0

از لئو مسی تا وریا غفوری؛ تفاوت‌‎های دو افشاگری

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25048
محل سکونت : اصفهان

از لئو مسی تا وریا غفوری؛ تفاوت‌‎های دو افشاگری

از لئو مسی تا وریا غفوری؛ تفاوت‌‎های دو افشاگری

از لئو مسی تا وریا غفوری؛ تفاوت‌‎های دو افشاگری

طبیعتا افشای دستمزد وریا همانند قرارداد جنجالی مسی سروصدای خاص خودش را به همراه داشته است. با این حال بین این دو مورد تفاوت‌های اساسی و جالبی به چشم می‌خورد. نگاهی به این تفاوت‌ها، فاصله کهکشانی فوتبال آماتور ایران از سطح حرفه‌ای را نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای‌ اقتصاد نوشت: «هفته گذشته یک روزنامه در اسپانیا آخرین قرارداد لیونل مسی با بارسلونا را افشا کرد. آن چه نشان می‌داد ستاره آرژانتینی در سال ۲۰۱۷ قراردادی ۴ ساله به ارزش مجموعا ۵۵۵ میلیون یورو با باشگاه به امضا رسانده است. چند روز پیش هم آخرین قرارداد وریا غفوری، کاپیتان استقلال با این باشگاه منتشر شد. مطابق این قرارداد، وریا برای لیگ‌های بیستم و بیست‌ویکم به ترتیب ۶ و ۸ میلیارد تومان دریافتی خواهد داشت. طبیعتا افشای دستمزد وریا هم سروصدای خاص خودش را به همراه داشته است. با این حال بین این دو مورد تفاوت‌های اساسی و جالبی به چشم می‌خورد. نگاهی به این تفاوت‌ها، فاصله کهکشانی فوتبال آماتور ایران از سطح حرفه‌ای را نشان می‌دهد.

تفاوت اول

از قرار معلوم قرارداد لیونل مسی را مدیران سابق بارسا افشا کردند. بارتومئو که در اثر درگیری با ستاره آرژانتینی شغلش را از دست داد، متهم ردیف اول این پرونده است و خود لئو هم از او شکایت کرده. با این حال به‌ نظر می‌رسد قرارداد وریا غفوری را مدیران فعلی باشگاه لو داده‌اند. قاعدتا منطقی نیست که سعادتمند، مدیرعامل پیشین باشگاه خودش با افتخار قرارداد بدی را که بسته فاش کند، بنابراین متهم اصلی این داستان مدیران فعلی هستند؛ کسانی که هیچ واکنشی هم به این افشاگری بزرگ نداشتند! در این صورت ببینید کار در استقلال چقدر بیخ دارد که باشگاه قرارداد کاپیتان تیم را لو می‌دهد.

تفاوت دوم

هر چقدر گران و یک‌طرفه اما به هر حال مسی در سال ۲۰۱۷ یک قرارداد رسمی و قانونی با باشگاه بسته که در حال اجرا است اما وریا غفوری اول برای این دو فصل قراردادهایی به ارزش بیش از دو میلیارد تومان بسته و بعد با ابطال اسناد قبلی، قراردادهایی جدید با سه برابر دستمزد به امضا رسانده است. این در راستای همان پروژه معروف «ترمیم قراردادها» است که در پرسپولیس هم مشابهش را داریم؛ نمونه‌اش علیرضا بیرانوند و جنجالی که با حاتم‌بخشی محمدحسن انصاری‌فرد به‌ وجود آمد. مهدی قائدی هم می‌گوید از مدت‌ها قبل منتظر باشگاه است تا قراردادش درست شود. منظور او نیز دقیقا همین افزایش رقم است. این واقعا چه بساطی است؟ یعنی یک بار امضا کنید و بعد دنبال افزایش رقم دستمزد باشید؟ روی چه حسابی؟ با کدام منطق حرفه‌ای؟ این سطح از بازیکن‌سالاری واقعا نوبر است.

تفاوت سوم

باشگاه بارسلونا و بسیاری از روزنامه‌نگاران مستقل در سراسر جهان بعد از افشای قرارداد مسی روی ارزندگی این بازیکن انگشت گذاشتند. تعداد جام‌هایی که تیم با کمک او فتح کرده به کنار؛ مساله اینجاست که به قول خوان لاپورتا، نامزد ریاست باشگاه محاسبات نشان می‌دهد یک‌سوم از کل درآمد بارسلونا به‌ خاطر حضور مسی است. آورده وریا غفوری برای استقلال چقدر است؟ در بحث درآمدزایی در ایران ضعف زیرساختی داریم و این مساله تقصیر غفوری نیست اما او در حوزه فنی چقدر ممتاز و کارگشا بوده است؟ تیم در دوران او چند جام برده و چقدر پاداش آسیایی کسب کرده که رقم قراردادش در طول اجرا به سه برابر افزایش پیدا می‌کند؟ همه فتوحات استقلال با غفوری در تمام این سال‌ها تنها قهرمانی در یک جام حذفی بوده است.

تفاوت چهارم

واکنش مسی به افشای قراردادش چه بود؟ یک ضربه ایستگاهی تاریخی به اتلتیک بیلبائو و درخشش حیرت‌انگیز در بازی حذفی با گرانادا. او هنوز هم یک گلوله آتش داغ است. لئو می‌خواهد ثابت کند ارزش پولی را که می‌گیرد دارد. در جریان برتری ۵ بر یک بارسا برابر آلاوس در بامداد یکشنبه، لئو یکی از بهترین بازی‌های عمرش را کرد. دو گل بسیار زیبا زد و گلی دیگر هم به ثمر رساند که بسیار سختگیرانه آفساید اعلام شد. یک پاس چیپ هم روی گل پنجم، جشنواره هنرنمایی‌های نابغه آرژانتینی را کامل کرد. در این سمت جهان اما واکنش وریا غفوری به افشای قراردادش چه بود؟ غیبت غیر موجه در اولین جلسه تمرینی تیم و بعد تبدیل شدن به کم‌اثرترین بازیکن میدان در بازی بزرگ با سپاهان. حداقل نشان بدهید استحقاق پولی را که می‌گیرید دارید؛ البته در دنیای حقیقی، نه در فضای مجازی.»

دوشنبه 27 بهمن 1399  1:32 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها