0

ماجرای جدایی بحرین از ایران چه بود؟

 
ravabet_rasekhoon
ravabet_rasekhoon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 8828
محل سکونت : اصفهان

ماجرای جدایی بحرین از ایران چه بود؟

معرفی کتاب؛

ماجرای جدایی بحرین از ایران چه بود؟

ماجرای جدایی بحرین از ایران چه بود؟

 

کتاب «تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی بحرین» به قلم محمدعلی بهمنی قاجار در موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی منتشرشد.

 

کتاب «تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی بحرین» سومین اثر از مجموعه «تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی» است که به قلم محمدعلی بهمنی قاجار در موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی منتشر شد و آن را می‌توان مکمل دو جلد قبلی کتاب دانست.این کتاب فهمی جامع و فراگیر از تحولات مرزی ایران در دوران پهلوی به مخاطب ارائه می‌دهد.


 


در کتاب «تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی بحرین» تلاش شده است،با کمک اسناد و منابع دست اول سیرجدایی بحرین را از ایران به تصویربکشد.کتاب از نُه فصل تشکیل شده است. در فصل نخست به تاریخ بحرین گذرا نگاه می‌کند.در فصل دوم به مبانی حقوقی حاکمیت ایران بر بحرین می‌پردازد.

فصل سوم اثر رخداد‌هایی مرتبط با بحرین در سال ۱۳۲۰ هجری شمسی بیان می شود.در این میان تاثیر ویژه مسئله بحرین در سقوط کابینه چهارم قوام السلطنه را بررسی می‌کند.در فصل چهارم درباره مسئله بحرین و نهضت ملی شدن صنعت نفت پژوهش می‌کند و توجهی خاص به تاثیر ظهور ناسیونالیسم عرب در زمینه بحرین در دهه ۱۳۲۰ هجری شمسی دارد.

انتخاب بحرین با عنوان استان چهاردهم ایران، جریان‌های مقاومت فرهنگی و سیاسی، مقدمات تجزیه، تجزیه بحرین و بحرین و انقلاب اسلامی از موارد دیگری است که در کتاب «تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی بحرین» به آن اشاره می‌شود.

 

حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان

دوشنبه 20 بهمن 1399  10:17 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها