0

بازگشایی قریب الوقوع کنسولگری‌ها بین ایران و عربستان

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25050
محل سکونت : اصفهان

بازگشایی قریب الوقوع کنسولگری‌ها بین ایران و عربستان

بازگشایی قریب الوقوع کنسولگری‌ها بین ایران و عربستان

 

بازگشایی قریب الوقوع کنسولگری‌ها بین ایران و عربستان

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات خارجی در عربستان از توافق ریاض و تهران بر سر بازگشایی کنسولگری‌ها و اعلام عادی‌سازی روابط بین دو کشور طی چند هفته آینده خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مقامات سعودی و ایرانی که طی ماه‌های اخیر چند دور مذاکره در بغداد انجام داده‌اند، اخیرا این مذاکرات را مثبت ارزیابی کردند.

«فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود» وزیر خارجه عربستان سعودی هفته پیش در سخنانی گفته بود که دور چهارم این مذاکرات پایان سپتامبر گذشته انجام شد. وی ابراز امیدواری کرد که رایزنی‌های جاری بین عربستان و ایران «پایه و اساس رسیدگی به مسائل بین دو کشور باشد».

از طرفی، «حسین امیر عبداللهیان» وزیر خارجه ایران گفت که مذاکرات بین دو کشور «در مسیر درست خود قرار دارد و به نتایج  و توافقی دست یافته‌ایم، اما هنوز به مذاکرات بیشتری نیاز داریم».

در ادامه رد و بدل پیام‌های مثبت دو طرف در رابطه با مذاکرات دوجانبه، یک دیپلمات خارجی در عربستان به خبرگزاری فرانسه گفت که «شبه توافقی بین ریاض و تهران در آخرین دور از مذکرات بغداد با هدف کاهش تنش‌ها میان دو طرف و کاهش جنگ‌های نیابتی در منطقه صورت گرفته است».

دیپلمات خارجی حاضر در ریاض افزود: «دو طرف احتمالا در دور جدید مذاکرات خود که ممکن است ظرف چند روز آینده برگزار شود، این توافق را نهایی کنند».

وی ادامه داد: «آنها در اصل به توافقی برای بازگشایی کنسولگری‌ها رسیده‌اند و من معتقدم که اعلام عادی‌سازی روابط ممکن است در چند هفته آینده انجام شود».

دیپلمات خارجی گفت: «ریاض به دنبال پایان دادن به جنگ یمن است که میلیاردها ریال برای آن هزینه داشته است و تهران نیز به دنبال ایجاد فرصت‎های اقتصادی با ریاض در زمانی است که به دنبال رونق اقتصاد خود که به دلیل تحریم‌ها متضرر شده، است».

هفته پیش هم «رابرت مالی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفته بود که از اعلام ریاض مبنی بر انجام مذاکرات مستقیم با دولت جدید ایران استقبال می‎کند.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران ابراز امیدواری کرد که این گفت‌وگوها به کاهش تنش‌ها و رفع نگرانی‌های بلندمدت منطقه‌ای کمک کند.

عربستان سعودی و ایران طی ماه‌های گذشته، سلسله گفت‌وگوها و مذاکراتی بر سر تحولات منطقه، جنگ یمن و ازسرگیری روابط بین خود به‌میزبانی عراق داشته‌اند و به‌گفته منابع آگاه در این کشور، تهران و ریاض تاکنون چهار دور از این گفت‌وگوها را در بغداد برگزار کرده‌اند.

سه شنبه 20 مهر 1400  10:03 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها