0

فرایند غنی سازی موثرترین مسیر برای لغو تحریم هاست

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25048
محل سکونت : اصفهان

فرایند غنی سازی موثرترین مسیر برای لغو تحریم هاست

فرایند غنی سازی موثرترین مسیر برای لغو تحریم هاست


 

فرایند غنی سازی موثرترین مسیر برای لغو تحریم هاست

عضو شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: موثرترین مسیر در مقطع کنونی برای لغو تحریم ها ادامه سریع فرایند فعلی غنی سازی است.

 امیرمحمد زارعی، عضو شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم با اشاره به موضوع بازگشت آمریکا به برجام اظهار داشت: مستأجران جدید کاخ سفید از همان ابتدا، به‌زعم خود جنگ روانی پیچیده‌ای را در مواجهه با ایران بر سر برجام آغاز و با انتخاب هدفمند مسئولان مؤثر در عرصه سیاست‌گذاری و اجرایی کاخ سفید و اعلام مواضع متعارض علیه ایران، تلاش کردند تا تحریم‌های اعمال‌شده علیه مردم ایران در دوران ترامپ را به فرصتی برای امتیاز گیری از ایران در قضیه برجام و دیگر اهدافی که ترامپ با فشار حداکثری در رسیدن به آن ناکام مانده بود، تبدیل کنند.

وی با بیان اینکه این مواضع در عین اینکه هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی‌شده است، نشان‌دهنده سردرگمی دستگاه محاسباتی تیم جدید کاخ سفید در مراحل آغازین است، افزود: برجام با مجموعه ای از بده بستان ها و پس از مجموعه ای از بدعهدی های طرف های آمریکایی و اروپایی به نقطه ای رسید که جز ساختاری کم خاصیت از آن باقی نمانده است.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: بندهای 26 و 36 برجام  به ایران اجازه می دهد در صورت انجام ندادن تعهدات از سوی طرف های مقابل، میزان تعهدات خود را کاهش دهد بدون آن که از برجام خارج شود. ایران با تاخیری سه ساله اقدام به واکنش متقابل کرد؛ در واقع آن چه باعث رسیدن به توافق برجام شد، ظرفیت های ایران برای چانه زنی بود.

زارعی با اشاره به زیاده خواهی جدید آمریکا مبنی بر اینکه اگر ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد به میز مذاکره برمی گردد، یادآور شد: به نظر می رسد در این مقطع دو موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ نخست اینکه پس از شکست اجماع جهانی علیه برنامه هسته ای ایران و به رسمیت شناختن حق غنی سازی و برنامه هسته ای کشورمان و همچنین بسته شدن پرونده « پی ام دی» و قطعنامه های شورای امنیت به عنوان بخشی از ستانده های برجام، هنوز بخش قابل توجه از موارد برجام یعنی مسئله رفع تحریم ها بر زمین مانده است.

وی افزود: با توجه به آشکار شدن مواضع دولت بایدن مبنی بر حفظ برجام با حفظ تحریم‌ها نه برداشتن تحریم‌ها و وقتی بایدن و تیمش برجام را تاریخ گذشته می‌دانند و صراحتاً تأکید کرده‌اند «در برنامه مهار ایرانِ درصدد لغو تحریم‌های تهران در کوتاه‌مدت نیستیم، بلکه به‌دنبال عامل افزایش فشار بر ایران هستیم نه کاهش فشارها!»، چگونه می‌توان انتظار داشت بر اساس برجام تحریم‌ها را لغو کنند؟

این فعال دانشجویی به تاکید رهبر انقلاب در خنثی سازی تحریم ها اشاره و تصریح کرد: بر این اساس است که رهبری تأکید دارند «تا چند سال آینده هم تحریم‌ها برداشته نمی‌شود و باید به فکر خنثی‌سازی تحریم‌ها بود.» لذا باید مراقب بود فرصت پیش آمده به تهدید دیگری مثل خود برجام تبدیل نشود. در این مسیر نیز مأموریتی که نظام برای آقای ظریف تعیین کرده اند برداشتن یکجای همه تحریم‌هاست نه برگشت به برجام، چراکه برجام بدون برداشتن تحریم‌ها «خسارت محض» است.

وی در ادامه با بیان اینکه طرف آمریکایی طی سه سال گذشته از تمامی ابزارهای خود استفاده کرده  و می توان گفت اهرم دیگری برای فشار حداکثری باقی نمانده است ، یادآور شد: طی ماه های پایانی دولت ترامپ، طرف آمریکایی به تحریم های چندباره و جنگ روانی اقدام کرد. تحریم هایی که حتی ابعاد بهداشتی و درمانی همچون پاندمی کرونا را هم در برگرفت.

 

عضو شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: به نظر می رسد در شرایط موجود، موثرترین مسیر در مقطع کنونی برای لغو تحریم ها ادامه سریع فرایند فعلی غنی سازی است.

انتهای پیام/

 

دوشنبه 27 بهمن 1399  9:19 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها