0

مرگ تدریجی ‌بزرگ‌ترین و زیباترین رودخانه ایران

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25048
محل سکونت : اصفهان

مرگ تدریجی ‌بزرگ‌ترین و زیباترین رودخانه ایران

مرگ تدریجی ‌بزرگ‌ترین و زیباترین رودخانه ایران /گلوی کارون در چنگال لوله‌‌های فاضلاب /‌ اینجا محیط زیست معنا ندارد + فیلم

 
مرگ تدریجی ‌بزرگ‌ترین و زیباترین رودخانه ایران /گلوی کارون در چنگال لوله‌‌های فاضلاب /‌ اینجا محیط زیست معنا ندارد + فیلم

گروه استان‌ها ـ ورود فاضلاب شهری به داخل رودخانه کارون، علاوه بر نابودی مجموعه‌های زیستی این رودخانه و تخریب طبیعت، سلامت شهروندان خوزستانی را نیز تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز ؛ رودخانه کارون طولانی ترین رودخانه دائمی کشور از دل خوزستان و مرکز استان می گذرد و به عنوان نماد این شهر مورد توجه همه است.

این جاذبه شهری که در صورت سرمایه گزاری و توجه مسئولان و فضاسازی مناسب می‌تواند نقش مهمی در گردشگری طبیعی ایفا کند. نبود راهبرد مناسب در بهره مندی از این فرصت طبیعی باعث شده این رودخانه به محلی برای تخلیه فاضلاب شهری باشد.

صادق حقیقی پور مدیر عامل آبفای خوزستان با اظهار تأسف از این مسئله اظهار داشت: از ریزش فاضلاب به کارون شرمنده هستیم و اعتقاد دارم که پاک‌سازی کارون به اجرای طرح غدیر اولویت دارد و از سال 85 و 86 باید جلوی سرریز فاضلاب به کارون را می‌گرفتیم.

وی عنوان کرد: 185 هزار مترمکعب فاضلاب در شرق تولید می‌شود که بخشی از آن به رودخانه کارون سرریز می‌شود. از 107 هزار مترمکعب فاضلاب غرب اهواز نیز 75 هزار مترمکعب به رودخانه کارون سرریز می‌شود.

محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در نشست خبری با اصحاب رسانه در تیرماه 1399 تصریح کرد: در تلاش هستیم تا این مشکل به صورت کامل حل شود، به مردم شریف خوزستان قول می‌دهیم تا ظرف سه سال آینده فاضلاب‌ وارد رودخانه کارون نخواهند شد،

وی افزود: اعتبار برای تصفیه خانه فاضلاب تخصیص داده شده و اراده همه مسئولان استان برای حل موضوع است، بر همین اساس فعالیت شروع شده و آب و فاضلاب اهواز در حال انتخاب پیمانکار و انجام کار‌های اداری است. که این امر مشکلاتی هم برای رودخانه و شهروندان اهوازی به دنبال داشته است.

اشرفی افزود: به همین منظور در شورای حفاظت کیفی کارون و با تلاش استاندار اقدامات و پیگیری‌های زیادی انجام شده که منجر به تأمین اعتبار 100 میلیون یورویی برای تکمیل شبکه فاضلاب شهر اهواز شد، و باموافقت مقام معظم رهبری و برداشت از صندوق ملی توسعه کشور این اعتبار تأمین شده است.

 

به گزارش تسنیم؛ در مقطع شهر اهواز در 25 نقطه فاضلاب خام به رودخانه کارون تخلیه می‌شود که این مسئله علاوه بر تخریب محیط زیست و مجموعه اکولوژیک این پهنه آبی، سلامت شهروندان خوزستانی که از آب کارون برای شرب استفاده می‌کنند، می‌شود.

 

 

انتهای پیام/341/ی

یک شنبه 19 بهمن 1399  11:39 AM
تشکرات از این پست
mansoor67
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 3583
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:مرگ تدریجی ‌بزرگ‌ترین و زیباترین رودخانه ایران

محیط زیست اگر آرام و پویا

شود سر زنده گلها دشت زیبا

حفاظت گر کنیم دریا وهامون

شود سرسبززنده کوه وصحرا

فی البداهه : منصور مقدم 19/11/1399

 

 

 

یک شنبه 19 بهمن 1399  6:57 PM
تشکرات از این پست
aftabm
دسترسی سریع به انجمن ها