0

ویروس انگلیس آمد همه نمودارها صعودی شد

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 16684
محل سکونت : اصفهان

ویروس انگلیس آمد همه نمودارها صعودی شد

تازه‌ترین اخبار کووید۱۹ در ایران| ویروس انگلیس آمد همه نمودارها صعودی شد/ زنگ خطر همه‌گیری به صدا درآمد+ جدول و نقشه

 
تازه‌ترین اخبار کووید19 در ایران| ویروس انگلیس آمد همه نمودارها صعودی شد/ زنگ خطر همه‌گیری به صدا درآمد+ جدول و نقشه

گروه استان‌ها ـ درحالی که اواخر دی‌ماه آرامش نسبی مناسبی از نظر همه‌گیری ویروس منحوس در کشور حاکم شده بود یکباره از نیمه بهمن با ورود ویروس جهش‌یافته انگلیسی ورق دوباره برگشت و همه نمودارها صعودی شد.

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، بررسی آمارهای منتشرشده از سوی وزارت بهداشت در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد همان‌طور که قبلاً مسئولان بهداشت و درمان پیش‌بینی کرده بودند روند صعودی ابتلای بیماران و مراجعه بیماران سرپایی به مراکز درمانی رشد معناداری پیداکرده و همین امر باعث بروز نگرانی در استان‌ها به‌خصوص مناطق گردشگرپذیر شده است،
این درحالی است که ورود ویروس جهش‌یافته انگلیسی به کشورمان که رسماً از سوی ستاد ملی کرونا تأیید شد این نگرانی را تشدید کرده است که به‌دلیل میزان سرایت بالای این نوع از ویروس منحوس درصورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی هموطنان احتمالاً نقاط بحرانی بیشتری در کشورمان ایجاد می‌شود و موج چهارم همه‌گیری کرونا قدرتمند‌تر از گذشته آغاز می‌شود.

نشانه‌های این اتفاق اگرچه هنوز گسترده نیست و تنها یک استان خوزستان را درگیر کرده است اما همان‌طور که قبلاً اشاره شد به‌دلیل میزان سرایت بالای نوع جدید ویروس و البته کاهش میزان مشارکت مردمی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی آمار‌ها نشان می‌دهد سیر تغییر رنگ کرونایی شهرستان‌ها از شرایط کم‌خطر به پرخطر سرعت گرفته است.

البته یک نکته نگران‌کننده در آمارهای منتشرشده از نرخ مرگ‌و میر و بهبودی در ایران این مهم را یادآوری می‌کند که اصولاً اگر شرایط به همین صورت ادامه داشته باشد در یک‌سالگی آغاز همه‌گیری کرونا در ایران بحران تازه‌ای را تجربه می‌کنیم که ثبت آمار فوت سه‌رقمی دور از انتظار نیست. براساس این آمارها نرخ مرگ‌ومیر در ایران هم‌اکنون 4.3 درصد تعیین شده درحالی که نرخ جهانی 2.8 درصد است و در عین حال نرخ بهبودی در ایران 95.7 درصد برآورد شده و در سطح دهکده جهانی هم‌اکنون این شاخص 97.2 درصد است.

روزانه بیش از 100 نفر در استان لرستان مبتلا می‌شود

روند ابتلا به ویروس مرگبار کرونا در لرستان همچنان رو به افزایش است تا آنجا که اخیرا روزانه بیش از 100 نفر به کرونایی‌های استان اضافه می‌شود و از 11 شهرستان استان لرستان که طی یک ماه گذشته تقریباً رنگ کرونایی بیشتر آنها «آبی» بود اکنون تنها سه شهرستان آبی و مابقی «زرد» است و متأسفانه در هفته‌ای که گذشت لرستان هیچ روز بدون فوتی نداشت و روزانه بین 2 تا 3 نفر از هم استانی‌های ما بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.

آنچه مسلم است کرونا دوباره در استان خیز برداشته است و از طرفی چون ویروس کرونای انگلیسی در استان همجوار ما (خوزستان) مشاهده شده است مردم باید بیش از پیش دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله فیزیکی را رعایت کنند تا خود و خانواده‌هایشان درگیر مشکلات این ویروس دردسرساز نشوند.

علت افزایش مبتلایان به کرونای انگلیسی در خوزستان مشخص شد

استاندار خوزستان، قاسم سلیمانی دشتکی درباره انتشار کرونا در خوزستان و وضعیت فعلی استان در نشست ستاد مقابله با کرونا اظهار داشت: پیک شدید فعلی کرونا از اوایل بهمن ماه شروع شد و در چند روز گذشته شدت گرفته است.

وی افزود: یکی از عوامل وضعیت فعلی خوزستان در ابتلا به کرونا و طغیان آن در استان تردد روزانه بیش از 300 نفر مسافر عراقی از مرز‌های شلمچه و چذابه می‌باشد.

کرونای انگلیسی به دزفول رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دزفول درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در این شهرستان، اعلام کرد: دو مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در دزفول شناسایی شد.

علی قمیشی اضافه کرد: بعد از اینکه دو مورد مشکوک ابتلا به کرونای انگلیسی مشاهده شد، بلافاصله نمونه‌های این دو فرد به آزمایشگاه اهواز ارسال شد که پس از بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد این دو فرد بیمار مبتلا به کرونای جهش‌یافته انگلیسی هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول درباره آخرین وضعیت آنها ابراز کرد: این دو فرد آلوده به کرونای انگلیسی در بیمارستان بزرگ دزفول بستری هستند.

جدول 1: آمار روزانه از 1399/11/18 تا 1399/12/02

ویروس انگلیس آمد همه نمودارها صعودی شد

روزهای پایانی سال و نگرانی بیشتر

از سوی دیگر نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و افزایش تردد هموطنان در سطح شهرها و بین شهرستان‌ها اصلی‌ترین نگرانی مسئولان بهداشتی شناخته شده است به این دلیل که تجمع بیش از حد مردم در یک نقطه از مهمترین شرایط شکل‌گیری چرخه انتقال ویروس منحوس شناخته می‌شود که این شرایط در کلان‌شهرها و شهرستان‌های صنعتی و گردشگرپذیر کاملاً مهیاست.

در همین حال با توجه به افزایش تردد مردم در مراکز خرید، مؤسسه‌های مالی و بانک‌ها بدون تردید استفاده از وسایل نقلیه عمومی رشد قابل ملاحظه‌ای را ثبت کرده است و بدون تردید این وسایل در شرایط ورود ویروس انگلیسی می‌تواند از مهمترین بخش‌های دست به دست شدن ویروس کرونا میان مردم باشد،
به همین دلیل نیازی به تأکید نیست که توجه به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی بهترین راه مقابله با ایجاد چرخه انتقال ویروس شناخته می‌شود.

جدول شماره 2: آمار تجمیعی از 1399/11/18 تا 1399/12/02

ویروس انگلیس آمد همه نمودارها صعودی شد

نگرانی در 5 استان جنوب‌غربی افزایش یافته است

درحالی خوزستان هم‌اکنون تنها استان قرمز کرونایی شناخته می‌شود که سبک زندگی و البته ارتباط‌های قومی و قبیله‌ای در این استان می‌تواند نگرانی گسترده‌ای برای استان‌های همجوار این منطقه یعنی ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، کردستان، چهارمحال و بختیاری ایجاد کند.

همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد از ابتدای بهمن‌ماه جاری با کاهش محدودیت‌های تردد میان شهرستان‌ها یکباره میزان تقاضای سفر در سطح شهر‌ها افزایش چشمگیر داشت و البته مبادلات مرزی میان ایران و عراق نیز میزان آلودگی به ویروس را تشدید کرد تاجایی که مسئولان برای جلوگیری از گسترش بیماری محدودیت‌های بیشتری را در منطقه اجرایی کرده‌اند.

جدول شماره 3: نرخ بهبودی و مرگ‌ومیر در ایران از ابتدای همه‌گیری تا هفته گذشته

ویروس انگلیس آمد همه نمودارها صعودی شد

براساس اطلاعات وزارت بهداشت از ابتدای هفته جاری تعداد 11 شهر شرایط قرمز کرونایی دارند و 52 شهر هم در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند، این درحالی است که 217 شهر براساس شاخص‌ها در وضعیت زرد و نهایتاً 168 شهر هم براساس اطلاعات ثبت‌شده در شرایط آبی کرونایی هستند.

ویروس انگلیس آمد همه نمودارها صعودی شد

همین آمار نشان می‌دهد که تمامی شهرهای قرمز کرونایی در خوزستان قرار دارند که عبارتند از: آبادان، اهواز، ماهشهر، دزفول، دشت‌آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر و هویزه.

شاخص: در طرح جدید شاخص تعداد بستری‌ها، رنگ‌بندی شهرها را مشخص می‌کند، به این ترتیب که بستری‌های چهار نفر در 100 هزار نفر شهرهای زرد، شش نفر در 100 هزار نفر شهرهای نارنجی و 10 نفر در 100 هزار نفر، شهرهای قرمز را تعیین می‌کند.

ویروس انگلیس آمد همه نمودارها صعودی شد

انتهای پیام/ی+

یک شنبه 3 اسفند 1399  2:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها