0

صالح آبادی: بازار ارز باید برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر شود

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

صالح آبادی: بازار ارز باید برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر شود

صالح آبادی: بازار ارز باید برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر شود

صالح آبادی: بازار ارز باید برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر شود

تهران- ایرنا- علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سیستم بانکی کشور باید در خدمت آحاد ملت باشد، بر ضرورت پیش بینی پذیر بودن بازار ارز برای فعالان اقتصادی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، صالح آبادی چهارشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی در رابطه با راهکارهایی که برای‌ تقویت پایه پولی وجود دارد، گفت: یکی از مباحث جدی در این زمینه بحث نظارت بانک مرکزی بر بانک ها است.

او ادامه داد: بانک ها باید از بخش تولید و مسکن حمایت کنند و تسهیلات بدهند و بانک مرکزی باید نظارت داشته و این یکی از برنامه ها خواهد بود که روی تورم بسیار تاثیر گذار خواهد بود و به رشد اقتصادی کمک می کند.

صالح آبادی افزود: یکی دیگر از موضوعات، اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی است که باعث تورم می شود که با کمک سیستم های بانکی و کنترل ناترازی ها در سیستم ها و بانک ها مرتفع خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: کسری بودجه دولت و نیازی که دولت به نقدینگی دارد و پوشش کسری بودجه از منابع بانک مرکزی، یکی از راه های ایجاد تورم است بنابراین باید تامین مالی دولت از روش های غیرتورمی انجام گیرد.

وی افزود: یکی از مباحث جدی در این زمینه بحث نظارت جدی بانک مرکزی در شبکه بانکی است. بانک ها باید از بخش تولید و مسکن حمایت کنند و تسهیلات به این سمت حرکت کند، از فعالیت سرمایه ها در بخش های غیر مولد اقتصادی باید اجتناب شود و در این رابطه بانک مرکزی باید نظارت موثری داشته باشد بر مصرف تسهیلات بانکی و این یکی از برنامه های موثر بانک مرکزی خواهد بود.

او ادامه داد: اگر سرمایه ها به بخش های غیر مولد برود، نظارت بر مصرف تسهیلات وجود نخواهد داشت و طبعا باعث ایجاد تورم خواهد شد. یکی از اهداف، کنترل منابع دولت از روش های غیر تورم زاست. خوشبختانه استقراض دولت از بانک مرکزی در ۴۰ روز گذشته کنترل شده است.

صالح آبادی در ادامه گفت: همچنین فروش اموال مازاد شبکه بانکی یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم در بانک مرکزی است که دنبال خواهد شد. کمک بانک مرکزی به بانک ها در کاهش معوقات بانکی هم مهم است و منابع منجمد شده بانکی می تواند از حالت دین خارج شود و نقدینگی را اصلاح کند.

وی در ادامه به موضوع ثبات در بازار ارز اشاره کرد و افزود: یکی از موضوعات مهم در بانک مرکزی ثبات در بازار ارز است و در این رابطه بسیار مهم است که بازار ارز برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر شود و در این رابطه باید سیاست های مختلفی اتخاذ شود.

صالح آبادی گفت: تقویت تعاملات بانکی با کشور های دوست و همکار، تقویت صادرات غیر نفتی کشور، تعامل با بخش خصوصی و برگشت ارز به سامانه نیما از راهکارهای ایجاد تعادل در بازار ارز است. و باید در بازار ارز تعادل در عرضه و تقاضا ایجاد شود

وی در پایان با بیان اینکه سیستم بانکی کشور باید در خدمت آحاد ملت باشد و در بخش خرد جامعه باید به گونه ای عمل شود که دسترسی آحاد مردم به تسهیلات بانکی تسهیل شود، افزود: به جای اینکه نگاه بانک ها برای تسهیلات صرفا به وثیقه ها باشد، اعتبارسنجی و رتبه مناسب مشتری بسیار حائز اهمیت است که می بایست نظام رتبه بندی را در کشور توسعه دهیم.

چهارشنبه 14 مهر 1400  11:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها