0

دست اسکوچیچ برای رقبا رو شده است؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25050
محل سکونت : اصفهان

دست اسکوچیچ برای رقبا رو شده است؟

دست اسکوچیچ برای رقبا رو شده است؟

دست اسکوچیچ برای رقبا رو شده است؟

برخی از منتقدان تیم‌ملی معتقدند که تصمیمات اسکوچیچ در انتخاب ترکیب اصلی تیم تکراری شده و دست او برای رقبای ایران رو شده است.

به گزارش ایسنا، دراگان اسکوچیچ یازدهمین دیدار دوستانه و رسمی خود با تیم ملی ایران را بیستم مهر در برابر کره جنوبی برگزار کرد و بالاخره نوار پیروزی‌های این مربی کروات در بازی یازدهم پاره شد اما او توانست بهترین شروع یک مربی با تیم ملی ایران را به نام خود ثبت کند.

با وجود کسب تساوی برابر کره‌جنوبی و صدرنشینی در گروه A انتخابی جام جهانی، انتقاداتی نسبت به بازی، ترکیب و تعویض‌های تیم تحت هدایت اسکوچیچ وجود دارد و برخی موفقیت‌های اخیر را به حساب خلاقیت فردی بازیکنان می‌گذارند.

برخی معتقدند سرمربی تیم ملی چندان تمایلی به تغییر تاکتیک تیمش ندارد و از یک ترکیب برای تمام مسابقات بهره می‌برد؛ این در حالی است که او روی نیمکت بازیکنان بسیار خوبی دارد که در لیگ‌های مختلف اروپایی و عربی به میدان می‌روند.

* ایراد کارشناسان به تیم اسکوچیچ

برخی از کارشناسان معتقدند که نبود تنوع تاکتیکی و همینطور انتخاب یک ترکیب ثابت برای بازی‌های مختلف باعث شناخت هر چه بهتر و بیشتر رقبا از تیم اسکوچیچ شده‌ و آن‌ها با انجام آنالیز، به نقشه‌ها و برنامه‌های اسکوچیچ دست پیدا می‌کنند.

در سوی دیگر، میدان ندادن به بازیکنان خلاق مانند سامان قدوس، مهدی قایدی، مهدی ترابی و همینطور بازیکنان باتجربه مانند احسان حاج‌صفی در دیدارهای اخیر، انتقاداتی را هم به دنبال داشته است. برخی از کارشناسان بر این باورند که این تصمیم اسکوچیچ روحیه جنگندگی و رقابت را از بین می‌برد و دیگر بازیکنان نیمکت نشین تلاشی برای رسیدن به ترکیب اصلی تیم ملی نخواهند داشت.

کما اینکه سامان قدوس بعد از اینکه در دو بازی اخیر فرصتی برای حضور در ترکیب اصلی به میدان نیاورد، یک استوری معنادار را در اینستاگرام منتشر کرد که به نوعی تعجب او را از بازی نکردن نشان می‌داد.

همچنین تعویض های دیرهنگام اسکوچیچ در برابر کره‌جنوبی هم جای سوال داشت. در واقع اسکوچیچ زمانی قایدی، مهاجم خلاق تیم ملی را به بازی آورد که زمانی برای گلزنی و گشودن دروازه کره باقی نمانده بود. از طرفی اگر هدف اسکوچیچ اتلاف وقت بود، او می‌توانست یک مدافع را برای بهبود ساختار تدافعی وارد کند!

بعد از بازی ایران مقابل امارات و کره‌جنوبی که با ناکامی سردار آزمون در گلزنی همراه بود، منتقدان به ضرورت ایجاد تنوع تاکتیکی در خط حمله و استفاده از مهاجمانی مانند کاوه رضایی، کریم‌ انصاری‌فرد و مهدی قایدی اشاره کردند.

حتی زمانی که خط هافبک تیم ملی در دیداری مانند کره‌جنوبی و حتی امارات از گردش توپ و خلق موقعیت بازمانده بود، نگاه‌ها به اسکوچیچ بود تا او با استفاده از بازیکنان خلاق مانند مهدی قایدی، مهدی ترابی، سامان قدوس و حتی علی‌قلی زاده - که برابر امارات نیمکت نشین بود - جریان بازی را به نفع ایران تغییر دهد.

* کدام بازیکنان ترکیب ثابت اسکوچیچ هستند؟

آنالیز و بررسی ترکیب تیم ملی در ۱۱ بازی گذشته با اسکوچیچ که از یک سال گذشته تاکنون برگزار شده است، نشان می‌دهد اسکوچیچ از ۳۱ بازیکن مختلف در جریان دیدارهای تیم ملی بهره برده است.

از این تعداد، فقط ۲۲ بازیکن توانستند نظر اسکوچیچ را برای حضور در ترکیب ثابت تیم ملی جلب کنند و ۹ بازیکن از جمله کریم‌انصاری‌فرد هرگز در ترکیب اصلی ایران به میدان نرفته‌اند اما جالب اینکه کریم‌ و مهدی قایدی محبوب‌ترین بازیکنان تعویضی اسکوچیچ هستند و تقریبا در اکثر بازی‌ها به میدان رفته‌اند.

نگاهی به ترکیب اصلی تیم ملی نشان می‌دهد برای برخی از بازیکنان هیچ جایگزینی در ذهن اسکوچیچ وجود ندارد. شجاع‌ خلیل‌زاده، محمدحسین کنعانی‌زادگان و احمد نوراللهی ۱۱ بار به میدان رفته‌اند. به این نفرات باید مهدی طارمی با ۱۰ بازی و همچنین وحید امیری، علی‌قلی‌زاده، صادق محرمی با ۹ بازی و همینطور علیرضا بیرانوند و سردار آزمون با ۸ بازی را افزود.

در واقع ترکیب اصلی تیم ملی ایران در تمام بازی‌های گذشته در صورت نبود مصدوم یا محروم از پیش معلوم است و همیشه تغییرات مربوط به پست دفاع چپ، هافبک میانی و وینگر راست است که اسکوچیچ به مرور این نفرات را به علت نبود بازیکن قابل اتکا تغییر داده است.

با تمام این تفاسیر باید دید سرمربی کروات تیم ملی که از نخستین روزهای مربیگری در تیم ملی جایگاه ثابتی در میان افکار عمومی داشته و حتی در مقطعی فدراسیون فوتبال به دنبال پیدا کردن جانشین مناسب برای او بود، در بازی‌های آینده در آبان مقابل لبنان و سوریه چه پاسخی به این انتقادات خواهد داد.

پنج شنبه 22 مهر 1400  8:16 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها