0

بایسته های ماه دعا یادداشتی از آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت حلول ماه شعبان المعظّم

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 23310
محل سکونت : کرمانشاه

بایسته های ماه دعا یادداشتی از آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت حلول ماه شعبان المعظّم

بایسته های ماه دعا یادداشتی از آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت حلول ماه شعبان المعظّم

بایسته

شفقنا – حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دریادداشتی با عنوان «بایسته های ماه دعا»
به مناسبت حلول ماه شعبان المعظّم این گونه آورده است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«قالَ رَبُّکُمُ ادْعُونی‏ أَسْتَجِبْ لَکُم»(۱)
اللّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ لاسِیّمَا عَلی وَلِیّکَ الْمُحْیی سُنَّتَکَ القَائِمِ بِأمْرِکَ الدَّاعِی إلَیکَ الدَّلیلِ عَلَیکَ. اللّهُمَّ عَجِّلْ فَرَجَهُ وَ سَهِّلْ مَخْرَجَهُ وَ ارْزُقْنَا لِقَائَهُ وَ اجْعَلْنَا مِنْ أنْصَارِهِ وَ أعْوَانِهِ
با عرض تبریک و تهنیت، حلول ماه مبارک شعبان، ماه نزول برکات، ماه اعیاد شریفه، ماه تجلّی انوار الهیه را گرامی می‌داریم.
این ماه شریف، فرصتی بسیار مناسب و عزیز و شکوهمند برای دعاء و طلب فرج آل محمد علیهم السلام و درخواست تعجیل در ظهور و تحقّق وعده الهی به انبیاء عظام و همه ملل و امم، مخصوصاً مستضعفان و مشتاقان روزگار آن عدل جهانی و حکومت توحیدی اسلامی و تعظیم شعائر و احیاء امر اهل بیت علیهم السلام و اعلام حیات ولایی و برنامه‌های وسیع دعایی است.
سزاوار است در سراسر این ماه، یاد و ذکر فضایل اهل بیت علیهم السلام و معالی مقامات و درجات عالیات ایشان از زبان‌ها نیفتد و مجالس و محافل و سخنرانی‌ها همه را به سوی عوالم قرب و کمال معنوی سوق دهند، مخصوصاً در دعا برای تعجیل فرج حضرت بقیه‌‌الله مولانا المهدی علیه السلام در تمام این ماه، همگان؛ به طور فردی و همگانی، در خلوت و جلوت، اصرار و اهتمام ویژه داشته باشند.
دعا برای آن حضرت و برای تعجیل در ظهور، دعا برای همه بشریّت، برای همه طوائف و قبایل و اقویاء و ضعفاء، عالم و جاهل و فقیر و غنیّ است.
ظهور آن حضرت و تعجیل در امر فرج آن یگانه خلیفه الهی و خلف یکتای همه انبیاء مرسلین و ائمه طاهرین، نجات همگان از جهالت و ضلالت و گمراهی از ظلم و جور است.
بخش مهمّی از تعلیمات اسلام و هدایت‌های اولیاء دین، توصیه به دعا و نیایش و خواندن خدا و مناجات با خداست تا آنجا که فرمودند: «الدُّعاءُ مُخُّ العِبادَهِ؛ مغز عبادت و پرستش، دعا است.»(۲)
آیات قرآن و احادیث و روایات همه با تأکیدات مؤکد توصیه به دعا و خواندن خدا به اسماء الحسنی نموده‌اند: «وَ للهِ الأسْماءُ الْحُسْنى فَادْعُوهُ بِها»(۳) دعا به هر کدام از اسماء الحسنی آثار خاص و پیام‌های بزرگ معرفت‌بخشی دارد.
دعا، قلب را روشن و نورانی می‌نماید، ظلمت‌ها را از بین می‌برد، بنده را بالا می‌برد و سبب عروج او می‌شود. این دعا اگر برای حوائج عامه و خیر و سعادت همگان باشد، اجرش بیشتر و فضیلتش زیادتر است و اگر برای ولیّ امر و حجّت خدا دعا شود، درک اجر و فضلش برای ما قابل تصوّر نیست. دعا برای آن حضرت، دعا برای هر موجودی از جنّ و انس و ملائکه است. فرج آن حضرت، فرج همه انبیاء و اولیاء و شیفتگان عدالت، علم، آگاهی، بیداری، امنیّت و آسایش است.
در این فرصت، فوائد بزرگ و آثار عظیمه آن به شمار در نمی‌آید و نمی‌توان از معانی و مطالب و هدایت‌هایی که بعض ادعیه مرویّه برای آن حضرت مشتمل بر آن است سخن گفت.
دعا مکتب است، دعا درس و دانشگاه الهی و همگانی است، درس شناخت خدا و پیغمبر و امام است. سزاوار است برنامه‌های دعا برای حضرت صاحب الأمر علیه السلام گسترده، فراگیر و همگانی مخصوصاً در این ماه شریف برگزار شود و همه از برکات ماه شعبان و عید نیمه شعبان مستفیض گردند، به ویژه در شب نیمه ماه مبارک، شب با عظمت و پر خیر و برکت میلاد آن یگانه موعود انبیاء و اولیاء که از شب‌های بسیار با فضیلت و هم‌طراز با شب‌های قدر بلکه یکی از لیالی قدر است. امید است در اثر دعاهای مؤمنین و اصرار آنها بر دعا برای تعجیل فرج، اسباب فرج آن حضرت فراهم گردد. اللّهُمَّ عَجِّلْ فَرَجَ وَلِیکَ وَ حُجَّتِکَ وَ صَلِّ عَلَیهِ وَ عَلى آبَائِهِ الطَّاهِرینَ وَ اجْعَلْنَا مِنْ أنْصَارِهِ وَ أعْوَانِهِ.
خجسته بر همگان ماه فرّخ شعبان

دوشنبه 25 اسفند 1399  7:15 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها