0

🌼 پرسش: چطور منظم نمازهاموبموقع بخوانم؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 23509
محل سکونت : اصفهان

🌼 پرسش: چطور منظم نمازهاموبموقع بخوانم؟

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

🌼 پرسش:
سلام
چطور منظم نمازهاموبموقع بخوانم؟
🌸☘️☘️☘️☘️☘️🌸
🌼 پاسخ:
سلام علیکم
براي اهميت دادن به نماز و سبك نشمردن آن لازم است به جايگاه و اهميت و نقش نماز در زندگي توجه داشته باشيد. به طور كلي ميزان همت و پايبندي انسان در هر كاري وابسته به شناختي است كه از اهميت آن دارد. مثلاً اگر پزشك به شما دارويي بدهد كه روزي پنج مرتبه بايد مصرف كنيد و بدانيد كه اگر آن را به موقع، مرتب نخوريد، مرگ و يا بيماري شما را تهديد مي كند. در آن صورت شما با مراقبت و دقت تمام به دستور عمل مي كنيد، چون خطر بزرگي شما را تهديد مي كند. در مورد نماز هم ابتدا بايد شناخت پيدا كنيد. در روایات از نماز تعبیر به ستون خیمه دین شده است که با متزلزل شدن آن دین انسان متزلزل میشود. به همین خاطر نماز تنها واجبی است که در هیچ شرایطی از انسان ساقط نمیشود. همه واجبات در شرایطی از عهده انسان برداشته میشوند. مثلا روزه برای مسافر و مریض واجب نیست و یا حج برای کسی که هزینه سفر را ندارد. اما اگر کسی شرایط نماز مثل وضو، غسل، طهارت و ... را نداشته باشد، احکام نماز تغییر و تخفیف پیدا میکند اما نماز ساقط نمیشود. مثلا وضو و غسل تبدیل به تیمم می شود تا فرد بتواند نمازش را بجا آورد.
حضرت باقر ـ عليه السلام ـ مي فرمايد: «كسي كه نماز واجب را در وقتش بخواند در حالي كه حق آن را بشناسد و چيزي را بر آن مقدم ندارد، خداوند برايش خلاصي از عذاب را مي نويسد (يعني او را عذاب نمي فرمايد) و كسي كه در غير وقت نماز آن را بخواند و كار دنيا را بر نماز مقدم بدارد، پس امر او با خدا است اگر خواست او را مي آمرزد و اگر خواست او را عذاب مي فرمايد (يعني نجات قطعي برايش نيست)».(1)
حضرت ایت الله بهجت میفرمودند: کسی که نماز اول وقت بخواند همه کارهایش در وقت خود سر و سامان میگیرد اما کسی که نمازش را به تاخیر بیندازد کارهای زندگی اش، ازدواجش، شغلش و ... نیز به تاخیر می افتد.
گاهي انسان براي برگزاري نماز در اول وقت انگيزه دارد. امّا كاري پيش مي آيد و مجبور مي شود كه نماز را به تاخير اندازد. به عنوان مثال وقتي كه نزديك به اول وقت و قبل از نماز ناهار مي خوريم طبيعتاً با شكم پر نماز خواندن مشكل است، بنابراين نماز را به بعد موكول مي كنيم و بعد هم كارهاي ديگر برايمان پيش مي آيد و فراموش مي كنيم. رفع اين مشكل، مبتني بر يك برنامه ريزي دقيق تر است. يعني طوري كار را شروع كند كه در اول وقت نماز، كارها ناتمام و ناقص نماند و آماده نماز شود. اگر بتوانید خود را به خواندن نماز در اول وقت عادت دهید نماز خواندن برایتان خیلی آسان خواهد شد.
تقید به نماز جماعت یکی از بهترین راه ها برای پیدا کردن تقید به نماز اول وقت است.
با افرادي دوستي كنيد كه نماز مي خوانند و به نماز اول وقت اهميت مي دهند. يقيناً دوستان و كساني كه با آنها معاشرت داريم، در زندگي ما نقش دارند، در روايات زيادي از ائمة‌ اطهار ـ عليهم السلام ـ به آثار مثبت و منفي دوستان بر زندگي انسان اشاره شده است كه مراجعة‌ به آنها مي تواند راه گشاي زندگي مان باشد. بنابراين، چنانچه نمازگزار با افراد و دوستاني معاشرت داشته باشد كه اهل تقوا و راز و نياز با خدا باشند و به نماز اول وقت اهميت دهند به تدريج تحت تاثير قرار گرفته و خود نيز به نماز اول وقت اهميت خواهد داد. رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ نيز فرمود: «المرء علي دين خليله فلتنظر احدكم من يخالل»(2) «انسان پيرو دين دوستش مي باشد، پس دقت كنيد با چه كسي دوست مي شويد.»
موفق باشید.
...............................
(1) وسائل الشیعه، کتاب الصلوة، ابواب المواقیت، ج3، ص83، ح23.
(2) بحارالانوار، ج 74، ص 192

دوشنبه 11 مرداد 1400  1:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها