0

✅پرسش:دختران پرتوقع...

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 23359
محل سکونت : اصفهان

✅پرسش:دختران پرتوقع...

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

✅پرسش:
چرا متاسفانه وقتي خانم ها به خواستگاري دختر ميان اينقدر توقعاتشون بالاس و بيشتر دنبال پول و داراين مگه دنبال دختر نجيب نيستن من زيبايي هم دارم اين افراد با اين توقعات باعث ميشن ايمانمون ضعيف بشه ومتاسفانه بيشترشون دنباله دختر بي حجابن  ولي سطح توقعات بالاي و براي همين سن ازدواج بالا شد.لطفا پيامي در رابطه با اين موضوع بزارين ممنون.
🌸☘️☘️☘️☘️☘️🌸
🌺پاسخ:
سلام عليکم
قطعا مهم ترین ملاک در ازدواج و خواستگاری باید دیانت و ایمان دختر باشد. در چندین روایت از امام صادق (علیه‌السلام) وارد شده است که اولویت در انتخاب در مقام مقایسه دینداری با زیبایی و دارایی، دینداری است؛ چرا که اگر دینداری ملاک انتخاب باشد، زیبایی و دارایی نیز برایش حاصل می‌شود. حضرت میفرمایند:اگر مردی با زنی فقط به خاطر زیبایی و یا دارایی او ازدواج نماید. خدای متعال او را به آن دو چیز واگذار می‌نماید. ولی اگر به خاطر دینداری با او ازدواج نماید خداوند متعال به او زیبایی و دارایی را کرامت خواهد نمود (1).
ممکن است دخترهاي بدحجاب هم موقعيت خوبی برای ازدواج پیدا کنند، اما ازدواج با چه کساني؟ قطعا افرادي که خواستگار چنين دختراني هستند پسرهايي در حد و شان خودشان هستند. خداوند متعال در آيه 26 سوره نور مي فرمايد: الْخَبيثاتُ لِلْخَبيثينَ وَ الْخَبيثُونَ لِلْخَبيثاتِ وَ الطَّيِّباتُ لِلطَّيِّبينَ وَ الطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبات‏. زنان ناپاك از آن مردان ناپاكند، و مردان ناپاك نيز به زنان ناپاك تعلّق دارند و زنان پاك از آن مردان پاك، و مردان پاك از آن زنان پاكند.
حجاب و ايمان نه تنها مانع موفقيت و پيشرفت براي يک زن نميشود بلکه باعث کسب توفيق بيشتر در زندگي نيز ميشود. بنابراين به فضيلت حجاب اکتفا نکنيد و در کنار آن به کسب اخلاق فردي و اجتماعي، پيشرفت تحصيلي، فعاليت هاي هنري، ورزشي و .... نيز روي بياوريد.
ايمان رابطه اي است که ميان مومن و پروردگارش وجود دارد و پاداش و اجر آن را نیز خداوند متعال خواهد داد. بنابراين اجازه ندهيد نه تعریف و تمجید دیگران شما را مغرور کند و نه قضاوت و برخورد بد ديگران شما را مایوس نماید.
موفق باشید.
.......................................
(1)  کلینی، الکافی، ج 5، ص 333؛ صدوق، الفقیه، ج 3، ص 392.

🌺
☘️🌺
🌺☘️🌺☘️🌺☘️ @pasokhgoo5

پنج شنبه 30 اردیبهشت 1400  2:12 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها