0

🌼 پرسش: دوست را در اوج عصبانيت بشناسين ....

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 24707
محل سکونت : اصفهان

🌼 پرسش: دوست را در اوج عصبانيت بشناسين ....

اخلاق و عرفان_مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

🌼 پرسش:
سلام اينکه ميگن دوست را در اوج عصبانيت بشناسين واينکه دوستت را سه بار بدون دليل عصباني کن اگر ماند دوست خوبي اگر رفت ودوست خوبي نيست اين سخن از کيه واينکه اين سخن سخن درستي هست يا نه لطفا در موردش توصيح دهيد ممنون تو مدرسه ما خيلي بين دانش آموزان بحث ميشه..بهم ميگن تو عصبانيت امتحانت کردم حرف بد زدي خود واقعي تو نشون دادي و...
🌸☘️☘️☘️☘️☘️🌸
🌼 پاسخ:
سلام علیکم
امام صادق علیه السلام فرمود: مَن غَضَب عَلَیک مِن اخوانِک ثَلاثَ مراتٍ فَلَم یقُل فیک شرّاً فَاتَّخِذه لِنَفسِک صَدیقاً؛ کسی که سه بار بر تو خشمگین شد و سخن ناخوشایندی درباره ات نگفت، او را به دوستی انتخاب کن.(1)
بنابراین اصل عصبانی شدن یک دوست مخصوصا در برخی موقعیت ها طبیعی است و ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. اما آنچه مهم است این است که بتواند عصبانیت خود را کنترل نماید و دوستی را به هم نزند.
حضرت در روایت دیگری می فرمایند: اذَا ارَدتَ أَن تَعلمَ صِحَّةَ ما عند اخیک فَاغضِبْهُ، فَان ثَبَتَ لَک عَلَی المَوَدَّةِ فهُو أَخوک؛ اگر خواستی بدانی دوست تو واقعی و حقیقی است، او را خشمگین کن، اگر بر دوستی پایدار بود، بدان دوست واقعی است.(2)
نکته دیگر اینکه در هیچ کدام از این دو روایت نیامده بود که سه بار دوستت را عصبانی کن. چراکه چنین کاری خود انسان را در نزد دوست متهم میکند و به طور طبیعی باعث عصبانیت و بدبینی او به انسان میشود. بلکه در یک روایت آمده بود اگر سه بار عصبانی شد نه اینکه تو سه بار او را عصبانی کن. در روایت دیگر هم تنها یک بار گفته شده او را عصبانی کن که در شرایط خاص و برای آزمودن فردی است که انسان می خواهد با او دوستی صمیمی و رابطه ای پایدار داشته باشد.
موفق باشید
....................
1. امالى صدوق، ص 669.
2. تحف العقول، ص357.

دوشنبه 11 مرداد 1400  1:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها