0

فواید چرت زدن نوزاد

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

فواید چرت زدن نوزاد

 
 
همه ما دوست داریم در طول روز چرت بزنیم، اما به ندرت وقتی برای آن پیدا می‌کنیم. اما نوزادان در چند ماه اول تولد، بیشتر ساعات شبانه‌روز را می‌خوابند، یا چرت می‌زنند. این مقاله، اطلاعات خوبی را درباره چرت زدن نوزاد، ارائه می‌دهد.
 

اگر پدر یا مادر شده باشید حتما این تجربه را دارید که نوزادتان در چند ماه اول تولد، بیشتر ساعات شبانه‌روز را می‌خوابد، یا چرت می‌زند. این مقاله، اطلاعات خوبی را درباره بایدها و نبایدها چرت زدن نوزاد و فواید چرت زدن برای کودکان در اختیار شما قرار می‌دهد.
اگر کوچولوی شما خمیازه می‌کشد، ممکن است متوجه شوید که زمان چرت زدن او است. اما سرنخ‌های دیگری هم وجود دارد: مالیدن چشم‌ها، گریه و سر و صدا می‌تواند نشانه خواب‌آلودگی در نوزادان باشد.

چرت زدن نوزاد، بایدها

 • نوزادانی که بیش از حد خسته می‌شوند، در تامین خواب مشکل بیشتری دارند، بنابراین مراقب نشانه‌هایی مانند مالیدن چشم‌ها، یا گریه نوزاد باشید. نوزادان بزرگ‌تر هم ممکن است اگر خواب‌آلوده شوند، دست و پا بزنند، یا فعالیت‌هایشان بیش از اندازه شود.


  نشانه های خواب نوزاد
 • بدانید نوزادان زیاد می‌خوابند

  ممکن است در ابتدا به نظر نرسد! اما نوزاد شما ممکن است حدود 16 ساعت در روز بخوابد، برای تغذیه بیدار شود و دوباره بخوابد. با بزرگ‌تر شدن نوزادان، آنها در طول روز به خواب کمتری نیاز دارند و شب بیشتر به خواب می‌روند. در 6 ماهگی برخی از نوزادان باید بتوانند در طول شب بخوابند و در طول روز، دو تا سه بار چرت بزنند.
  اگر نوزاد شما اینطوری نیست، نگران نباشید! هر نوزاد با نوزاد دیگر، تفاوت دارد.


  چرت نوزاد
 • تغذیه، استراحت، سپس چرت زدن

  خوابیدن نوزادان پس از شیر دادن، طبیعی است. حتی نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، باز هم پس از شیر خوردن می‌خوابند. با گذشت زمان، شیر خوردن و سپس خوابیدن، می‌تواند به تنها راه برای خواباندن آنها تبدیل شود. این موضوع هیچ اشکالی ندارد، اما نوزادان باید یاد بگیرند که خودشان بخوابند. سعی کنید حتی برای چند دقیقه، شیر دادن به نوزاد را متوقف کنید، برایش لالایی بگوید، یا اینکه پوشکش را عوض کنید تا او در شرایطی بجز شیر خوردن به خواب برود.

  شیر خوردن و چرت زدن
 • شرایطی را فراهم کنید تا نوزاد بیشتر چرت بزند

  آیا کودک شما بیشتر از شش ماه دارد و هنوز در طول روز فقط بیست دقیقه چرت می‌زند؟ شرایطی را فراهم کنید که چرت‌های طولانی‌تری داشته باشد. کودک خود را بیدار نگه دارید و زمان بین چرت زدن‌هایش را افزایش دهید، کم‌کم این زمان را طولانی کنید. این کار باعث می‌شود تا نوزاد، چرت‌های طولانی‌تری داشته باشد.

  چرت زدن
 • یک روال تنظیم کنید

  با این روش‌ها به کوچولوی خود کمک کنید تا بهتر بخوابد:
 • هر روز چرت‌های یکسان داشته باشد.
 • از چرت اواخر بعدازظهر جلوگیری کنید.
 • در زمان خواب کودک، او را در گهواره قرار دهید، تفاوتی ندارد که روز است، یا شب. با این روش، نوزاد یاد می‌گیرد که
 • زمانی که در گهواره قرار می‌گیرد، باید بخوابد.


  روال خواب نوزاد
 • کودک را وقتی بیدار است، زمین بگذارید

  بعد از چند هفته، می‌توانید به نوزاد بیاموزید چگونه خودش بخوابد تا برای خوابیدن نیازی به بغل کردن، تکان دادن و غذا دادن نباشد. این کار می‌تواند به نوزاد کمک کند اگر در طول شب بیدار شد، خودش دوباره به خواب برود.

  بغل نکردن نوزاد
 • ایمنی نوزاد را در نظر بگیرید

  اگر کودک شما روی کاناپه، تختخواب شما، یا کف زمین خوابید، او را حرکت دهید. این مکان‌ها برای خوابیدن نوزاد امن نیستند. همیشه کودک را به پشت بخوابانید تا از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) جلوگیری کند. پتوها، بالش‌ها، اسباب‌بازی‌ها، ضربه‌گیرها و سایر وسایل نرم را از تخت کودک جدا کنید.
  نوزادان را هنگام چرت زدن با کودکان یا حیوانات خانگی تنها نگذارید.
  بیشتر بخوانید: پیشگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

  ایمنی نوزاد در خواب


چرت زدن نوزاد، نبایدها
زمانی که نوزاد چرت می‌زند، کارهایی هست که نباید انجام بدهید. در لیست زیر به این کارها اشاره می‌کنیم:

 • نوزاد را در صندلی اتومبیل نخوابانید

  اگر نوزاد شما روی صندلی ماشین بخوابد، چه می‌کنید؟ اگر در حد چرت زدن و یک خواب کوتاه باشد اشکالی ندارد، اما اجازه ندهید به مدت طولانی آنجا بخوابد. مطمئن‌ترین و امن‎ترین حالت خواب کودک، این است که او را به پشت روی تشک محکم بخوابانید. این کار می‌تواند خطر ابتلا به SIDS یا همان سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهد.


چرت زدن نوزاد

 • چرت زدن در حال حرکت

  ممکن است چرت زدن در زمان حرکت خودرو، وسوسه‌انگیز باشد و هر چند وقت یک‌بار خوب است، اما چرت زدن مداوم در حال حرکت ممکن است باعث شود نوزاد نتواند به مقدار نیاز استراحت کند. اگر کودک همیشه خسته به نظر می‌رسد و شما مجبورید برای انجام کارهایتان سوار خودرو شوید، این زمان را کاهش دهید. می‌توانید از صندلی خودرو استفاده کنید یا اینکه از کسی بخواهید تا در خانه از کودک مراقبت کند تا او بتواند چرت‌های منظم و کامل داشته باشد.

  خواب نوزاد هنگام حرکت
 • عجله نکنید

  عطسه، سکسکه، ناله، آه کشیدن و حتی درآوردن برخی از صداها، از نشانه‌های رایج خواب نوزاد است. احتمالا نیازی به عجله ندارید. غرغر کردن و گریه می‌تواند به این معنی باشد که کودک در حال به خواب رفتن است. البته مطمئن شوید که این حالت‌ها به خاطر گرسنگی یا ناراحتی کودک نیست.

  زمان خواب نوزاد


چرت زدن نوزاد، پنج فایده که شاید ندانید
نوزادان خواب‌های کوتاه‌مدت دارند، یا به عبارتی در حال چرت زدن هستند. آنها تا شش ماه اول تولد به بیست ساعت خواب در روز نیاز دارند. در ادامه، به پنج فایده چرت زدن نوزاد، می‌پردازیم.

نوزادانی که بیش از حد خسته می‌شوند، در تامین خواب مشکل بیشتری دارند، بنابراین مراقب نشانه‌هایی مانند مالیدن چشم‌ها، یا گریه نوزاد باشید. نوزادان بزرگ‌تر هم ممکن است اگر خواب‌آلوده شوند، دست و پا بزنند، یا فعالیت‌هایشان بیش از اندازه شود.


1- چرت زدن نوزاد و کمک به رشد عاطفی او
اگر نوزاد نتواند به مقدار کافی بخوابد و در طول روز هم چرت‌های کوتاه نداشته باشد، می‌تواند دچار اختلالات خلقی شود. ممکن است این اختلالات در نوزادان، ماندگار شود.

وقت خواب نوزاد
2- چرت زدن و کمک به یادگیری
همه ما می‌دانیم که استراحت، نقش مهمی در یادگیری دارد. استراحت در افزایش سطح یادگیری و تقویت حافظه موثر است. کودکانی که بیشتر می‌خوابند عملکرد بهتری دارند.
3- چرت کوتاه به استراحت طولانی‌تر کمک می‌کند
بله! ممکن است شما هم تجربه کرده باشید. یک چرت کوتاه در طول روز به بدخوابی در شب منجر می‌شود، اما این موضوع در مورد کودکان چندان صدق نمی‌کند. کودکان اگر در طول روز چرت کوتاه نداشته باشند، ممکن است کیفیت خواب شب در آنها بدتر شود.
نخوابیدن کودک در طول روز، او را خسته و تحریک‌پذیر می‌کند. یک کودک خسته و تحریک‌پذیر، باعث می‌شود شما هم خسته شوید.

4- فراهم کردن فرصتی برای کودک
ناگفته پیداست که استراحت کردن و چرت زدن به کودکان این امکان را می‌دهد که بتوانند تخیلات خود را گسترش دهند و استرس را از خودشان دور کنند.

خواب نوزاد
5- خستگی و کج‌خلقی به هم ربط دارند
تا به حال این موضوع را تجربه کرده‌اید که فرزندتان وقتی بدخواب است، بی‌قراری و بهانه‌گیری بیشتری دارد؟ دقیقا همین‌طور است. بدخوابی یا بی‌خوابی علاوه بر اینکه در کیفیت رفتار بزرگ‌ترها تاثیر دارد، در کودکان هم می‌تواند تاثیرگذار باشد و آنها را به کوچولوهایی نق‌نقو، تحریک‌پذیر و بهانه‌گیر تبدیل می‌کند.

دوشنبه 18 اسفند 1399  5:57 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها