0

چرا ایران پیشنهاد نشست برجامی اروپا را رد کرد؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25048
محل سکونت : اصفهان

چرا ایران پیشنهاد نشست برجامی اروپا را رد کرد؟

 
 

چرا ایران پیشنهاد نشست برجامی اروپا را رد کرد؟

جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد مقام هماهنگ کننده اروپایی در خصوص نشست هسته ای ایران با آمریکا را رد کره است.
جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد مقام هماهنگ کننده اروپایی در خصوص نشست هسته ای ایران با آمریکا را رد کره است.
به گزارش پایگاه خبری اعتدال، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد:با توجه به مواضع و اقدامات اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، جمهوری اسلامی ایران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ‌کننده اروپایی برجام مناسب نمی‌داند.
 
وال استریت ژورنال نیز نوشت دو دیپلمات ارشد غربی گفتند که ایران پیشنهاد گفتگوی مستقیم هسته ای با آمریکا را رد کرده است.
 
این درحالی است که ایران طبق مصوبه مجلس اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرده است اما در تفاهمی با آژانس بین المللی انرژی اتمی یک فرصت یک سه ماهه برای لغو تحریم ها و بازگشت به برجام را ایجاد کرد که در این صورت یعنی لغو تحریم ها، محتوی ضبط شده دوربین ها در اختیار آژانس قرار گیرد در غیر این صورت تمام آنها برچیده و محتوی ها پاک خواهند شد.
 
سعید خطیب زاده تاکید کرد: هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام ننموده است.
 
وی  گفت: اجرای تعهدات همه طرف‌ها در برجام موضوع مذاکره و بده‌بستان نیست و همه بده‌بستان‌ها ۵ سال پیش انجام شده است. مسیر پیش رو بسیار روشن است: آمریکا باید به تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه خود خاتمه دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد. این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام!
 
این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران عمل را با عمل پاسخ خواهد داد و همان‌گونه که متناسب با رفع تحریم‌ها، به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت، به اقدامات و رفتارهای خصمانه نیز به همان شکل و صورت پاسخ خواهد داد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به رایزنی‌های نزدیک خود با کشورهای عضو کنونی برجام و نیز با آقای بورل به عنوان هماهنگ‌کننده برجام به صورت دوجانبه و چندجانبه ادامه خواهد داد.
 
انتهای پیام
دوشنبه 11 اسفند 1399  9:03 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها