0

بورس پیشتاز می شود

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22670
محل سکونت : کرمانشاه

بورس پیشتاز می شود

بورس پیشتاز می شود

بورس پیشتاز می شود

بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ بازدهی بیشتری از بازارهای موازی برای سرمایه گذاران خواهد داشت .

به گزارش صدای بورس، مولفه های بنیادی و غیر بنیادی که موثر بر تصمیمات فعالین بازار سرمایه هستند ، چشم انداز منفی برای بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ را متصور نمی کند . یکی از این مولفه‌ها نرخ ارز است. با توجه به رشد نقدینگی که در حال حاضر بیش از میانگین تاریخی آن هست و نقدینگی که با رشد اقتصادی همراه نیست سرانجام باعث افزایش سطح عمومی قیمتها یا تورم می شود  که یکی از مهمترین مولفه های رشد بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰خواهد بود .. باید بپذیریم که همچنان چشم‌انداز تورمی کشور صعودی است.

در کنار رشد نقدینگی می‌توان بودجه هزینه زا سال ۱۴۰۰ را مزید علت دانست جهت افزایش نرخ تورم و صد البته افزایش نرخ ارز .ارزی که درست است که به سیاست‌های خارجی واکنش نشان می دهد اما این واکنش ها مقطعی است . باید در نظر بگیریم که در بحث سیاست های خارجی به نظر در نیمه اول سال ۱۴۰۰ اتفاق مثبتی رخ نخواهد داد لذا از این جهت کاهش قیمت ارز بعید است . مولفه بعدی که در رابطه با بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ بسیار مهم خواهد بود قیمت‌های جهانی است .

قیمت های جهانی که با کمتر شدن اثر کرونا به افزایش تقاضا واکنش مثبت نشان داده و همچنین افزایش تورم جهانی حاصل از تزریق پول برای مقابله با اثرات زیانبار کرونا ، دیگر عاملی است که در سال ۱۴۰۰ می‌تواند به کمک افزایش قیمت های جهانی بیاید .

افزایش مدیریت شده دامنه نوسان قیمت در بازار سرمایه باعث کاهش ارتباطات و تصمیمات هیجانی و تصمیمات مبتنی بر صف خواهد شد. همچنین کاهش این نوع التهابات قاعدتاً باعث وزن دهی بیشتر به تحلیل در انتخاب سهم میشود. از سوی دیگر . انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه یکی از موضوعات مهم برای تعیین روند بازار سرمایه خواهد بود.

به نظر با توجه به نفوذ قابل ملاحظه ای که بازار سرمایه در سال ۹۹ در جامعه کسب کرد از این جهت به نظر می رسد هر طیفی با هر نگاه سیاسی که پیروز انتخابات شود می باید این نگاه ویژه به بازار سرمایه داشته باشد .از طرف دیگر سال ۹۹ هرچند با مدیریت ضعیف، اما به دولتمردان، تامین مالی از طریق بازار سرمایه را به خوبی یاد داد.

لذا دولت جدید در سال ۱۴۰۰ نیز می بایدبا درس گرفتن از اشتباهات دولت قبلی با یک بازی برد برد بتواند باعث رونق منطقی بازار سرمایه و تأمین مالی صحیح از بازار سرمایه شود . در مجموع انتظار می رود سال ۱۴۰۰ برای بازار سرمایه سالی خوب و پیش‌بینی می شود  که نیمه دوم ۱۴۰۰ از نیمه اول بازدهی بیشتری نسبت به بازار های موازی کسب کند .

پیمان حدادی

کارشناس بازار

یک شنبه 1 فروردین 1400  7:48 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها