0

اگر کودک شما هم دست بزن دارد بخوانید

 
saraalighanbari1360
saraalighanbari1360
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 9829
محل سکونت : fars

اگر کودک شما هم دست بزن دارد بخوانید

دست بزن کودک
 

اگر کودک شما هم دست بزن دارد بخوانید

 
امروزه دست بزن داشتن بچه ها یکی از مشکلات شایع در بین کودکان است که والدین برای کاهش این رفتار باید از راهکارهای مناسبی غیر از تنبیه کودک استفاده کنند.

رفتار و کاهش خشونت کودکی که دست بزن دارد

پرخاشگری در کودکان یک مسئله و داشتن دست بزن کودک و اقدام به کتک زدن دیگران بحثی دیگر در مشکلات تربیتی کودکان است که متاسفانه در جامعه پرتنش امروزی این رفتار به وفور در بین بچه ها دیده می شود. این روزها بچه ها هم پرخاشگری و کتک زدن یکدیگر را در رفتارهایشان جای داده اند و این کار فقط مختص بزرگسالان نیست .

دست بزن کودک

پرخاشگری و کتک زدن کودکان دیگر توسط کودکتان علت های زیادی مانند برونی سازی احساسات ، ترس و جلب توجه و... دارد بنابراین ابتدا باید دلایل این رفتار در کودکان را بررسی کنید و سپس دنبال راه مناسبی برای کاهش این رفتار در کودک باشید . اگر بچه شما جزء کودکانی است که بچه های دیگر را می زند، لطفاً او را تنبیه نکنید و راهکارهای کاربردی را امتحان کنید.

دست بزن کودک

با دست بزن کودک چه کنیم؟

با بچه هایی که دست بزن دارند چه کنیم؟

بعضی از بچه ها به جای بازی و تعامل دوستانه با کودکان دیگربا آنها دست به یقه می شوند و کتک کاری راه می اندازند و والدینشان نمی دانند در این موقعیت باید چه رفتاری با کودکشان داشته باشند و به تنبیه کردن او می پردازند. غافل از این که این کار به تقویت رفتارهای پرخاشگرانه او دامن می زند . در ادامه با شیوه های مناسب رفتار با کودکانی که دوستان خود را کتک می زنند ، آشنا شوید.

پیشگیری کنید

قبل از تعامل کودکتان با کودکان دیگر احساس امنیت او را افزایش دهید و کاری کنید که او نترسد و همیشه در دسترس او قرار بگیرد . اگر متوجه شدید کودک شما به سمتی که احتمال کتک زدن وجود دارد،می رود دخالت کنید و بین او و کودکی که می خواهد او را کتک بزند قرار بگیرید.

آرام باشید

هنگامی که کودکتان در حال گریه کردن است ، او را متوقف نکنید زیرا با گریه احساسات کودک بیرون می ریزد و احساس بهتری پیدا می کند. اگر کودکتان بچه ای را زده، عصبی نشوید زیرا عصبانیت شما چیزی را حل نمی کند پس آرام باشید، نفس عمیق بکشید و به خودتان بگویید «او کتک زده چون ترسیده است و من با آرامش و صمیمیت این ترس را کم کنم».

کتک کاری کودکان

برخورد با بچه ای که دست بزن دارد

درمان کودکانی که دست بزن دارند

آموختن جبران کردن به کودک

قبل از اینکه به سراغ کودک خود بروید به سمت کودکی که کتک خورده بروید و او را آرام کنید ، این فرصت شما را در برخورد با فرزندتان آرامتر می کند سپس وقتی آرام شدید به کودکتان با صمیمیت بگویید برخورد تو درست نبوده و سپس او را با کودک کتک خورده روبرو کنید. هنگام مواجهه با کودک کتک خورده بگویید متاسفیم که علی یا... تو را کتک زد و یادش رفته بود با تو حرف بزند. آیا با این عذرخواهی حال تو بهتر می شود.

سرزنش نکنید

اگر به سرزنش کودکتان بپردازید او فکر می کند بچه بدی است و شما او را دوست ندارید و او نمی تواند کودک خوبی باشد. بنابراین احساس ترس خواهد کرد و به پرخاشگری روی می آورد پس باید با کودک همدلی کنید تا او نیز طرز برخورد با دیگران را از شما بیاموزد .

او را از معرکه دور کنید

آرام باشید و کودک خود را از محل درگیری دور کنید، شما با این روش زمانی برای روبرو شدن کودکتان با احساساتش روبرو می کنید .

دعوای کودکان

 رفتار درست هنگام کتک کاری بین کودکان

برخورد صحیح با کودکی که دست بزن دارد

کمک به شناخت احساسات

کودک شما می داند که کتک زدن کار بدی است اما او نمی تواند جلوی خود را بگیرد پس باید شما به او کمک کنید تا احساساتش را بشناسد و احساس امنیت کافی در او ایجاد کنید. مثلا بگویید :تو از زدن دوست خیلی ناراحتی و من می دانم و خیلی نراحتم که آنجا نبودم تا به تو کمک کنم اما الان پیش تو هستم .

راهکاری برای بروز احساسات

قبل از این که کودک تان در تعامل با بچه های دیگر قرار بگیرد، ترس او را کاهش داده و احساس امنیتش را افزایش بدهید. اگر کودک شما دارد گریه می کند او را متوقف نکنید. گریه کردن یعنی بیرون ریختن احساسات و این باعث می شود که او کم کم احساس بهتری پیدا کند.

به اندازه کافی با او صحبت کنید، بیشتر از اینکه حرف بزنید صمیمیت و مراقبت تان را به او نشان بدهید. احساسات او را تحلیل نکنید و فقط موقعیتی را فراهم کنید که او بتواند احساساتش را با خیال راحت بروز بدهد.

بهبود حال کودک با خنده

اگر کودک شما گریه نکرد ، نگذارید که به میان بچه ها برگردد زیرا ممکن است دوباره دعوا و کتک کاری راه افتد پس در این مواقع او را به خنده اندازید زیرا خنده سبب بهبود حال کودک و کم شدن احتمال کتک کاری می شود.

رفتار با کودک دست بزن

درمان دست بزن کودک با خنداندن

نحوه رفتار با کودکی که دست بزن دارد

یاد دادن مدیریت کردن هیجانات

هنگامی که خود و کودکتان آرام شدید ، از کودک خود بخواهید روش های بهتری برای کنترل احساسات خود بیابد . مثلا به کودکتان بگویید امروز که دست خودت رو زدی چه اتفاقی بینتان افتاده بود؟ سپس به حرفهای او بدون هیچگونه قضاوتی گوش دهید و اگر او در جواب به شما گفت که از دست دوستش ناراحت بوده ، درباره عصبانیت او بیشتر باهم حرف بزنید و به کودکتان بگویید دفعه بعد اگر کسی تو رو ناراحت کرد به جای کتک زدن چه کار دیگری می توانی انجام دهی ؟

اگر راهی به نظر او نرسید ، شما به او پیشنهاداتی مانند ترک کردن موقعیتی که در آن عصبانی است و یا صحبت کردن با یک دوست دیگر درباره عصبانیت بدهید و سپس این روش ها را با بازی با عروسک هایش با او تمرین کنید.

خواسته اش را اجابت نکنید

وقتی کودک از این راه می خواهد به خواسته اش دست یابد و از موضع خود کوتاه نمی آید ، شما نباید خواسته اش را اجابت کنید و در صورت اصرار با مهربانی و قاطعانه به او بگویید تا وقتی که این طور رفتار کنی من خواسته تو را انجام نمی دهم . سپس به رفتار او توجه کنید و وقتی رفتار خوبی نشان داد به سمتش بروید و به او توجه و محبت کنید.

انجام خواسته کودکان

دست بزن کودک را با این روش درمان کنید

بهترین روش های درمان دست بزن کودکان

احساس تان را مدیریت کنید

احساسات خود را کنترل کنید تا بتوانید بهتر به کودک خود کمک نمایید.

الگوی خوبی باشید

کودکان اگر ببینند والدین آنها تنبیه بدنی را به کار می برند، بیشتر تمایل به کتک زدن بچه های دیگر پیدا می کنند.

ریشه یابی کنید

علت هایی که منجر به این رفتار می شود مانند شرایط جسمی کودک ، ساعات خواب یا غذا خوردنش ، جلب توجه دیگران را بررسی کنید و درصدد رفع آنها برآیید.

شنبه 24 مهر 1400  1:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها