0

“بهترین زمان ارتودنسی” چه سنی است؟

 
saraalighanbari1360
saraalighanbari1360
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 9829
محل سکونت : fars

“بهترین زمان ارتودنسی” چه سنی است؟

 

“بهترین زمان ارتودنسی” چه سنی است؟

 
“بهترین زمان ارتودنسی” سوالی است که برای تمام افرادی که قصد انجام این کار را دارند پیش می آید ولی به راستی آیا ارتودنسی فقط در رده سنی خاصی نتیجه ی مطلوب دارد؟

بهترین زمان ارتودنسی و ترمیم دندان

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که به زیبایی و نظم دندان ها کمک می کند. دستگاه ارتودنسی با فشاری که بر دندان ها و فک وارد می کند، به مرور زمان سبب مرتب شدن دندان ها و زیباتر شدن لبخند و فرم دندان ها می شود. از اصلی ترین وظایف ارتودنسی، تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی فکی است. اما در چه سنی می توان درمان ارتودنسی را انجام داد تا بهترین و بالاترین نتیجه را حاصل نمود. در این بخش از سلامت دهان و دندان در نمناک به بررسی بهترین زمان و سن ارتودنسی می پردازیم.

بهترین زمان ارتودنسی

 بهترین زمان ارتودنسی

زمان مناسب ارتودنسی برای کودکان و بزرگسالان

اگر اهل تماشای کارتون باشید حتما دیده اید که شخصیت های کارتونی خارجی اکثرا ارتودنسی انجام داده اند. این شخصیت سازی ها آنهم در کارتون ها که بیشترین مخاطبشان کودکان هستند هدفی دارد و آن هدف ایجاد حسی است که کودکان بتوانند از این امکان بدون ترس بهره ببرند تا در سنین بالا به مشکل فرم فک و دندان ها بر نخورند.

دکتر دی لئون معتقد است در هر سنی می توان برای زیباتر شدن لبخند و فرم دندان ها اقدام کرد اما بهترین زمان برای شروع به مراقبت های مربوط به زیبایی و نظم دندان ها یا همان ارتودنسی زمان ریخته شدن دندان های شیری و اتمام رشد دندان های دائمی است یعنی همان زمان آغاز دیده شدن بی نظمی در دندان هاست.

بهترین زمان ارتودنسی

سن مناسب و زمان مورد تایید برای ارتودنسی کودکان

سازمان دندانپزشکان آمریکا بهترین زمان برای معاینات دندان پزشکی را سن 7 سالگی و بهترین زمان برای آغاز ارتودنسی را پس از تشخیص بی نظمی سن 8-9 سالگی می دانند زیرا در این سن رشد مجدد و تغییرات دندان ها قابل تشخیص است و اگر مشکلی در شکل دندان ها و یا حتی سلامت آنها وجود داشته باشد در بهترین زمان تشخیص داده می شود.

در این سن دندانپزشک توانایی ارزیابی حالات و فرم بندی دندان ها را به علت شروع رشد دندان های آسیاب بزرگ دارد و به آسانی تشخیص می دهد که فک بالا و پایین در چه زاویه ای نسبت به عقب و جلو بودن قرار دارد.

زمان مناسب ارتودنسی

سن مناسب شروع ارتودنسی دندان ها

نظر کلی دندانپزشکان ایران و کشورهای اروپایی و آمریکایی بر این است که اگر مشخص شود که بیمار دندان های نامنظم دارد برای مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی می تواند تا 12 سالگی اقدام نماید البته به شرطی که لثه ها و استخوان فکین سالم باشند. بعد از این سن نتیجه دلخواه به راحتی حاصل نمی شود زیرا رشد دندان ها و فک تا حد بالایی کامل شده اند.

با انجام ارتودنسی، در کودکی فضای فک و دهان برای دندان های دائمی بازتر می شود و دندان ها در جایگاه درست خود قرار می گیرند. اینگونه دندان ها در حالت نهفته در قسمت فک رشد نمی کنند. برای درمان مشکلات دندانی انواع ارتودنسی ثابت برای کودکان توصیه می شود.

بهترین زمان ارتودنسی

ارتودنسی در سنین بالاتر

مرتب کردن دندانها در سنین بالا با توجه به داشتن لثه های سالم علاوه بر پیچیدگی بیشتر قابل انجام است اما تغییرات در فک امکان پذیر نمی باشد. افرادی که در سنین بالاتر تصمیم به انجام ارتودنسی می گیرند باید توجه داشته باشند که رشد فک و دندان ها به پایان رسیده باشد و لثه های سالمی داشته باشند.

ارتودنسی

مدت زمان ارتودنسی دندان

طول مدت درمان ارتودنسی به شکل دندانی و اسکلتی شما بستگی دارد. طول مدت درمان از چند ماه تا چند سال متغیر است اما اغلب درمان بین 2-1 سال طول می کشد.

ارتودنسی کودکان

آیا ارتودنسی دندان درد دارد؟

درد ارتودنسی درد گذرا و زودگذر است و در یکی دو هفته اولیه امری طبیعی است. اگر درمان ارتودنسی انجام داده اید، بهداشت دهان و دندان را بیشتر رعایت کنید و نخ دندان استفاده نمایید، زیرا مواد غذایی بین بریس ها و سیم ها گیر می کنند. بعد مصرف غذا از خمیردندان فلوراید و قبل از خواب از ژل فلوراید استفاده کنید.

دوشنبه 3 آبان 1400  1:05 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها