0

ایران جزو ۱۸ کشور برتر جهان

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 14255
محل سکونت : اصفهان

ایران جزو ۱۸ کشور برتر جهان

ایران جزو ۱۸ کشور برتر جهان/ توسعه‌یافتگی را نباید با قیمت گوشت و مرغ سنجید

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با تمام مشکلات اقتصادی که داریم، یکی از ۱۸ کشور بزرگ و برتر جهان هستیم.

 

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، با حضور در برنامه نگاه یک درباره مهم‌ترین اقدامات و دستاورد‌های دولت دوازدهم در حوزه‌های مختلف و همچنین آخرین تصمیمات دولت در زمینه بهبود معیشت مردم توضیح داد.

او گفت: اتفاقی که در ایران رخ داد و انقلابی که به وجود آمد، از جنس کودتا نبود بلکه این اتفاق خواست مردم بود. سوال این است که آیا آرمان حفظ استقلالی که برای آن انقلاب شد، توانسته به همراه خود رفاه را هم برای مردم داشته باشد؟ با تمام مشکلات اقتصادی که داریم باید قبول کنیم که ما یکی از ۱۸ کشور بزرگ و برتر جهان هستیم.

نوبخت ادامه داد: برای ارزیابی اینکه آیا رشد کرده ایم یا نه، نیاز به شاخص و معیار داریم. اگر رفاه به معنای امکانات در دسترس باشد، نسبت به گذشته خیلی پیشرفت داشتیم؛ اکنون می‌توان گفت حتی یک روستا هم بدون برق نیست. برای مقایسه کشورها، هدفی به عنوان توسعه یافتگی وجود دارد که بعد از جنگ جهانی دوم مطرح شد و با رشد اقتصادی که بعد از قرن ۱۸ مطرح شد متفاوت است.

توسعه یافتگی با قیمت گوشت و مرغ سنجیده نمی شود/ کشور ما روبه بهبود است

او تصریح کرد: بسیاری از کشور‌های توسعه یافته حتی آلمان و فرانسه نیز نرخ بالای بیکاری دارند، قصد توجیه ندارم، اما باید بپذیریم که کشوری که طی ۴۰ سال همواره درگیر جنگ و ترور بوده، نمی‌تواند خالی از اشکال باشد. شاخص توسعه انسانی که سازمان ملل منتشر می‌کند نشان می‌دهد که وضع ما طی این سال‌ها همواره رو به بهبود بوده است که این را نباید با قیمت مرغ و گوشت مقایسه کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: شاخص توسعه انسانی شامل رشد اقتصادی، سرانه اقتصادی و وضع بهداشت که شامل امید به زندگی و وضعیت تولد است، می‌شود و همواره در کشور ما رو به بهبود بوده است.


بیشتر بخوانید

  • همسان سازی حقوق ۳ میلیون بازنشسته تامین اجتماعی انجام شد

سرمایه گذاری‌ها ناکافی است

او در ادامه گفت: قدرت درآمدی دولت کاهش پیدا کرده و بخش خصوصی باید سرمایه گذاری کند. برای سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز ملاحظاتی وجود دارد که اکنون امکانات خیلی فراهم نیست. تلاش می‌کنیم از هرجا که هست بزنیم، اما طرح‌های عمرانی مان را رها نکنیم. طبق آخرین گزارش، بالغ بر ۶۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی سرمایه گذاری کردیم علت اینکه رشد این سرمایه گذاری حدود ۵.۴ درصد بوده، همین است که دولت بخش عمرانی را رها نکرده است. با همه این‌ها سرمایه گذاری ما ناکافی است.

نوبخت اظهار کرد: با وجود این همه نقدینگی که آن را یک نقطه منفی می‌دانیم، همچنان سرمایه‌گذاری‌ها کافی نیست. اگر قرار است دولت را ارزیابی کنیم، باید دوره کلی را برای دولت در نظر بگیریم. در دوره سال ۹۲ تا نیمه سال ۹۷، نرخ ارز را زیر ۴ هزار تومان تثبیت کردیم. اگر منصفانه نگاه کنیم دولت توانست در این دوره اول، این موفقیت را کسب کند.

او افزود: همین مردان و مدیران امروز، مردان و مدیران آن روز بودند. آیا غیر از این است که رشد اقتصادی منفی را به رشد اقتصادی مثبت و حتی در یک بازه زمانی به رشد اقتصادی دو رقمی تبدیل کردیم؟ به محض اینکه خروج آمریکا از برجام اعلام شد، یک تقاضای صوری برای تبدیل ریال به دلار انجام شد و عواقبی به وجود آمد.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: ما بعد از این اتفاقات برای جدا کردن زندگی مردم از این مشکلات، ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را مطرح کردیم. اکنون با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی شرایط قیمت‌ها این طور است و اگر قرار باشد این ارز نباشد، تصور کنید که چه اتفاقی می‌افتد؟

او بیان کرد: کسری بودجه به دلیل این است که درآمد مان کم است. ام الفساد این نیست که چقدر مدیریت و چقدر تحریم موثر است. مدیریت، همان مدیریت است و ما باید بپذیریم که بخش از این مشکلات به دلیل مسائل تحریم به وجود آمده است. اگر قرار است به دولت نمره‌ای داده شود، باید به تمام هشت سال آن نمره داده شود و میانگین بگیرید.

برای استقراض نکردن از بانک مرکزی در تلاش هستیم

نوبخت گفت: جهت گیری دولت این است که کارمند و بازنشسته را درک می‌کند و تلاش می‌کند که به نحوی، مشکلات آن‌ها را جبران کند. برای آن دسته از افرادی که وابسته به دولت نیستند نیز تلاش کردیم تا حداقل مشکلات اقتصادی روی کالا‌های اساسی تأثیر خاصی نگذارد به همین دلیل تلاش می‌کنیم تا با اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، فشار تورم بر این کالا‌های اساسی وارد نشود.

او اظهار کرد: رئیس کل بانک مرکزی نیز اخیراً در مصاحبه‌ای اذعان کرد که دولت در تلاش است تا دست به استقراض از بانک مرکزی نبرد و پایه پولی افزایش نیابد.

انتشار اوراق مالی برای دولت آینده سرمایه ایجاد می‌کند

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: قولی که برای احیای دریاچه ارومیه دادیم، می‌تواند یک مبنایی برای سنجش عملکرد دولت به وعده  هایش باشد. بیش از ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان که به قیمت امروز ۱۲ هزار میلیارد تومان می‌شود، برای دریاچه ارومیه خرج کردیم و اکنون این دریاچه در شرایط مناسبی قرار دارد.

او گفت: ۲۶ طرح و پروژه در استان کردستان وجود دارد که ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز داشت و اکنون هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است و سعی کردیم با انتشار اوراق مالی این کمبودها را جبران کنیم.

نوبخت افزود: تمام اوراق مالی که منتشر کردیم، ارزش افزوده‌ای داشته که آن را بعداً اعلام می‌کنم و ما داریم با این کار برای دولت آینده سرمایه ایجاد می‌کنیم.

مجبور به اتمام مسکن مهر بودیم

او درباره اقدامات دولت درباره تامین مسکن گفت: تلاش کردیم که مسکن های نیمه ساخته طرح مسکن مهر را سریعتر تمام کنیم، هرچند که بحث های کارشناسی وجود داشت ولی ما در وسط کار بودیم و مجبور بودیم که این طرح را به اتمام برسانیم.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: اکنون بخش بزرگی از آن تمام شده اما در کنار آن به جز طرح اقدام ملی، در بنیاد مسکن نیز طرح هایی را در نظر گرفتیم. همچنین یک سری طرح های مشترک را هم با بنیاد مسکن، کمیته امداد و بهزیستی شروع کردیم. بیش از ۱۱۰ هزار واحد را با بنیاد مسکن پیش بردیم، دوشنبه آینده نیز قرار است که در خرم آباد واحدهای تکمیل شده را تحویل مردم بدهیم.

نوبخت درباره اقدامات انجام شده برای کادر درمان اظهار کرد: کادر درمان یک حقوق ثابت دارد که به ما مربوط می شود و یک کارانه دارد که ارتباطی به بودجه ندارد اما به دلیل شرایط خاص کشور، کارانه آن ها را نیز که بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود، با وجود آن که وظیفه دولت نبود، پرداخت کردیم.

انتهای پیام/

یک شنبه 19 بهمن 1399  11:54 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها