0

✅پرسش: راه هايي توسل به امام زمان

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 23367
محل سکونت : اصفهان

✅پرسش: راه هايي توسل به امام زمان

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

✅پرسش:
راه هايي توسل به امام زمان
🌸☘️☘️☘️☘️☘️🌸
🌺پاسخ:
با سلام و عرض تبريک فرا رسيدن سال نو و سپاس از ارتباطتان با مرکز ملي پاسخگويي به سوالات ديني
پرسشگر محترم؛
توسل به اولیاء الهی مساله ای کاملا عقلانی و البته مورد تایید شرع است ؛ اصولا توسل از وسیله است و وسیله به معنی تقرب جستن و یا چیزی که باعث نزدیکی به دیگری از روی علاقه و رغبت می شود. (1) 
خداوند به مقتضای لطف و رحمت بی انتهای خویش، اسباب هدایت مردم را فراهم کرده که یکی از آن ها فرستادن پیامبران و نزول کتب آسمانی و راهنمایی رهبران دینی است. هر چند خداوند می تواند بدون واسطه، فیض خود را به موجودات برساند، ولی سنت الهی بر این تعلق گرفته که جهان هستی را بر اساس نظام اسباب و عوامل قرار دهد و فیض خود را تنها از راه علل و اسباب اعطا کند. 
امام صادق (ع) می فرماید: ابی الله أن یجری الاشیاء الا بالأسباب؛ (2) خداوند امور و اشیا را از طریق علل و سببش جاری می سازد. 
بر این اساس انسان در همه کارهای زندگی به اسباب و وسایل توسل می جوید.
به اعتقاد ما شیعیان؛ امامان معصوم، همانند پیامبران بزرگ الهی واسطه های فیض و رحمت خداوند هستند و انسان می تواند از طریق آنها رحمت خاص خداوند را به سوی خود بخواند.
 ما با دعا و توسل، امامان را واسطه خویش به درگاه خداوند قرار می دهیم و در واقع از خداوند درخواست می نماییم. اما چون آنان مقربان درگاه الهی اند و انسان هایی که به خدا پیوستند، خداوند فیض و رحمت خود را از طریق آنان بر ما جاری می کند. امامان چیزی را از انسان بر آورده نمی کند جز آنچه را خداوند بخواهد.
بهترین روش ارتباط و توسل به امام زمان (عج ) انجام واجبات و ترک گناهان است . بالاترین روش خشنود کردن ایشان همین است. اما عملی که برای توسل به ایشان توصیه شده و مجرب هم هست به قرار زیر است:
برای استغاثه به حضرت زیر آسمان (جایی که سقف نداشته باشد بهتر است؛مانند پشت بام) بایست و دو رکعت نماز بخوان و ثوابش را هدیه حضرت کن، بعد دعای سلام الله الکامل التام الشامل العام... (که در اوایل مفاتیح الجنان آمده) را بخوان، سپس سه مرتبه با حضور قلب بگو: یا اباصالح یا بقیه الله ادرکنی.
دعاها برای فَرج و گشایش امور بسیار است که به چند نمونه در ذیل اشاره می شود:
مداومت بر زیارت عاشورا: هر روز صبح بعد از طلوع آفتاب بخوان تا در امور دنیا و آخرت فرج و گشایش بیابی.
از جمله دعاها که مداومت بر آن باعث فرج و گشایش در امور است:
1ـ بعد از هر نماز بگو: اللهم اجعل لی فرجاً و مخرجاً وارزقنی من حیث أحتسب و من حیث لا أحتسب.
2ـ بعد از نماز صبح، دست راست خود را روی سینة چپ بگذار و دست چپ را به سمت آسمان بلند کن و هفتاد مرتبه بگو یا فتاح و بعد از آن بگو لا حول و لا قوّة الاّ بالله، توکّلت علی الحیّ الذی لایموت و الحمدلله الذی لم یتّخذ ولداً و لم یکن له شریک فی الملک و لم یکن له ولیٌّ من الذی و کبّره تکبیراً سپس بخوان دعایی را که مفاتیح الجنان در تعقیبات نماز صبح ذکر کرده و اوّلش این است: بسم الله و صلّی الله علی محمدٍ و آله و أفوّض أمری إلی الله إنّ الله بصیرٌ بالعباد، فوقیه الله...
3ـ دعای فرج حضرت حجه بن الحسن(ع) را بخوان که در مفاتیح آمده و ابتدای آن این است: یا من تُحَلُّ عُقَد المکاره... .
نكته آخر اين كه: اين گونه نيست كه هر كس دعائي كرد و صلاح او نبود با توسل به ائمه عليهم السلام، بتواند آن دعا را به استجابت برساند و به اصطلاح عاميانه، با توسل به ائمه عليهم السلام از خداي متعال عبور كند و به خواسته خود برسد. رضايت آن ها در گرو رضايت خداي متعال است و آن ها به چيزي كه خدا راضي نشود راضي نمي شوند.
بر همين اساس است كه مي بينيم بسيار دعا ها كه حتي با توسل هم به اجابت نمي رسند. پس هدف از توسل تنها زود رسيدن به حاجت نيست. بلكه رسيدن به حكمت ها و فوائدي است كه به برخي از آن ها اشاره كرديم، چه حاجت برآورده بشود چه نشود.
منابعی برای مطالعه بیشتر:
1.توسل و رابطه آن با توحيد، حسین رجبی،تهران: مشعر.
2. توسل به اهل بیت از نگاه قرآن و سنت، سید مصطفی مناقب، قم: مؤسسه بوستان کتاب.
پي نوشت ها :
1. ناصر مكارم شيرازي، تفسیر نمونه، دارالكتب الاسلاميه، 1374 هـ.ش ، ج4،ص 464.
2. محمد بن يعقوب كليني، الکافی، تهران، دارالكتب الاسلاميه، 1365هـ.ش ، ج1، ص 183.
🌺
☘️🌺
🌺☘️🌺☘️🌺☘️ @pasokhgoo5


۱۹:۰۰

اخلاق و عرفان_مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

✅پرسش:
ايا بعضي از ترس هاي طبيعي  مي تواند به شرک خفي تبديل شود به عنوان مثال ترس از حشرات ،حيوانات،پدر و مادر ، کسي که مرده   و غيره
🌸☘️☘️☘️☘️☘️🌸
🌺پاسخ:
سلام عليکم
شرک به طور کلی به معنای شریک کردن کسی یا چیزی با خدای متعال است. بنابراین اگر ترس از غیر خدا باعث شود باور به توحید متزلزل و مخدوش شود شرک محسوب میشود. مثل اینکه ترس از یک فرد باعث اطاعت بی چون و چرا از او حتی در معصیت خدا شود. این در حالی است که جز خدا کسی شایسته اطاعت تام و تمام نیست. اما ترس هایی که باعث نشود کسی یا چیزی شریک خدا قرار داده شود شرک محسوب نمیشود اگر چه مذموم و ناپسند است. مثلا مرحوم نراقي ميگويد: ترس از مرده نهايت ضعف نفس است. یا در روایت آمده است: توکل این است که از غیر خدا نترسی.(1) بنابراین چنین ترس هایی ضعف نفس، ضعف ایمان، کامل نبودن توکل و ..... محسوب میشود. 
موفق باشید.
............................
(1) مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، ج68، ص143، ح42. 
🌺
☘️🌺
🌺☘️🌺☘️🌺☘️ @pasokhgoo5

 

سه شنبه 4 خرداد 1400  12:33 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها