0

3 روش درست کردن آبرنگ طبیعی

 
saraalighanbari1360
saraalighanbari1360
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 9763
محل سکونت : fars

3 روش درست کردن آبرنگ طبیعی

3 روش درست کردن آبرنگ طبیعی


درست کردن آبرنگ, درست کردن آبرنگ طبیعی, نقاشی با آبرنگ

درست کردن آبرنگ طبیعی

 

چگونه در خانه آبرنگ طبیعی درست کنیم؟

کودکان عاشق نقاشی با آبرنگ و بازی کردن با رنگ ها می باشند، ولی از سویی امکان دارد که رنگ ها را داخل دهان خود بکنند ، باید به دنبال راه کاری باشید . بهترین روش این است که یک رنگ غیر سمی برای آن ها استفاده کنید.

شیوه اول ساخت آبرنگ

مواد لازم:

- ۱.۵ فنجان از جوش شیرین

 -یک سوم فنجان سرکه

- رنگ غذا در رنگ‌های مختلف

- ۱ قاشق غذاخوری شیره ذرت

- پالت نقاشی ( از لوازم التحریری‌ها قابل خریداری است)

- قلم مو

- کاغذ

- خلال دندان

 

درست کردن آبرنگ, درست کردن آبرنگ طبیعی, نقاشی با آبرنگ

نقاشی با آبرنگ

 

روش ساخت:

داخل ظرفی، کم کم جوش شیرین را به سرکه افزوده و آنها را با هم مخلوط کنید. واکنش شیمیایی میان سرکه و جوش شیرین سبب می‌ گردد که صدای فش فش از آن بلند شود و کودکتان ذوق زده شود. اینک شیره ذرت را اضافه کنید و مخلوط را کاملا هم بزنید. جوش شیرین اغلب به سرعت ته نشین می‌شود، به همین علت باید در هر مرحله از کار، مخلوط را مرتب هم بزنید. 

 

زمانی که مخلوط‌تان یکدست شد، رنگ آماده است. پس در هر یک از فضاهای گرد پالت نقاشی، قدری از مخلوط آماده شده‌تان بریزید. این کار را می‌توانید با قاشق و یا سرنگ انجام دهید.

 

اینک در هر فضای گرد پالت، یک قطره رنگ خوراکی بریزید. این لحظه بهترین زمان برای شماست که در مورد ترکیب رنگ‌ها با فرزندتان حرف بزنید. مانند اینکه ترکیب رنگ قرمز و زرد، نارنجی به وجود می‌آورد. بگذارید کودکتان با آزمایش، رنگ‌های مخصوص خود را به وجد آورد.

با استفاده از خلال دندان، مخلوط‌تان را به طور کامل هم بزنید و پالت رنگ را به مدت ۲۴ ساعت در جایی بگذارد تا رنگ‌ها سفت شوند. 

 

زمانی که آبرنگ‌تان به قدری سفت شد که توانستید آن را لمس کنید، رنگها آماده استفاده هستند. قلم موی خود را داخل آب نموده و به روی پالت رنگ بزنید و به کودک هنرمند و باهوش‌تان نقاشی کردن با آن را آموزش دهید و از لحظات کنار هم بودن لذت ببرید. 

 

درست کردن آبرنگ, درست کردن آبرنگ طبیعی, نقاشی با آبرنگ

ساخت آبرنگ طبیعی

 

شیوه دوم برای تهیه آبرنگ

در این شیوه از ساخت آبرنگ غیر شیمیایی برای کودکان، می توانید مقداری از پودر شربت های فاقد شیرینی یا فاقد شکر را داخل یک فنجان با یکدیگر ترکیب کنید، رنگ به دست آمده بستگی به مزه ای که انتخاب کرده اید، دارد. امکان دارد، برخی رنگ ها مانند خود میوه نشوند، به طور مثال ؛ رنگ با مزه انگور چیزی مایل به طوسی و خاکستری به دست می آید.

 

نکته : استفاده از پودر های شکر دار سبب به وجود آمدن چسبندگی بیشتر رنگ به علت قند موجود در آن می شود، همینطور استفاده از رنگ های بدون قند باعث می شود تا کودکان میلی به خوردن آن نداشته باشند.

آنگاه در مرحله بعدی ساخت آبرنگ ، رنگ ها را به همراه یک قاشق غذاخوری آب به ترکیب بیفزایید. اگر علاقمند هستید که رنگ ها تیره تر شوند، از آب کمتری استفاده نمایید و برای به وجود آوردن رنگ روشن باید مقدار آب بیشتری بیفزایید.

 

آنگاه مجددا هم بزنید و سپس دوباره یک قاشق غذاخوری رنگ اضافه کنید و سپس مخلوط را داخل قالب یخ و یا شیشه های مربا بریزید. بهتر است از شیشه های در دار استفاده کنید تا بعداً بتوانید مجددا استفاده کنید.

 

اینک آبرنگ شما آماده شده و برای نرم تر شدن رنگ نیاز است، قدری آب به آن اضافه کنید، همینطور برای گرفتن رنگ هم می توانید از لباس ها و یا پارچه های کهنه استفاده کنید.

 

درست کردن آبرنگ, درست کردن آبرنگ طبیعی, نقاشی با آبرنگ

ساخت آبرنگ طبیعی

 

شیوه سوم برای تهیه آبرنگ

نقاشی با رنگ طبیعی برگ درختان و گل‌ها

برگ درختان به خصوص برگ درخت انجیر، برگ توت، برگ انگور عسگری و گلبرگ‌های رنگی از ‏گیاهانی هستند که میتوانید برای ساخت و کشیدن نقاشی با رنگ طبیعی از آن‌ها استفاده کنید. ‏برای این کار به جز جوشاندن ، می‌توانید برگ یا گل را در ‏کیسه‌های زیب کیپ گذاشته روی آن نصف لیوان آب داغ بریزید و آنگاه با وردنه آن را آنقدر له ‏کنید تا عصاره رنگی برگ و گل بیرون بیاید.

 

با این رنگ‌هایی که خارج کرده‌اید میتوانید روی ‏پارچه، مقوا و چوب رنگ آمیزی کنید و از این راه مفاهیم گوناگون را به کودک خود یاد ‏داده ساعاتی شادی را با او بگذرانید ضمن این که با پرورش خلاقیت، اعتماد به نفس او را بالا می برید. ‏

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

سه شنبه 22 تیر 1400  9:42 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها