0

قهر با صندوق رأی مشکلی را حل نمی‌کند

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25047
محل سکونت : اصفهان

قهر با صندوق رأی مشکلی را حل نمی‌کند

روحانی:

قهر با صندوق رأی مشکلی را حل نمی‌کند/ اگر دولت ما نبود همه قطعنامه‌ها علیه ایران صادر می‌شد

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه قهر با صندوق رأی مشکلی را حل نمی‌کند، گفت: جمهوریت از دستاوردهای انقلاب است و همه باید آن را پاس بداریم.

 قهر با صندوق رأی مشکلی را حل نمی‌کند/ اگر دولت ما نبود همه قطعنامه‌ها علیه ایران صادر می‌شد

به گزارش گروه سیاست آنا، حجت‌الاسلام‌ حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با تأکید بر اهمیت مشارکت در انتخابات پیش رو گفت: این ایام مهم‌ترین مسئله‌ای که پیش رو داریم، روز جمعه ۲۸ خرداد که روز انتخابات است و همیشه انتخابات برای ما مهم بوده و سرنوشت‌ساز بوده است.

رئیس‌جمهوری گفت: در این انتخابات همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند ممکن است در جریان بررسی احراز صلاحیت‌ها ظلمی صورت گرفته باشد، در جریان تبلیغات انتخاباتی که در این مدت ما شاهد آن بودیم، حتماً ظلم‌های فراوانی رخ‌داده است همه ما باید خودمان را موظف بدانیم به رفع ظلم‌ها و جبران آن‌ها و این کار شدنی است.

وی اظهار کرد: به نظر من مردم بزرگ ایران در طول این ۸ سال بار مسئولیت سنگینی بر دوش داشتند و در مراحل مختلف این مسئولیت را به‌خوبی انجام دادند. لازم و واجب هست که فداکاری و موفقیت مردم را به‌خوبی برای مردم تشریح کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید افزود: اولین موضوع در آغاز این ۸ سال بود و آن اینکه باید ترسیم کنیم که اگر با رهبری رهبر معظم انقلاب و ارشادات ایشان و حضور و حمایت مردم و تدبیر دولت نبود و برجام تحقق پیدا نمی‌کرد همان وضع و همان سیر ادامه پیدا می‌کرد، شما در نظر بگیرید که در سال ۹۳ و ۹۴ ما چه وضعی داشتیم.

وی افزود: در این صورت صادرات نفت به‌کلی قطع می‌شد چون هر ۶ ماه بخشی از صادرات نفت قطع می‌شد، روابط بانکی ما با دنیا قطع بود و مردم با شرایط بسیار سختی مواجه می‌شدند. حتماً مسئولین امر این را باید در یک سند ترسیم کنند که اگر برجام نبود در سال‌های بعد چه می‌شد. این سند کار بزرگ ملت ما هست.

روحانی ادامه داد: سند دومی که باید ترسیم شود این است که اگر برجام در سال ۹۷ توسط فردی که دارای بیماری روانی بود و متأسفانه در آمریکا مسئولیت کاخ سفید را به دست گرفته بود، اگر این بیمار روانی نمی‌آمد و آدم سالمی رئیس‌جمهور می‌شد و روند سال ۹۴ و ۹۵ اگر ادامه پیدا می‌کرد، ترسیم این وضعیت ازلحاظ اقتصادی کار سختی نیست.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: شرایطی که اواخر سال ۹۴ سال ۹۵ ۹۶و این شرایط را در نظر بگیریم و با همان شرایط ترسیم کنیم که وضعیت رشد اقتصادی و تورم چه می‌شد نقدینگی به کجا می‌رفت و اشتغال چه می‌شد این خیلی ساده است و این سند دومی است که باید در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی گفت: در ایام تبلیغات انتخابات کسی از جنایت آمریکا هم نزدیک نفر اسمی از ترامپ نبود مثل اینکه ما وسط جنگ تحمیلی بودیم و می‌خواستیم انتخاباتی برگزار کنیم کسی می‌خواست علیه امنیت ایران صحبت کند، اسم جنگ و صدام را نمی‌برد.

رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم ادامه داد: در شرایطی که جنایتکاری آمده، ‌ اقدام تروریستی انجام داده و جنگ اقتصادی توأم با تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران انجام داده است. یعنی حتی در دارو و مواد غذایی هر دو باهم بوده است.

روحانی افزود: روز گذشته یک مقامی در سوئیس اعلام می‌کرد که با آقای بایدن ملاقات کرده و گفته اگر سوئیس می‌خواهد درزمینهٔ دارو و غذا اقدامی کند ما مخالف نیستیم و این خیلی عجیب است. بعد از سه سال و نیم رئیس‌جمهور جدید که باید در اولین لحظه دستور می‌داد همه تحریم‌های تروریستی فوراً قطع شود، بعد از چند ماه می‌گوید ازنظر ما بلامانع است این‌طور که در خبرها آمده است.

رئیس‌جمهوری بیان کرد: سند دیگری که باید توسط همین دولت نوشته و منتشر شود و همه ببینند، این است که از سال ۹۷ تا امروز چه خسارت‌هایی در اثر اقدام تروریستی آمریکا و جنگ اقتصادی به مردم ایران تحمیل‌شده است. همه دستگاه‌ها می‌توانند این را بنویسند، وزارت نفت، صنعت، راه و شهرسازی و همه وزارتخانه‌های مربوطه می‌توانند بنویسند که در این مدت خسارات مستقیم و خسارت غیرمستقیم ما چقدر بوده است. مثلاً سه سال ما نتوانستیم نفت و میعانات خودمان را در بازار بفروشیم و چقدر به ما خسارت واردشده است.

وی ادامه داد: اینکه ما حدوداً چقدر می‌توانستیم نفت صادر کنیم قیمت نفت هم حدوداً مشخص بوده در سال ۹۷، ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ قیمت نفت مشخص است و می‌توان این‌ها را محاسبه کرد. در بخش‌های دیگر را هم می‌توان ضررهای غیرمستقیم را هم می‌توان محاسبه کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر تحریم و جنایت ترامپ نبود، ما لااقل ۵۰- ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم و در اینجا سرمایه‌گذاری می‌شد و همه این‌ها قطع شد. کسی باید این‌ها را توضیح بدهد تا می‌خواهند توضیح بدهند می‌گویند ما به بیرون کاری نداریم.

رئیس دولت تدبیر و امید یادآور شد: ۲۸ مرداد را چه کسی برای ما درست کرد، بیرون بود یا داخل، بیرون بود که ۲۸ مرداد را برای ما درست کرد، در جنگ جهانی دوم چه کسی کشور ما را اشغال کرد، از بیرون آمدند و اشغال کردند. در جنگ تحمیلی ۸ ساله مگر از بیرون نیامدند، جنایتکاران فلقی از بیرون وارد کشور ما شدند، می‌گویند بیرون را نگاه نکنید. کسی که جنگ را به ما تحمیل می‌کند، این را که باید نگاه کنیم. جنایتکار را که باید نشان دهیم.

وی ادامه داد: باید بگوییم صدام و ترامپ چه کردند. اگر سکوت کنیم و بگوییم در جنگ ۸ ساله ما کاری به بیرون نداریم. حالا صدام حمله کرده و ما کاری به بیرون نداریم. بحث ما داخل است، در داخل بحث کنیم که آیا نیروها خوب تجهیز شده‌اند یا نشده‌اند، خوب جنگیده‌اند یا نجنگیدند ما کاری به آن‌ها نداریم.

روحانی اظهار کرد: اگر کشورهای دیگر آمدند و در جنگ تحمیلی ۸ ساله علیه ما اقدام کردند ما کاری به آن‌ها نداریم. در تجاوز خارجی در جنگ تحمیلی که باید بیرون را به‌عنوان کسی که علیه ما جنایت کرده نگاه کنیم! ما باید برآورد خسارت کنیم و بگوییم در این سه سال چه خسارتی به ملت ما خورده است. باید بگوییم اگر این خسارت نبود چه اتفاقی می‌افتاد و این خسارت چه مقدار بوده است.

رئیس‌جمهوری عنوان کرد: نکته دیگری که می‌خواهیم بگویم و می‌خواهم از ملت و دولت و همه‌کسانی که اقدام کردند سپاسگزاری کنم و آن اینکه در این سه سال و نیم ما در بسیاری از مقاطع تهدید را به‌نوعی تبدیل به فرصت کردیم و یا از بین بردیم.

روحانی با بیان اینکه در دولت در سه سال و نیم گذشته نتوانستیم از بودجه نفت استفاده کنیم، گفت:دونیم درصد بودجه کشور معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان از نفت بوده است. ما در این شرایط بودجه بدون نفت را طراحی کردیم. کسی فکر نمی‌کرد در این کشور بودجه بدون نفت طراحی و عمل شود.

رئیس دولت دوازدهم تصریح کرد: برای جبران سهم نفت در بودجه، سهام دولت را ۶ برابر سال قبل فروختیم که کار بزرگی بود. اوراق مالی را چند برابر استفاده کردیم و این خیلی مهم است که دولتی در جنگ اقتصادی باشد و یک ریال از پایه پولی بانک مرکزی استفاده نکند.

وی افزود: در این ایام سخت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، شاغلین و ترمیم حقوق‌ها را به انجام رساندیم این کار عظیم و بزرگ بوده است، در این میان مسئله کرونا هم اضافه شد که مشکلات خاص خودش را برای کشور داشت.

روحانی تصریح کرد: هزینه‌های اضافه به ما تحمیل شد و درآمدهای از دست ما رفت، صادرات و واردات کشور دچار مشکل شد، اما درعین‌حال وزیر صمت دیروز گزارش خوشحال‌کننده‌ای ارائه کرد و گفت: در سه سال نیم جنگ اقتصادی هیچ واحد تولیدی به خاطر عدم واردات مواد اولیه تعطیل نشد.

رئیس دولت دوازدهم اضافه کرد: در جنگ اقتصادی ممکن است کارخانه‌ها به دلیل نداشتن مواد اولیه تعطیل شوند. در این دولت یک واحد تولیدی به خاطر نداشتن مواد اولیه تعطیل نشده و این مسئله مهمی است که ما در این مقطع جای نفت، از پتروشیمی و فولاد استفاده کردیم چون برای واردکردن کالا و دارو به درآمد ارزی نیاز داشتیم و عمدتاً پتروشیمی و فولاد ارز را به صحنه آورد و توانست کشور را اداره کند.

روحانی گفت: در تبلیغات عجیب این روزها کسی نگفت در شرایط تحریم اقتصادی چگونه ملت توانستند نفس بکشد ملت رنج فراوانی برد، اما توانست مقاوم بایستد و این ایستادگی باعث شد که طرف مقابل سربه‌زیر با ما در وین مذاکره کنند.

رئیس دولت دوازدهم یادآور شد: اگر این دولت نبود و دیگران جای ما بودند شک نکنید حتماً امروز فصل ۷ منشور سازمان ملل متحد و همه قطعنامه‌ها بر سر کشور بود. کسی که توانست مسیر را دقیق و باتدبیر ادامه دهد که برجام را حفظ کند و نگذارد قطعنامه‌های سازمان ملل برگردد و قدم‌به‌قدم کاهش تعهدات را انجام دهد، توانمندی هسته‌ای‌اش را از همیشه قوی‌تر کند این دولت بود. بنابراین تدبیر عظیم و بزرگی انجام شد که ما مشکلات و تهدیدات را تبدیل به فرصت کنیم.

وی با بیان اینکه درگذشته کشور ما واردکننده بنزین بود، یادآور شد: امروز در مسئله بنزین خودکفا هستیم و روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در کشور توزیع می‌شود و از این پول ماهیانه ۶۰ میلیون نفر کمک معیشتی دریافت می‌کنند این طراحی که از سوی سه قوه و با همکاری مقام معظم رهبری صورت گرفت، باعث شد که یک تهدید را به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم.

روحانی با اشاره به گزارش بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی کشور، گفت: دیروز بانک مرکزی گزارش رشد اقتصادی سال ۹۹ را برای من فرستاد که یکی از افتخارات این دولت است. در سال ۹۹ در بسیاری از کشورهای مهم و پیشرفته رشد اقتصادی آن‌ها منفی بوده است و این منفی بودن از منفی ۳ تا منفی ۱۵ تغییر بوده است و به‌صورت متوسط رشد اقتصادی جهان حدود منفی ۴ بوده است.

رئیس‌جمهوری افزود:‌ در این شرایط جنگ اقتصادی که کشور درگیر آن بود و شیوع ویروس کرونا، ‌ در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ رشد اقتصادی کشور مثبت ۳.۶ بوده است که یکی از افتخارات بزرگ ملت ایران است. اگر ملت ایران، ‌ مقاومت و صبور نداشت این مهم محقق نمی‌شد و همین مردم بودند که کشاورزی و صنعت را به حرکت درآوردند.

وی با بیان اینکه رشد صنعت کشور در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ طبق گزارش اعلام‌شده، مثبت ۷.۱ است، اظهار داشت:‌ گروه کشاورزی نیز در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ مثبت ۴.۵ رشد کرده است. البته خدمات ما رشد نداشته و صفر است ولی منفی نیست.

روحانی اضافه کرد:‌ رشد اقتصادی ۳.۶ که از افتخارات بزرگ ملت ایران و رشد صنعتی و کشاورزی در این شرایط سبب شد تا آمریکا را به وین بیاورد. همچنین رشد در تمام فعالیت‌های زیربنایی، صادرکننده بنزین در منطقه سبب حضور آمریکا در وین شده است درحالی‌که آمریکا دید به‌رغم همه تحریم‌ها برای سرنگونی و فروپاشی اقتصاد کشور، ۳.۶ در سال کرونا و همه فشارها، کشور رشد داشته است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه کشور در سال کرونا نیز در بخش‌های مختلف از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است، گفت: پرستاران، مدافعان سلامت، تمام شرکت‌های دانش‌بنیان، صنعت کشور کار بسیار مهمی انجام دادند. اینکه ما در دوره کرونا موفق شدیم تخت‌های ویژه را در شرایط جنگ اقتصادی و دوره کرونا به دو برابر افزایش دهیم، بسیار حائز اهمیت است.

روحانی با اشاره به انتخابات پیشروی ریاست جمهوری در روز جمعه اظهار داشت: اینکه نقد، انتقاد و گلایه داشته باشیم، جای خودش. جمهوریت را باید همه پاسدار بداریم. جمهوریت از یادگارهای امام راحل (ره) و از تأکیدات رهبری است. نگذاریم جمهوریت آسیب ببیند. اگر گله از یک‌نهاد یا اقدام گلایه داریم، اگر از دولت گلایه داریم، اشکال ندارد که از دولت گلایه داشته باشیم ولی راهش قهر از صندوق نیست.

وی با بیان اینکه قهر با صندوق هیچ مشکلی را برای ما حل نمی‌کند، تصریح کرد: پای صندوق رفتن در این شرایط استحکام نظام ماست و قدرت ما را بیشتر می‌کند. چه فایده‌ای دارد اگر به‌پای صندوق نرویم؟ آثارش چیست؟ پیش وجدان خودتان بررسی کنید.

رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم با اشاره به قانون اساسی خاطرنشان کرد: اگر مشکلی وجود دارد، راه‌حل آن مشکل بازهم صندوق است، بازهم باید به اصل ۵۹ قانون اساسی متوسل شویم و پای صندوق برویم. برخی گلایه‌هایی که داریم برخی توسط مجلس، برخی توسط دولت و برخی توسط نهادهای دیگر حل می‌شود. معضلات بزرگی که در ذهن شما وجود دارد، آن‌هم بر اساس اصل ۵۹ از طریق صندوق حل می‌شود.

روحانی با تأکید بر اجرای و پاسداری از تمام اصول قانون اساسی ابراز داشت: باید همه اصول قانون اساسی را پاس بداریم. این درست نیست که بخشی را قبول کنیم و بخشی را قبول نکنیم. ممکن است بگویید افراد دیگری می‌خواستیم ولی امروز نیستند. در بین کسانی که هستند کسی را انتخاب کنیم که به ما نزدیک‌تر است.

به گفته رئیس‌ دولت تدبیر و امید، انتخاباتی که سرد باشد، مردم در آن حضور نداشته باشند و پای صندوق‌ ما خلوت باشد، کشور، نظام و ما نفع نمی‌بریم. نقد و انتقاد ما راه‌حل دارد. معضل در ذهن ما راه دارد.

وی خطاب به وزارت کشور، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها بیان کرد: این صندوق، ‌ امانت مردم است. آرا حق‌الناس مردم است. نباید بگذاریم یک‌دانه از آرا جابه‌جاشده یا کم‌وزیاد شود. من به وزیر کشور صریح گفتم و چندین بار هم گفتم، وزارت کشور و همه متعهد هستند. وظیفه سختی نزد آن‌ها است. با تمام قوا باید از آرا حفاظت کنید.

روحانی اضافه کرد: امیدوارم با حضور مردم جمعه خوبی در پیشرو داشته باشیم و ۲۸ خرداد در تاریخ کشور ثبت شود. ما به رأی مردم احترام می‌گذاریم.

وی به تلاش دولت دوازدهم برای بهبود وضعیت کشور اشاره کرد و یادآور شد: شرایط کشور تا پایان این دولت بهتر شده و کنترل می‌شود. در مسئله خشکسالی تمام تلاش خود را می‌کنیم، هرچند سخت‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این شرایط سخت هرروز یک افتتاح را شاهدیم، عنوان کرد: دیروز نود و یکمین تصفیه‌خانه افتتاح شد. هر هفته یک سد و تصفیه‌خانه افتتاح می‌شود. نباید بگذاریم مردم در این تابستان دچار سختی و مشکل شوند.

روحانی با یادآوری مذاکرات وین گفت: در موضوع تحریم هم در نقطه پایان آن هستند. من نمی‌دانم یک کلمه چطور کند شده است. باید از این کلمه عبور کنیم و باید به نقطه برسد. ان‌شاءالله تا پایان این دولت، این کار انجام شود و دولتی با مهار کرونا، کمترین خشکسالی و پایان تحریم در اختیار دولت بعد قرار گیرد.

انتهای پیام/

چهارشنبه 26 خرداد 1400  12:57 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها