0

🌸پرسش: سلام چه کار کنيم تا گناه انجام نديم

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 24707
محل سکونت : اصفهان

🌸پرسش: سلام چه کار کنيم تا گناه انجام نديم

پرسش:
سلام چه کار کنيم تا گناه انجام نديم براي توبه بايد چه کار هايي انجام داد
🌸☘️☘️☘️☘️☘️🌸
پاسخ:
سلام علیکم
شما قبل از هر کاری باید یک توبه نصوح و واقعی داشته باشید. چنین توبه ای هم گناهان قبلی را پاک میکند و هم جلوی تکرار گناه را میگیرد. توبه يك نوع انقلاب دروني و پشيمان شدن از ارتكاب به گناه است. توبة راستين و واقعي داراي چند ركن است: 1. پشیمانی از گناهان سابق 2. ترک گناه در حال حاضر 3. تصمیم بر ترک گناه در آینده 4. جبران گناهان 5. استغفار با زبان.
سپس برای حفظ خود از این راهکارها استفاده کنید:
1. كوچك نشمردن هيچ گناهي هر چند به نظر صغيره باشد. چرا كه ابليس لعين با كوچك جلوه دادن گناهان زمينة عادت كردن به گناه و انجام دادن معاصي كبيره را هم فراهم مي نمايد.
2. از نماز براي ترك گناه كمك بگيريد. در قرآن مي خوانيم كه: «نماز شما را از كارهاي زشت و منكر باز مي دارد».
3. شرط نمودن با خدا مبني براي ترك معصيت و استعانت جستن از او: شما مي توانيد هر روز بعد از نمازهاي يوميه با خداوند شرط كنيد و قول دهيد گناه انجام ندهيد. بدين صورت كه بعد از خواندن نماز صبح با خداوند متعال عهد كنيد تا نماز ظهر هيچ گناهي را انجام ندهيد. بعد از اينكه سربلند بيرون آمديد بعد از نماز ظهر و عصر عهد خود را تكرار كنيد و همين‌طور روز را بدون گناه به پايان رسانيد. بعد از مدتي ثمرة اين روش را به خوبي در خواهيد يافت. پس از آن مي توانيد هر روز اول صبح با خداوند عهد خودتان را تا شب محكم نماييد.
4. هرگاه فكر گناه و وسوسه آن به ذهن آمد بلافاصله آن را از ذهن خارج كرده و توجه خود را با امور شريفي مثل: نماز، قرائت قرآن، مطالعه و يا بازي‌ها و سرگرمي‌هاي سالم معطوف سازيد. ذكر لا حول ولا قوة الا بالله برای دفع وسوسه شیاطین جنی توصیه شده است.
5. مطالعه و تفكر پيرامون عواقب سوء و وخيم گناه: در اين رابطه مطالعه كتاب هايي پيرامون معاد بسيار نافع است. به كتاب هاي شهيد دستغيب ـ رحمه الله ـ درباره گناه، آثار آن و ترك گناه مراجعه نماييد.
6. از مكان‌ها و شرايطي كه آدمي را به گناه ترغيب مي‌نمايد فاصله بگيريد.
7. محاسبه نفس: رسيدگي به افكار و اعمال در طول روز به خصوص در پايان روز يعني شب‌ها قبل از خوابيدن را محاسبه نفس گويند توجه به اعمال روز و كردارها و توبيخ نمودن و استغفار كردن در صورت انجام دادن معصيت يكي از راههاي مهم به شمار مي‌رود.
8. خواندن سوره توحيد. عبدالله بن حي از اميرمؤمنان علي ـ عليه السّلام ـ روايت كرده است كه فرمود: «كسي كه يازده بار سوره قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را پس از نماز صبح بخواند، در آن روز گناهي از او سر نمي زند هر چند بر خلاف ميل شيطان باشد».

موفق باشید.


🌺
☘️🌺
🌺☘️🌺☘️🌺☘️

 

دوشنبه 4 مرداد 1400  10:10 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها