقه کند شده باشد؟
آیا کیفیت زمان هایی که با هم می گذرانید بالا است؟
آیا احساس امنیت می کنید؟
اگر احساس می کنید وضعیت رابطه شما در حال حاضر رضایت بخش نیست، می توانید با مراجعه به مرکز مشاوره قبل از ازدواج افق سلامـت، نگرانی های خود را در این باره با ما مطرح کنید و توصیه های لازم روانشناسی قبل از ازدواج را از متخصصان این مرکز دریافت نمایید.

 

تست قبل از ازدواج درباره تفاوت بین خیال و واقعیت :


بسیاری از افراد به ویژه خانم ها، تصورات غیر واقعی از خود و همسر آینده شان دارند. تست قبل از ازدواج درباره تفاوت خیال و واقعیت مشخص می کند که افکار شما تا چه اندازه عاشقانه و غیر واقعی است. سوالات مهم قبل از ازدواج زیر را بخوانید و صورت "بله" یا خیر" به آن پاسخ دهید. به هرکدام پاسخ "بله"  یک امتیاز بدهید.
مشخص کنید در هر کدام از موارد زیر رفتار شریک شما و اصولا رابطه شما با ذهنیت شما همخوانی دارد؟
ماجراجو بودن/ حیرت آور بودن/ در دسترس بودن/ تعادل داشتن/ احساس راحتی/ تسکین دهنده بودن/ متعد بودن/ کامل بودن/ ملاحظه کردن/ احساس امنیت/ میزان صمیمیت/ هیجان انگیز بودن/ منعطف بودن / تازه بودن/ روابط دوستانه / سخاوتمند بودن/ بامزه بودن/ صادق بودن/ وفادار بودن/ با محبت بودن/ صبور بودن/ مثبت بودم/ الهام بخش بودن/ پایدار بودن/ سپاسگزار بودن/ گرم بودن/ سالم بودن/ فوق العاده بودن


تست قبل از ازدواج درباره میزان علاقه و عشق


شاید عجیب به نظر برسد ولی گاهی اوقات ما در مورد احساسات خود مطمئن نیستیم. سوالات مهم قبل از ازدواج زیر را بخوانید و صورت "بله" یا خیر" به آن پاسخ دهید. به هرکدام پاسخ "بله"  یک امتیاز بدهید.
آیا حاضرید برای درکنار او بودن برنامه های خود را تغییر دهید؟
آیا می توانید بدون اینکه محبور به توضیح دادن زیاد باشید با او صحبت کنید؟
آیا در کنار او احساس راحتی دارید؟
آیا احساسات او را درک می کنید؟
آیا می توانید واکنش های او را پیش بینی کنید؟
آیا عاشق لبخند او هستید؟
آیا دوست دارید او را هنگام انجام کارهای روزانه تماشا کنید؟
آیا صدای او را دوست دارید؟
آیا نقاط ضعف او شما را اذیت نمی کند؟

اگر بعد از انجام برخی از تست قبل از ازدواج های ذکر شده احساس می کنید، نیاز به شناخت بیشتری از  احساسات خود و شریک آینده تان دارید. بهتر است مراجعه به کلاس مشاوره قبل از ازدواج را جدی بگیرید.  مرکز مشاوره قبل از ازدواج افق سلامت اماده ارائه خدمات روانشناسی قبل از ازدواج و تست قبل از ازدواج به شما همراهان گرامی است. برای دریافت اطلاعت بیشتر تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

 

کلاس های ازدواج

 

کلاس های ازدواج کلاس هایی هستند که توسط وزارت بهداشت برگزار می شوند. مدت زمان این کلاس ها به طور مجموع 6 ساعت است و زوجین باید با یکدیگر در این کلاس ها حضور پیدا کنند، این کلاس ها اهداف مختلفی را دنبال می کنند که در ادامه به آن ها می پردازیم. برای اطلاع از انواع تست های ازدواج کلیک کنید.
در کلاس‌های اجباری ازدواج چه می‌گذرد؟


اهداف کلاس های قبل ازدواج

در چند سال اخیر با بالا رفتن آمار طلاق در جامعه و بررسی دلایل این اتفاق نشان داده شده است که نزدیک به 50 درصد طلاق ها به دلیل مسائل جنسی اتفاق می افتند و 30 درصد آن نیز مربوط به مسائل مالی است. مسائل مالی که تا چند سال اخیر در صدر جدول بوده است حالا در رده دوم قرار گرفته است. دوره آموزشی پیش از ازدواج بدین منظور در نظر گرفته شده است تا زوجین بتوانند آموزش هایی در زمینه مسائل مختلف ازدواج کسب کنند. به طور کلی اهداف این دوره ها شامل موارد زیر است:

آشنایی با آزمایش های مختلف

آشنایی با اندام تناسلی مرد و زن

روابط جنسی

قاعدگی

یائسگی

بارداری

سقط جنین

راهکارهایی برای حل مشکلات

در ادامه درباره ی تمامی این موارد توضیح می دهیم.


آزمایشات قبل ازدواج

درباره مشکلات ژنتیکی ازدواج ممکن و آزمایش ها به طور کامل در پستی دیگر برای شما توضیح داده ایم. این آزمایش ها به چند منظور انجام می شوند:

اولین  آزمایش، آزمایش ژنتیک می باشد که در آن مشخص می شود ریسک به دنیا آمدن فرزند معلول حاصل از ازدواج شما چقدر است.

دومین آزمایش مربوط به تشخیص بیماری های مراقبتی در زن و مرد می باشد.

سومین آزمایش، آزمایش اعتیاد است که در صورت مصرف دخانیات طرفین معلوم می شود.


اهداف کلاس های قبل ازدواج

بارداری

در این قسمت سوالات مشاوره ازدواج سه موضوع مورد بحث قرار می گیرد: بارداری و پیشگیری از بارداری و سقط جنین

 

 توضیح پیشگیری از بارداری

برای زوجینی که قصد فرزندآوری ندارند، روش های پیشگیری از بارداری که شامل استفاده از کاندوم، قرص و روش طبیعی جلوگیری از بارداری است توضیح داده می شود.

 

 توضیح بارداری و سقط جنین

در این جلسات علائم سقط جنین توضیح داده می‌شود و زوجین مطلع می شوند که اگر جنین زیر 22 هفته خارج شود، سقط اتفاق افتاده و در غیر این‌صورت با پدیده ای به نام زایمان زودرس مواجه خواهند بود. در این قسمت از آموزش ها به نوعروسان توصیه می‌شود که نهایتاً یک سال بعد از ازدواج برای فرزند آوری اقدام کنند و مدرس تأکید می‌کند که بارداری برای زنان زیر 18 سال، بالای 35 سال و برای فرزند سوم و چهارم ریسک بالایی دارد و باید تحت مراقبت ویژه‌ای باشد.

بارداری:

اطلاعات جامعی در مورد بارداری به زن و شوهر داده می شود. توضیح در مورد بهترین زمان برای بارداری و اینکه قرار است نه ماه بارداری به چه صورت بگذرد از مباحثی هستند که توضیح داده می شود.

پیشگیری از بارداری:

یکی از مهم ترین دلایل تشکیلی کلاس های ازدواج همین موضوع می باشد. پیشگیری از بارداری های ناخواسته برای جامعه بسیار مهم است. بزرگ شدن یک فرد در شرایطی که خانواده توان تامین نیازهای او را چه از لحاظ عاطفی و یا مالی داشته باشد بسیار مهم است. بنابراین توضیحات کاملی در مورد کاندوم، قرص های پیشگیری و نحوه استفاده آن ها داده می شود.

سقط جنین

شاید یکی از موضوعاتی که در جاهای دیگر کمتر در مورد آن بحث می شود سقط جنین می باشد. عدم آگاهی زوجین در مورد توضیح دقیق سقط جنین و اینکه چه مواردی باعث این اتفاق می شود باعث شده است تا سقط جنین یکی از مباحث کلیدی کلاس های قبل از عقد باشد. توضیح در مورد مراقبت های پزشکی حین بارداری از مواردی هستند که در این قسمت مورد بحث قرار می گیرد.

کلاس های مشاوره قبل از ازدواج ((کاهش طلاق))

حل مشکلات زناشویی

شاید بتوان گفت کلاس های ازدواج در این قسمت عملکر خوبی ندارند و خیلی سطحی از مسائل عبور می کنند. به طور کلی در این قسمت چند توصیه برای جلوگیری از اختلافات شرح داده می شود علاوه بر این اهمیت استفاده از کلاس های مشاوره قبل از ازدواج و همچنین مراجعه به مشاور در زمان بروز مشکلات کاملا توضیح داده می شود. نادیده گرفتن بدی های یکدیگر و کمک به درک طرفین از اهدافی هستند که در این بحث دنبال می شوند.

به طور کلی کلاس های ازدواج در 6 ساعت برنامه ریزی شده اند که واقعا زمان کمی است و جای هیچگونه بحث و گفتگو را برای شرکت کنندگان باقی نمی گذارد. از آن جایی که مباحث بیان شده در این کلاس ها بسیار کلیدی و مهم هستند، زوجین تقاضای برگزاری کلاس های بیشتری را دارند. البته در زمان حال به دلیل وجود داشتن شرایط کرونا فیلم آموزشی مشاوره قبل از ازدواج از مواردی است که در دسترس زوجین قرار می گیرد

قدمت برگزاری کلاس های آموزشی قبل از ازدواج به 25 سال پیش برمی گردد اما طی دو سال اخیر توجه بیشتری به این کلاس ها شده و مدت زمان آن ها از 2 ساعت به 6 ساعت افزایش پیدا کرده است. تا چند سال پیش اگر نامی از کلاس های تنظیم خانواده و یا کلاس های پیش از ازدواج به میان می آمد، فقط موضوع پیشگیری از بارداری قابل تصور بود.

بنابراین این کلاس ها محدودیت موضوعی داشتند و گاها کسل کننده بودند اما امروزه موضوعات متنوعی به فهرست مطالبی که در این کلاس ها عرضه می شود اضافه شده است. موضوعاتی که در این کلاس ها مطرح می شوند شامل مسائل عاطفی زوجین، مسائل مربوط به رابطه جنسی، مبانی دینی و غیره هستند.

هدف از برگزاری کلاس های تنظیم خانواده، شکل گیری شناخت بهتر میان زوجین و کاهش مشکلاتی است که احتمالا پس از ازدواج بروز خواهند کرد. بنابراین شرکت در کلاس های تنظیم خانواده به افرادی که قصد ازدواج دارند کمک می کند که ازدواج موفق تری داشته باشند و از بروز طلاق هایی که به دلیل عدم آگاهی جوانان در مورد زندگی زناشویی، اتفاق می افتد پیشگیری به عمل آید.
 

موضوعات کلاس های تنظیم خانواده پیش از ازدواج

یکی از علت هایی که برای طلاق عنوان شده است، نداشتن آگاهی و آموزش های کافی قبل از ازدواج برای جوانان است. به همین دلیل برگزاری کلاس هایی که تمامی جوانب زندگی زناشویی را تحت پوشش خود قرار دهند و جوانان را برای زندگی مشترک تعلیم داده و آماده کنند، بسیار ضرورت دارد.

در این بخش از مقاله تمامی مواردی که موضوعات اصلی جلسات تنظیم خانواده را تشکیل می دهند بیان شده اند تا با این سرفصل ها آشنا شوید.

توضیح مختصر آزمایشات انجام شده

اولین موضوعی که مدرس در خصوص آن ها صحبت می کند مربوط به آزمایشات قبل از ازدواج است و سپس توصیه می کند که در صورتی که فردی رفتار جنسی پر خطر دارد، برای آزمایش های مرتبط با بیماری های جنسی مراجعه کند.

 توضیح دستگاه تناسلی

در ادامه مدرس آناتومی دستگاه تناسلی مردان و زنان و نحوه تخمک گذاری آنان را به طور کامل شرح می دهد و توضیحاتی در مورد پرده بکارت و انواع آن بیان می کند. در دوره آموزشی پیش از ازدواج به طور کلی در مورد آناتومی آلت تناسلی زن و مرد صحبت می شود و نحوه تحریک پذیری آن را شرح می دهند.. از موارد دیگری که در این بخش بحث می شود پرده بکارت و انواع آن می باشد.

یکی از مباحث مهم کلاس های پیش از ازدواج توضیح در مورد روابط جنسی می باشد. همانطور که در ابتدا گفتیم 50 درصد طلاق ها به دلیل نارضایتی جنسی اتفاق می افتند، بنابراین توضیح این موضوع بسیار مهم است و می تواند در کنترل آمار طلاق موثر باشد. در این موضوع مباحثی مانند اهمیت رابطه زناشویی در زندگی توضیح داده می شود. شب اول ازدواج، بهداشت فردی زوجین، انواع پوزیشن ها، ارگاسم زن و مرد و تفاوت های آن ها به طور کامل شرح داده می شود. علاوه بر این ها بهترین زمان برقراری رابطه جنسی برای بچه دار شدن نیز شرح داده می شود.

 

کلاس های مشاوره قبل از ازدواج ((کاهش طلاق))

 توضیح یائسگی

توضیح درباره ی اینکه یائسگی چیست و اینکه زن ها در زمان یائسگی نیاز به چه مراقبت های پزشکی ای دارند، از موضوعاتی است که در کلاس های قبل ازدواج شرح داده می شوند. یائسگی و سن بروز آن در زنان و مردان، موضوع بعدی مورد بحث است و مدرس به این صورت آن را توضیح می دهد که زنان پس از یائسگی قدرت باروری خود را از دست می‌دهند اما مردان پس از میانسالی از قدرت باروری‌شان کاسته می‌شود.

 توضیح چرخه قاعدگی

توضیح دوره پریود و لزوم رعایت بهداشت در این دوره از دیگر مباحث آموزشی است. علاوه بر این درباره سندروم پیش از قاعدگی صحبت می شود تا مردان بدانند برخی تغییرات خلق و خوی زنان به علت های هورمونی اتفاق می افتد و باید با آن ها مدارا کنند. همچین توصیه هایی برای زنان ارائه می شود که بتوانند بهتر این دوره دردناک خود را پشت سر بگذارند.

درست است که قاعدگی و یا همان پریود فقط مختص خانم ها است. اما همانطور که گفتیم کلاس های قبل عقد برای زن و مرد برگزار می شود و دانستن چیزهایی در این مورد برای مرد لازم است. در این قسمت درباره ی بهداشت فردی در زمان قاعدگی صحبت می شود. دانستنی های پزشکی لازم برای زن و مرد شرح داده می شوند و هم چنین درباره ی تغییر احساسات و عواطف زن ها به مرد توضیح داده می شود. از این رو مرد می تواند به همسر خود کمک کند تا این دوره را راحت تر پشت سر بگذارد.

 

اشکالات اساسی در کلاس ها:


اشکال یک:


کلاس‌های قبل از ازدواج از کارایی چندانی ﺑﺮﺧﻮردار نیست و شنیده‌ها حاکی از آن است که اغلب زوجین به دلیل مفید نبودن و تکراری بودن مباحث این کلاس‌ها تمایلی به شرکت در آنها ندارند. یکی از ﻣﻬﻢﺗﺮین وﻇایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ﺑﺮﮔﺰاری کلاسﻫﺎی ﻗﺒﻞ از ازدواج اﺳﺖ. ﻫﺪف کلی برگزاری این کلاس‌ها ارائه ﺧﺪﻣﺎت ﺗﻨظیم ﺧﺎﻧﻮاده و ﻗﺎدر ﺳﺎﺧﺘﻦ ﻣﺮاجعین ﺟﻬﺖ اﻧﺘﺨﺎب روش‌های متنوع ﺟﻠﻮگیری از ﺑﺎرداری اﺳﺖ. در حالی که آموختن روش‌های پیشگیری از بارداری به تنهایی ضامن ﺟﻠﻮگیری از ﻧﺎرﺿﺎیتی و ﺷکست در زﻧﺪگی زﻧﺎﺷﻮیی نیست و زن و مرد ﺑﺎید با آﮔﺎهی ﻫﺮ ﭼﻪ ﺑیﺸﺘﺮ، زﻧﺪگی ﻣﺸﺘﺮک خود را آغاز کنند.

هدف این کلاس‌ها در اصل باید شناخت زوجین از روحیات یکدیگر و کاهش مشکلات ﭘﺲ از ازدواج باشد. در این کلاس‌ها باید درباره مسائل عاطفی زوجین، مسائل آمیزشی، مبانی دینی ازدواج نیز صحبت شود؛ اﻣﺎ ﺑﻪ ﻧﻈﺮ می‌رسد کلاس‌های قبل از ازدواج در این زمینه از کارایی چندانی ﺑﺮﺧﻮردار نیستند و شنیده‌ها حاکی از آن است که اغلب زوجین به دلیل مفید نبودن و تکراری بودن مباحث این کلاس‌ها تمایلی به شرکت در این کلاس‌ها ندارند.

 

اشکال دو :

کلاس‌های قبل از ازدواج معمولاً بین نیم تا یک ساعت و در بیشتر مراکز به صورت کاملا مجزا برگزار می‌شود. عمده‌ترین مطالبی که در این کلاس‌ها به آنها پرداخته می‌شود توضیح مسائل و غرایز جنسی، آمار طلاق و ازدواج، اتاق خواب، علت‌‌های خیانت، آلت تناسلی، ارگاسم، تغذیه قبل رابطه است. علاوه بر آن به صورت بسیار مختصر به روابط عاطفی و اجتماعی پس از ازدواج و پیشگیری از بروز اختلال در خانواده نیز اشاره می‌شود.

 

اشکال سه:

آن طور که از شنیده‌ها برمی‌آید این کلاس‌ها آنطور که باید و شاید مفید و مثمرثمر نیستند. یکی از دﻻیلی که برای ﭘﺎیین ﺑﻮدن تاثیر آﻣﻮزش در کلاسﻫﺎی ﻗﺒﻞ از ازدواج ذکر می‌شود، پراکنده‌گویی و ﻣﺤﺪود کردن آﻣﻮزش‌دﻫﻨﺪه ﺑﻪ ﺧﻼﺻﻪﮔﻮیی و ﻋﺪم ﻓﺮﺻﺖ ﭘﺮﺳﺶ و ﭘﺎﺳﺦ و ﺑﺤﺚ ﺑﻪ زوجین است. اکثر زوجین ﭘﺲ از اﺗﻤﺎم کلاس می‌گویند تمایل دارﻧﺪ در کلاسﻫﺎی بیشتری شرکت کنند. ﻋﻠﺖ ایﻦ اﻣﺮ می‌تواﻧﺪ ﺳﺎﻋﺖ ﻣﺤﺪود این کلاسﻫﺎ در ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺣﺠﻢ اﻧﺒﻮه اﻃﻼﻋﺎت ﻣﻮرد نیاز زوجین ﺑﺎﺷﺪ.

اغلب مطالبی که در طول 30 دقیقه کلاس آموزشی گفته می‌شود، کاملاً فرمالیته و تکراری است و خیلی زود سر و ته قضیه را هم می‌آورند. تمام زوجین تند تند برگه‌های امضا شده خود را می‌گیرند و از کلاس خارج می‌شوند. این را دختر جوانی می‌گوید که به تازگی در کلاس‌های قبل از ازدواج شرکت کرده است.

 

اشکال چهار:

 50 تا 60 درصد طلاق‌ها به دلیل مشکلات جنسی است

معمولاً به دنبال طلاق، دلایل و توجیهاتی مانند فقر، اختلافات فرهنگی و تحصیلی، اعتیاد و تغییر باورهای جوانان به گوش‌مان می‌خورد، اما نکته‌ای که شاید کمتر به آن می‌پردازند، نقش کلاس‌ها و حتی آزمایش‌های قبل از ازدواج در سلامت ازدواج است.  علت 50 تا 60 درصد طلاق‌ها، مشکلات و اختلالات جنسی است. با افزایش آمار طلاق به دلیل مشکلات جنسی، ضرورت پرداختن به کیفیت برگزاری کلاس‌های قبل از ازدواج بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد.بسیاری از افراد با مشکلات جنسی روبرو هستند و نمی‌دانند برای درمان و حل مشکلات خود باید به کجا مراجعه کنند. لازم است در زمینه آموزش جنسی اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت گیرد.و آموزش‌هایی که قبل از ازدواج به زوجین داده می‌شود، بیشتر به روش‌های پیشگیری از بارداری می‌پردازد .عدم آگاهی جوانان ریشه اصلی بسیاری از طلاق‌هاست و تنها راه آن آموزش و اطلاع‌رسانی وسیع در سطح جامعه است.

اشکال پنچم:

* برای جلوگیری از طلاق باید کلاس‌های قبل از ازدواج اجباری داشته باشیم.نه اختیاری و صوری و ظاهری.کلاس های قبل از ازدواج در حال حاضر در کشور ما بیشتر حالت نمادین دارد و خیلی کاربردی نیست.در حال حاضر این مشاوره‌ها پختگی لازم را ندارد.

سال به سال در جامعه آمار طلاق رو به افزایش است؛ در حال حاضر از هر هفت ازدواج در کشور یکی به طلاق رسمی منجر می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است کلاس‌های آموزشی قبل از ازدواج اجباری و الزامی داشته باشیم و برای رسیدن به آن هدف راه‌ها را تبیین کنیم و برنامه‌ریزی کنیم و کل کشور را تحت پوشش قرار دهیم. باید به جایی برسیم که دختر و پسر برای ازدواج مجبور باشند تاییدیه نظر مشاور را داشته باشند و ارائه دهند.برای افزایش آگاهی جوانان باید فرهنگ‌سازی به صورت گسترده در جامعه انجام شود؛ به گونه‌ای که تغییر رفتار در جوانان نهادینه شود.

مداخله برای افزایش دانش و مهارت‌های جنسی زوجین باید قاعدتاً با نیازسنجی همراه باشد و محتوای آموزشی و راهبردهای آموزشی براساس نتایج نیازسنجی تعیین شوند. پس از طراحی مداخله اغلب نیاز به اجرای مقدماتی یا مطالعه راهنما (پایلوت) وجود دارد و بالاخره اگر برنامه از این مرحله نیز موفق عبور کرد، در مورد اجرای گسترده‌تر برنامه تصمیم‌گیری می‌شود. به علاوه در تمام مدت اجرای برنامه، پایش استانداردها یک اصل اساسی است. به زبان ساده باید مطمئن شویم آیا همان کاری که می‌خواستیم توسط همان افراد واجد شرایط به همان شیوه‌ای که بنا بوده و برای همان مخاطب مدنظر در حال اجرا است یا خیر؟ و بالاخره آن که لازم است پس از گذشت فاصله زمانی خاصی از اجرا، نتایج کار و میزان انطباق آنها با اهدافی که در نظر داشتیم، مورد ارزشیابی قرار گیرد.

اشکال ششم

 

* ضرورت ایجاد کلینیک‌های سلامت خانواده

 

به راستی ما چقدر فضاهایی را برای مشورت گرفتن زن و شوهری که در ارضای غرایزشان مشکل دارند و در حل مشکلاتشان ناتوان هستند، آماده کردیم؟ چقدر از این مراکز در کشور ایجاد شده است؟ چقدر ما افرادی را برای رسیدگی به این مشکلات زناشویی تربیت کرده‌ایم؟ ما در کشور هر نوع رشته‌ای داریم جز همین رشته نیازهای عاطفی و جنسی زناشویی و رفتارهای ناشی از آن.

 نه تنها زن و شوهرهای ما باید آموزش ببینند، بلکه باید مکان‌هایی به نام کلینیک‌های سلامت خانواده وجود داشته باشد تا مشکلات جسمی، جنسی و سلامت روان افراد مورد بررسی قرار گیرد. باید در هر استانی یک کلینیک سلامت خانواده وجود داشته باشد، تا بتوانیم معضل مشکلات زناشویی را برطرف کنیم. این کلینیک‌ها باید راه‌اندازی شود و افرادی امین، متعهد و عالم برای خدمت به خانواده‌ها آموزش داده شوند. اگر این گونه شود زندگی‌های ما کمتر دچار مشکل می‌شود و اگر مشکلی ایجاد شد می‌دانیم به کجا مراجعه کنیم.

 

منابع:

https://ofoghsalamat.com/blog/post/73085

https://psychology.avije.org

https://www.mosahab.com/web/articles/view/340

https://www.yjc.news/fa/news/4596326

ttps://www.isna.ir/news/1400021107425

یک شنبه 9 آبان 1400  4:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها