0

آب سرخ جازموریان

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

آب سرخ جازموریان

 
 

منطقه آب‌سرخ جازموریان در شهرستان قلعه گنج کرمان تبلوری از شگفتانه‌های خالق زیبایی‌ها در دل کویر را به نمایش گذاشته است. تالاب زیبای جازموریان یکی از زیباترین تالاب‌های ایران است که هنوز به دلیل وسعت و گستردگی فراوان که میان دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان قرار گرفته است همچنان نقاط بکر و منحصر به‌فردی دارد که ناشناخته مانده است. از جمله مناطق بسیار زیبا و ناشناخته این تالاب که در حوزه استان کرمان به شمار می‌رود منطقه‌ای است که بومیان محلی به آن زهون – کلپورکون می‌گویند. این منطقه می‌تواند مقصد مهمی برای گردشگران از سراسر ایران و سایر کشورها باشد از سویی مردم قلعه‌گنج در جنوب استان کرمان بسیار مهمان نواز هستند و از نظر امنیتی هم منطقه امن و آرامی است و با یک برنامه‌ریزی منظم با رعایت مسائل محیط زیستی و احترام به طبیعت می‌توان گردشگری این دیار را متحول کرد.

چشمه آب سرخ

در این منطقه، آب تالاب به رنگ سرخ است که با وجود نخل‌های اطراف، مناظر کم‌نظیری را در انعکاس آب قرمز رنگ به وجود آورده است.در این منطقه، آب تالاب به رنگ سرخ است که با وجود نخل‌های اطراف، مناظر کم‌نظیری را در انعکاس آب قرمز رنگ به وجود آورده است.مطالعات جداگانه‌ای برای بررسی علت قرمز بودن رنگ آب در این منطقه انجام نشده است اما سرخی آب دریاچه‌ها در مناطق دیگر جهان و کشور می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله؛ اشباع شدن شوری آب و شرایط مساعد برای رشد و تکثیر گروهی از باکتری‌های هالوفیت‌ها از گروه هولوباکتریوم‌ها و هولوکوکوس‌ها باشد. این باکتری‌ها دارای رنگ ریزه‌های باکترو رودوپسین هستند که به آنها امکان استفاده از انرژی نورانی خورشید را به صورت بی هوازی و در محیط‌های با کمبود اکسیژن بالا می‌دهد که این رنگ ریزه‌ها به رنگ زرشکی بوده و آب دریاچه خصوصا در نواحی‌ای که دارای تابش شدید نوری و نفوذ نوری است را به رنگ سرخ در می‌آورد.

گاهی نیز نبود تزریق آب شیرین به دریاچه‌ها که کاهش شدید اکسیژن را نیز به دنبال می‌آورد در چنین شرایط اکولوژیکی (زیست محیطی) از گونه جلبک‌های دونالیلاپریدیس و دونالیلا سالینا است که گونه دوم به دلیل شرایط ذکر شده غلبه پیدا کرده و بر دریاچه حاکم شده است که دلیل علمی آن نبود امکان تبدیل املاح آمونیاکی بیشتر از گونه نخست است، لذا بر دریاچه غالب شده و برای ایجاد شرایط آداپتاسیون زیستی ایجاد ماده بتاکاروتن بیشتر در آن موجب تغییر رنگ و ظهور سرخی دریاچه ‌ها می‌شود. به گفته او دلایل علمی دیگری نیز برای تغییر رنگ دریاچه‌ها وجود دارد.

چشمه آب سرخ

لازم است که اداره کل محیط زیست استان کرمان به طور ویژه به موضوع تالاب جازموریان و حفظ اکوسیستم این تالاب و بررسی علمی و چرایی قرمز بودن آب در این بخش از تالاب جازموریان مطالعات مجزا انجام دهد.

چشمه کلپورگو را می توان به یکی از چشمه های شگفت انگیز و نادر کشور نام برد که ساخته های دست طبیعت بوده و در آن می توان زیبایی و شکوه پروردگار را دید که با مشاهد این چشمه در دل ریگزارهای جازموریان با معجزات و غیر ممکن ها طبیعت رو به رو خواهیم شد.

این چشمه ی آب گرم در فاصله تقریبا صد کیلومتری شهرستان قلعه گنج در بخش چاه دادخداد و در فاصله کمتر از سی کیلومتری روستای توریگ ۳ واقع شده است که به دلایل متعدد تاکنون برای گردشگران و مشتاقان طبیعت گردی ناشناخته مانده و کمتر کسی پا به این منطقه بکر گذاشته است.

چشمه آب سرخ

           
چهارشنبه 20 اسفند 1399  1:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها