0

تعدیل قیمت در بازار مسکن

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25045
محل سکونت : اصفهان

تعدیل قیمت در بازار مسکن

تعدیل قیمت در بازار مسکن

 

مالکی که قیمت مسکن خود در منطقه پاسداران را ۱۳.۵ میلیارد تومان برای فروش تعیین کرده بود در پای معامله آن را به قیمت ۱۰.۵ میلیارد تومان فروخت. مشاوران املاک می‌گویند فروشندگانی که قصد فروش ملک خود تا قبل از عید را دارند قیمت‌های فروش را پایین آورده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، مشاوران املاک می‌گویند، این روزها بیشتر خریداران واقعی در بازار خرید و فروش مسکن حضور دارند و در این شرایط هم مالکانی که واقعاً قصد فروش ملک دارند با خریدار کنار می‌آیند و پای معامله تخفیف خوبی برای فروش درنظر می‌گیرند.

اگر در رابطه با بورس/مسکن/خودرو/دلار سئوال دارید کلیک کنید

در بنگاهی در منطقه پاسداران، صاحبخانه‌ای که قیمت فروش ملک خود را 13.5 میلیارد تومان به بنگاه اعلام کرده بود در نهایت آن را به قیمت 10.5 میلیارد تومان فروخت. صاحب بنگاه با اشاره به خرید و فروش‌های مسکن در روزهای پایانی سال گفت: با توجه به اینکه در این موقع سال خریداران و فروشندگان واقعی هستند یعنی قصدشان واقعاً خرید یا فروش تا قبل از سال جدید است، به همین دلیل برای جوش خوردن معامله معمولاً قیمت نهایی با قیمت اولیه متفاوت است و با موافقت فروشنده، ملک با قیمت پایین‌تری فروخته می‌شود.

در ماه‌های پایانی سال، برخلاف ماه‌های آغازین، معمولاً خرید و فروش مسکن رونق بیشتری دارد و خریداران مصرفی و فروشندگان پول‌لازم در این ایام حضور پررنگی در بازار مسکن دارند اما در سال‌های اخیر با توجه به خیز قیمت ملک، رونق معاملات پایانی سال تحت‌الشعاع افزایش قیمت‌ها قرار گرفته و معاملات به پررونقی معمول در روزهای پایانی سال نیست.

آمار رسمی

اما آمار رسمی از بازار مسکن در بهمن ماه، با آمار غیررسمی متفاوت است. بر‌اساس اطلاعاتی که بانک مرکزی از بازار مسکن منتشر کرده در بهمن‌ماه قیمت مسکن در شهر تهران روند افزایشی را نشان می‌دهد. این گزارش افزایش قیمت هر متر آپارتمان در شهر تهران در ماه بهمن را 3.6 درصد بیشتر از دی‌ماه اعلام کرده است. بر این اساس در بهمن امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 28 میلیون و 389 هزار تومان بود درحالی‌که ماه گذشته (دی 99) این شاخص متری 27 میلیون و 386 هزار تومان بود. از سوی دیگر، در بهمن سال گذشته متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 14 میلیون و 397 هزار تومان بود که در بهمن امسال رشد 97.2 درصدی در قیمت مسکن را شاهد بوده‌ایم.

مشاهدات متفاوت

اما مصطفی‌ قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک از آمار و مشاهدات متفاوت خود نسبت به آمار رسمی می‌گوید. او گفت: در بنگاه‌های ملکی، خرید و فروش مسکن با قیمت‌های پایین‌تر از قیمت‌های اعلام شده انجام می‌گیرد و حتی آمار ما کاهش قیمت مسکن را تأیید می‌کند.

البته هم بر اساس آمار بانک مرکزی و هم بر‌اساس آمار غیر‌رسمی، کاهش قیمت مسکن در پاییز و بعد از آنکه در مهرماه رشد 10 درصدی قیمت به ثبت رسید، شروع شد. در آبان‌ماه رشد 10 درصدی به 1.8 درصد رسید و کندشدن روند تورمی در بازار مسکن رقم خورد. در آذرماه حتی رشد قیمت مسکن منفی یک درصد و رشد قیمتی کاملاً متوقف شد. در آن زمان فعالان بازار مسکن، تحولات سیاسی در امریکا و انتظارات مثبت در حوزه اقتصاد بعد از احتمال بازگشت امریکا به برجام و کاهش یا لغو تحریم‌ها را مهم‌ترین مؤلفه‌های اثرگذار بر کاهش قیمت مسکن عنوان می‌کردند. با این حال، روند کاهش قیمت مسکن در ابتدای زمستان متوقف شد و در دی ماه، تورم ماهانه مسکن رشد 1.4 درصدی رابه ثبت رساند. اکنون هم گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن در بهمن نشان می‌دهد روند افزایشی قیمت مسکن نه تنها ادامه دارد بلکه این روند نسبت به دی‌ماه رشد بیشتری هم داشته و تورم ماهانه مسکن در بهمن به 3.6 درصد رسید. این در حالی است که پیش‌بینی‌ها از ادامه کاهش قیمت مسکن خبر می‌داد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک تأکید می‌کند که روند قیمتی معاملات مصرفی مسکن در بازار کاهشی است و آمار رسمی احتمالاً تحت تأثیر افزایش قیمت در برخی مناطق روند افزایشی قیمت را در مجموع نشان می‌دهد.

بر‌اساس اطلاعات منتشر شده بازار مسکن در بهمن ماه از سوی بانک مرکزی، گران‌ترین منطقه تهران مانند ماه‌های گذشته به منطقه 1 با متوسط قیمت متری 59 میلیون و 891 هزار تومان اختصاص داشت و در رتبه‌های بعدی، منطقه 3 با متوسط متری 52 میلیون و منطقه 2 با میانگین هر متر 46 میلیون تومان قرار دارند. ارزان‌ترین مناطق پایتخت نیز منطقه 18 با متوسط متری 12 میلیون و در رتبه بعدی، منطقه 20 با متوسط متری 12 میلیون و 750 هزار تومان و منطقه 19 با متوسط 13 میلیون و 321 هزار تومان قرار دارند.

همزمان با افزایش قیمت، تعداد معاملات هم که در فصل بهار، تابستان و پاییز کاهشی شده بود در بهمن ماه با شیب متوسطی افزایشی شده و تعداد معاملات نسبت به آذرماه که کمترین تعداد معاملات امسال را داشت، 50 درصد رشد داشته است. بر‌اساس گزارش بانک مرکزی، در بهمن امسال 3917 معامله مسکن در شهر تهران انجام شد که نسبت به دی‌ماه امسال که 3515 معامله به ثبت رسیده بود، رشد 11.4 درصدی و نسبت به ماه مشابه سال گذشته (بهمن ۹۸) که 13 هزار و 264 معامله مسکن انجام شده بود، کاهش 70.5 درصدی داشته است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک در مورد تعداد معاملات انجام شده نظر یکسانی با آمار رسمی ارائه شده دارد. خسروی نیز از کاهش معاملات خبر داد و گفت: برخلاف عرف معاملات در پایان سال، امسال تعداد خریدوفروش‌ها افزایش چندانی ندارد و بازار مسکن همچنان بخاطر جهش قیمتی و توان کم مالی خریداران، بازاری کم‌رونق تلقی می‌شود.

پیش‌بینی بازار سال آینده

در بازار مسکن بیشتر مشاوران املاک معتقدند قیمت مسکن با توجه به جهشی که امسال داشته، سال آینده دیگر افزایش نخواهد داشت. آنها می‌گویند مسکن به اصطلاح «به قیمت» رسیده و بازار کشش افزایش دوباره قیمت را ندارد. یکی از مشاوران املاک در شرق تهران گفت: فروشندگان یا خریدارانی که الان قصد انجام معامله دارند، زمان مناسبی است. آنها نباید نگران افزایش یا کاهش قیمت مسکن در سال آینده باشند. اگر الان معامله انجام گیرد هیچ‌کدام از طرفین معامله نه خریدار و نه فروشنده متضرر نمی‌شوند چون به نظر می‌رسد بازار مسکن وارد فاز ثبات قیمت شده که این ثبات معمولاً ثباتی طولانی است. او همچنین گفت: کسانی که می‌خواهند واحد خود را «تبدیل به احسن» کنند هم شرایط کاملاً مناسب است چون بازار تلاطم قیمتی را پشت سر گذاشته است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز در مورد پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده گفت: تجربه سال‌های اخیر به ما می‌گوید در سال 1400 نباید منتظر افزایش دوباره قیمت مسکن باشیم و پیش‌بینی ما ثبات قیمت است.

سه شنبه 12 اسفند 1399  9:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها